Elaboro instrukcja obsługi

Instrukcja jest w trakcie aktualizacji i testów prosimy o wyrozumiałość.

Zawarta w tym dziale instrukcja wyjaśnia, do czego służą, w jaki sposób korzystać oraz jak odpowiednio skonfigurować dostępne funkcje i moduły Elaboro Online System. Daje również możliwość dodawania własnych komentarzy (do czego zachęcamy), jak również pozwala zapoznać się z komentarzami innych użytkowników. Warto do niej sięgać zawsze, gdy potrzebne są informacja na temat obsługi Elaboro Online System.

Instrukcję można rozszerzać poprzez komentarze i uwagi. Mamy nadzieję, że niedługo powstanie społeczność, która będzie aktywnie uczestniczyć w rozbudowie portalu.

Bardzo ważną funkcją jest Wyszukiwanie w witrynie (w stopce portalu) pozwala ona na szybkie znalezienie interesującego nas tematu.

każdy obrazek załączony do podstrony zawarty jest w załączniku, w którym można go obejrzeć w pełnej rozdzielczości.

Na początek

Przygotowaliśmy specjalnie dla rozpoczynających pracę z systemem Elaboro Online System zestaw porad i podstawowych informacji, można je przeczytać klikając na: Co dalej ... 

Znaczna część instrukcji ma charakter odpowiedzi na często zadawanye pytania, warto zajrzeć do tej częsci instrukcji gdyż prawdopodobnie w pierwszej fazie pracy z systemem mogą tam Państwo znaleść  odpowiedzi na swoje pytania.

Co zrobić gdy jakaś funkcja w systemie nie działa.

Jedno z praw Marfiego mówi że nie ma programu bez błędów, nam także pomimo testów zdaża się je popełniać, jednak jedną z silniejszych stron firmy jest czas reakcji na problem, większość z uwag jeseśmy w stanie poprawić w ciągu 24 godzin.

Więc co zrobić gdy "coś" nie działa, lub jakaś funkcjonalność systemu działa źle, lub inaczej niż powinno : pierwszym krokiem powinna być aktualizacja programu. Jest duża szansa że twój problem został już rozwiązany.

Menu -> Prawa strona -> Aktualizuj program

Gdyby ten sposób nie pomógł, prosimy poszukać rozwiązania w niniejszej instrukcji. Jeśli rozwiązanie nie jest satysfakcjionujące lub go w ogóle nie ma, bardzo prosimy o kontakt z nami drogą mailową (najlepiej ze zrzutem ekranu). W przypadku, gdy problem jest "pilny" prosimy o kontakt przez komunikator (gg , skype)

Rejestracja

1) Rejestracja nowej firmy polega na wypełnieniu formularza w zakładce rejestracja na stronie www.elaboro.pl

Pole: Niepowtarzalny identyfikator firmy najlepiej gdy zawiera uproszczoną nazwę firmy, przykładowo po zarejestrowaniu program będzie dostępny pod adresami:

https://niepowtarzalny_identyfikator_firmy.elaboro.pl lub

http://niepowtarzalny_identyfikator_firmy.elaboro.pl

te pole nie powinno zawierać znaków specjalnych, polskich liter, spacji.

o różnicy między http i https można przeczytać:

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/ssl

2) Po wciśnięciu klawisza rejestruj

System będzie inicjował skrypty, nadawał adres oraz instalował niezbędne składniki oprogramowania. Ta operacja może trwać nawet kilka minut, prosimy w tym czasie nie przerywać pracy programu! Może skutkować to niepełnym wygenerowaniem skryptów.

3) Czynności po rejestracji

Po rejestracji KONIECZNA jest aktualizacja programu. Po prawej stronie w Menu jest opcja:

Menu -> (prawa strona) -> Aktualizuj program

program aktualizuje bazy, struktury i pola niezbędne do pracy.

4) Okres pracy po rejestracji, promocje, umowa.

W przypadku niepoinformowania firmy Elaboro, przyjmuje się domyślnie, że rejestrująca firma wybrała promocję 2 miesiące gratis. Elaboro Online System, zastrzega sobie możliwość skasowania konta w przypadku niezalogowania się do systemu przez okres 30dni w okresie bezumownym (pierwsze 2 miesiące).

 

Uwaga, przez pierwsze 2 miesiące można korzystać z nowego systemu za darmo. Po tym okresie można, zachowując wszystkie wpisane dane przedłużyć działanie systemu o kolejny miesiąc lub rok, opłacając abonament według cennika.

 

Wypełnienie formularza rejestracyjnego jest konieczne dla założenia konta w systemie i nie pociąga za sobą jakichkolwiek zobowiązań finansowych .

 

Rejestracja nowego systemu może trwać kilka minut, prosimy o cierpliwość.

 

Rejestracja Elaboro Online System może być przeprowadzona wyłącznie w celu rejestracji firmy przez potencjalnego klienta.  Rejestracja nowego systemu w innych celach, może zostać potraktowane jako czyn noszący znamiona nieuczciwej konkurencji. 

 

 Uwaga !

Bardzo ważne jest aby po rejestracji,  podczas pierwszego uruchomienia systemu , przeprowadzić aktualizację systemu.

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/aktualizacja

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-2.png138.69 KB

Co dalej ...

zarejestrowałem program co dalej ....

odpowiedź:

w kilku bardzo skrótowych punktach postaramy się pomóc przy pierwszym kontakcie z systemem.

konfiguracja przeglądarki chrome

1) Aktualizacja programu

Pierwszą rzeczą jaką nalezy zrobić to: aktualizacja programu. Bez aktualizacji nic nie będzie działać !

prosimy przeczytać:

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/aktualizacja

2) Dodanie użytkowników.

Przed dodawaniem uzytkowników warto przemyśleć jak i czy połączyć użytkowników w grupy (typy użytkowników), wtedy prawa można nadawać całej grupie (typowi) co znakomicie usprawnia zarządzanie prawami użytkowników

warto dodać też jednego "admina" który jako jedyny będzie miał prawa do zmiany użytkowników ( dodawania, zmiany praw itp itd ), i z przyczyn bezpieczeństwa nie pracować na nim ( więc admin powinien mieć minimum praw do pracy, a maksimum do konfiguracji )

więcej można poczytać:

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy

program działa przez internet, i w związku z tym wychodzimy z założenia że na początku użytkownikowi "nic nie wolno", dopiero włączając sobie prawo zaczyna działać nam dana funkcjonalność,  jest to zupełnie inna filozofia niż w "klasycznych" programach, niestety też na początku znacznie utrudnia pracę i sprawia że program wydaje się dość trudny ( tak jest aż do ustawienia praw ) zapewnia to jednak dość duży poziom bezpieczeństwa, a w systemie te zagadnienie traktowane jest bezkompromisowo.

3)  Stworzenie struktury magazynu

cały magazyn jest pogrupowany w "drzewko"

- kategoria

         - grupa

                   -podgrupa

                            - indeks       <- to jest towar

warto przemyśleć strukturę, gdyż dobrze ułożona może znakomicie przyśpieszyć pracę a także ułatwić raportowanie, a źle ... potrafi być bardzo uciążliwa.

Możemy podpowiedzieć  że z naszej praktyki zauważyliśmy: że ilość w danej gałęzi nie powinna przekraczać 10 ( czyli  max 10 kategorii, max 10 grup w danej kategorii .... itp ), oczywście nie jest to sztywna reguła, ale sprawdza się najlepiej. ( warto popatrzyć na demo, jak może być to ułożone )

więcej można poczytać:

http://elaboro.pl/ksiazka/magazyn/struktura%20towaru

4) wprowadzenie towaru na magazyn

W magazynie nie można "po prostu zmienić ilości" trzeba to zrobić dokumentem:

- przychód ( to domyślny dokument przyjęcia inwentaryzacji, uwaga !!! nie należy tworzyć ogroooomnych przychodów, lepiej je podzielić na kilka mniejszych (np. z podziałem na kategorie )  dzięki temu podczas edycji system będzie pracował dużo sprawniej, a i później edycja bedzie łatwiejsza)

http://elaboro.pl/ksiazka/magazyn/przychod

- spis z natury ( który po zamknięciu sam stworzy PW)

http://elaboro.pl/ksiazka/magazyn/spis

- fakturę zakupu

elaboro.pl/ksiazka/zakup/zamownie

na początku ( wprowadzenie BO ) najprościej dodawać towar do magazynu za pomocą przychodu, ( rodzaj PWINW rozliczenie inwentaryzacji ), a później już w zamówieniu dodawać nowe indeksy ( w ten spsób można też dodawać szybko dodać towar do przychodu jak też i nową strukturę indeksów )

5) Nie mam potrzebnej miary, producenta, lub innej potrzebnej stałej

część danych jest wprowadzona do systemu domyślnie, jednak nie wszystkie. Aby dodać  potrzebne dane trzeba wejść do edycji podstawowych tabel systemu

menu->konfiguracja->najważniejsze tabele

przykładowo dla tabeli producenci:

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/tabele/producenci

Podczas dodawania danych, prawie na pewno będzie potrzeba zmiany brakującego prawa ( bo domyślnie użytkownik "nic nie może" ) zachęcamy do przeczytania :

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/problemy/zmiana%20prawa

6) wszystko jest super, chcę pracować na waszym systemie co dalej ?

następnym krokiem jest podpisanie umowy abonamentowej ( dla pracujących w amonamencie PICO też jest to konieczne ! )

aby to uczynić proszę wysłać maila na adres:

biuro@elaboro.pl z prośbą o umowę.

7) a jak pojawi się problem to co ?

to:

1) sprawdzić w instrukcji  na stronie elaboro.pl ( właśnie ją czytasz ) lub przeszukać w ją za pomocą google wpisując : site:elaboro.pl  i problem )

2) jeśli "coś powinno działać" a nie działa, to jest duża szansa że ktoś nam już wczesniej zgłosił ten sam problem, i jest on już rozwiązany ... wystarczy tylko zaktualizować system ( zespół elaboro.pl działa naprawdę szybko i wszelkie poprawki, pomysły i błędy robione są expresowo )

3) jeśli aktualizacja nie pomogła ... służymy pomocą ( dane kontaktowe w zakładce kontakt na stronie elaboro.pl )

http://elaboro.pl/kontakt

8) trochę się boję o moje dane

warto przeczytać o bezpieczeństwie naszego rozwiązania:

http://elaboro.pl/bezpieczenstwo

9) System jest bardzo fajny, jednak chciałbym zrezygnować co mam zrobić ?

w początkowym bezpłatnym okresie, nic nie trzeba robić, po prostu jeśli się niezaloguje do systemu przez więcej niż 30 dni ... automat usunie dane wraz z programem. Podkreślamy także że w okresie próbnym  nie pobieramy żadnych opłat za korzystanie z systemu.

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 20.06.2011 - 09:49:19.png9.17 KB

Wersja PICO

Wymagania formalne do wersji PICO:

1) Wymagane jest wysłanie maila w ciągu pierwszych 14 dni po rejestracji na adres elaboro@elaboro.pl z informacją o wyborze wersji PICO

2) W wersji PICO ograniczona jest maksymalna ilość dokumentów do 20, ilość magazynów ( punktów sprzedaży ) do 1, ilość loginów ( użytkowników ) do 1. po przekroczeniu tych ilości automatycznie program przechodzi w tryb wyższych abonamentów.

dokument to np. faktura sprzedaży, dokument magazynowy, faktura kosztowa, przesunięcie magazynowe, czy np. zamówienie ze sklepu internetowego. Czyli każda operacja zmieniająca stany magazynowe (dokumentem nie jest np.  zakładania indeksów lub kontrahentów )

3) Wymagane jest zalogowanie do zarejestrowanego systemu co najmniej raz na 30 dni, w przypadku braku pracy na systemie powyżej 30 dni, system może zostać bezpowrotnie skasowany

System PICO z założenia ma służyć bardzo małym firmom które wystawiają ograniczoną ilość dokumentów, system ten jest w pełni funkcjonalny i nie podlega żadnym ograniczeniom funkcyjnym.

 

Punkt sprzedaży

Punkt sprzedaży posiada:

- osobnę numerację dokumentów ( faktury, pz, wz it )

- osobny magazyn ( ceny, ilości )

- osobną listę dostawców i odbiorców

punkty sprzedaży to np. osobne oddziały w różnych miastach

Wzór umowy

UMOWA O ŚWIADCZENIE USŁUG NR …......
 
zawarta dnia: …........... r. pomiędzy:  

..............................................................................

..............................................................................
 
niepowtarzalny identyfikator firmy: …...............................
e-mail: …...............................
 
reprezentowaną przez:
..............................................................................
zwanym dalej „Abonentem” a:
  
Elaboro.pl Agnieszka Borowiecka
72-346 Pobierowo ul. Reymonta 15a
 
Nip: 857-153-66-08
 
zwanym dalej „Operatorem”
 
§1.
DEFINICJE
 
Umowa” - oznacza niniejszy dokument ze wszystkimi załącznikami oraz wszelkimi zmianami umowy sporządzonymi w formie Aneksu.
 
Abonent” - osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która korzysta z zamówionej usługi świadczonej drogą elektroniczną.
 
Operator ” firma świadcząca usługę polegającą na udostępnieniu internetowego systemu obsługi firmy Elaboro Online System.
 
 
§2.
ZAKRES WSPÓŁPRACY
 
 1. Umowa zostaje zawarta na czas: nieokreślony
 2. Operator zobowiązuje się w szczególności do świadczenia usług informatycznych polegających na udostępnieniu internetowego systemu obsługi firmy Elaboro Online System.
 3. Decydując się na rejestrację, zamówienie i zakup usługi, użytkownik potwierdza, że zapoznał się z jej opisem i warunkami zakupu opisanymi w niniejszej umowie, oraz na stronie internetowej www.elaboro.pl
 4. Operator aktywuje automatycznie usługę udostępnienia systemu w chwili rejestracji przez abonenta na stronie www.elaboro.pl
 
 
 
§3.
OPŁATY
 
1. Abonent zobowiązuje się do wniesienia następujących opłat tytułem aktywacji usług i opłat abonamentowych:
 
- opłata aktywacyjna: nie obejmuje zł ( słownie: nie obejmuje )
- abonament:
 
Pico
do 20 faktur w miesiącu, lub 20 tys. netto sprzedaż
0,00 zł
Micro
do 3 użytkowników i 1 punkt sprzedaży
30,00 zł
Small
do 6 użytkowników i 3 punktów sprzedaży
60,00 zł
Medium
do 10 użytkowników i 6 punktów sprzedaży
100,00 zł
Big
bez ograniczeń
150,00 zł
Live
Abonament roczny podtrzymujący archiwum
100,00 zł
 
( proszę skreślić podkreślić jedną wybraną opcje )
 
- promocja:
 
  Na dobry początek Pierwsze 2 miesiące korzystania z systemu gratis
  Największa oszczędność 75% upustu na abonament przez pierwszy rok pracy
  Mój pierwszy sklep internetowy 20% upustu na projekt sklepu internetowego
  Rozpoczynam własny biznes. Dla małych firm za darmo Całkowicie za darmo, do 20 faktur w miesiącu, lub 20 tys. netto sprzedaż
( proszę podkreślić jedną wybraną opcje )
 
Opłaty abonamentowe nie obejmują podatku VAT, do którego zapłaty zobowiązany będzie Abonent. Opłaty abonamentowe naliczane będą począwszy od dnia aktywacji usługi, uwzględniając warunki promocji i płatne będą z góry na podstawie wystawionej faktury VAT w terminie 14 dni od rozpoczęcia kolejnego okresu abonamentowego.
 
 1. Abonent dokonał rejestracji w Elaboro Online System w …...........r. zatem pierwszy okres rozliczeniowy przypada na …...........r.
 2. W przypadku dodania nowych użytkowników oraz gdy ich ilość przekroczy ilość dopuszczalną w danym abonamencie, Abonent wyraża zgodę na automatyczne podniesienie opłat abonamentowych zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.elaboro.pl
§ 4.
GWARANCJA JAKOŚCI, WARUNKI GWARANCJI I SERWIS
 1. Operator zapewnia Abonenta o dobrej jakości Oprogramowania.
 2. Ze strony Abonenta osobą upoważnioną do zgłaszania ewentualnych błędów i problemów jest : ....................................................
 3. Zobowiązania serwisowe Operatora nie obejmują :
 • uszkodzeń wynikających z niewłaściwej lub niezgodnej z ich przeznaczeniem eksploatacji systemu obsługi firmy Elaboro Online System
 • uszkodzeń spowodowanych dokonywaniem jakichkolwiek napraw czy przeróbek systemu obsługi firmy Elaboro Online System, w szczególności wzorów wydruków i szablonu sklepu internetowego.
 • usuwania wad spowodowanych obsługą systemu obsługi firmy Elaboro Online System niezgodną z dokumentacją lub wad spowodowanych działaniem osób trzecich, za których działania Operator nie ponosi odpowiedzialności.
 
 1. Operator może usunąć awarie, o których mowa w pkt. 3 na podstawie odrębnego zlecenia.
 2. W przypadku konieczności uzyskania bezpośredniej pomocy technicznej lub wsparcia serwisowego dotyczącego sprzętu lub oprogramowania nie objętego umową , np. oprogramowanie drukarek fiskalnych, oprogramowanie klienckie, przeglądarki internetowe, pracy na urządzaniach mobilnych, Operator w miarę swoich możliwości będzie uczestniczył w pomocy technicznej.
 3. Operator wyłącza swoją odpowiedzialność za jakąkolwiek szkodę (łącznie z pośrednimi albo bezpośrednimi szkodami z tytułu utraty zysków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, szkodami wynikłymi z przerw w działalności gospodarczej lub utraty informacji gospodarczej oraz innymi szkodami o charakterze majątkowym) będącą następstwem używania albo niemożliwości użycia oprogramowania, nawet jeśli Abonent został zawiadomiony o możliwości wystąpienia takich szkód. Operator nie jest w szczególności odpowiedzialny za jakiekolwiek dane zapamiętane za pomocą oprogramowania oraz za szkody związane z utratą tych danych.
 4. Operator zapewnia abonenta, że dane wElaboro Online System są archiwizowane i w razie ewentualnej awarii systemu, niezwłocznie podjęte będą kroki do ich odzyskania i uruchomienia Elaboro Online System w części wykorzystywanej przez Abonenta.
 5. Operator zapewnia Abonenta, że serwery na których znajdują się dane Abonenta, objęte są polityką bezpieczeństwa Elaboro Online System i wysokim poziomem zabezpieczeń informatycznych.
 6. Wszelkie sprawy serwisowe będą zgłaszane przez Abonenta na email: elaboro@elaboro.pl lub telefonicznie na tel. kom. 500-54-69-84.
  §5.
  OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
 1. Dane wprowadzane do systemu nie są udostępnianie, ani sprzedawane żadnym innym podmiotom, a wykorzystywane przez operatora mogą być jedynie w celu określenia wysokości abonamentu i danych do faktury ( ilościowa statystyka automatyczna ) lub na wyraźne życzenie abonenta np. w celach serwisowych.
 2. Dane są gromadzone z należytą starannością i odpowiednio chronione polityką bezpieczeństwa Elaboro Online System przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione.
 3. Na życzenie abonenta dane będą niezwłocznie usunięte z rejestrów i baz danych systemu Elaboro Online System
 4. Abonent świadomie zgadza się na przetwarzanie i wykorzystywanie jego danych osobowych przez Operatora w celach wymienionych w umowie.
§6.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
 1. Termin wypowiedzenia umowy strony ustalają na 30 dni od dnia zakończenia okresu abonamentowego.
 2. Abonent upoważnia Operatora do wystawienia faktury VAT bez podpisu odbiorcy. Upoważnienie jest ważne w okresie obowiązywania umowy.
 3. Abonent akceptuje wystawianie i przesyłanie na adres mailowy, wskazany w nagłówku niniejszej umowy, faktur w formie elektronicznej, w postaci plików pdf, uznając ich autentyczność.
 4. Umowa sporządzona jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
 5. Umowa wchodzi w życie w momencie jej podpisania. Sądem właściwym do rozstrzygania sporów jest sąd wskazany przez Operatora.
 6. W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego.
 
 
 
W imieniu Abonenta                          W imieniu Operatora
..............................                         Agnieszka Borowiecka

 

 

AttachmentSize
umowa elaboro.pdf71.3 KB

Bezpieczeństwo

Aby zapewnić bezpieczeństwo i spokój naszych klientów w systemie Elaboro wdrożyliśmy następujące mechanizmy:

wnuczek - rotacja dzienna (backup co dwie godziny, np. dzisiejsza kopia z godziny 14 zastępuje wczorajszą z 14)

syn - rotacja miesięczna (backup raz dziennie, dzisiejsza kopia zastępuje kopię sprzed miesiąca)

ojciec - rotacja roczna (backup raz w tygodniu)

dziadek - bez rotacji (backup raz w miesiącu)

Doskonale zdajemy sobie sprawę z ciążącej na nas odpowiedzialności i kwestie bezpieczeństwa traktujemy bezkompromisowo. W praktyce nasi klienci uzyskują zabezpieczenia na bardzo wysokim poziomie, najczęściej znacznie przewyższającym poziom bezpieczeństwa, który mogą uzyskać u siebie w firmie, chronimy ich przed: kradzieżą, awariami komputerów, "dywersją pracowników", poprzez autoryzację strategicznych decyzji można uchronić firmę przez przysłowiowym sprzedaniem całej firmy za złotówkę, prowadzimy także zaawansowaną politykę backupową, przez co zabezpieczamy dane przed błędami i szkodami wyrządzonymi przez pracowników.

 

problemy i pytania

Kto ma dostęp do moich danych

Kto tak naprawdę ma dostęp do moich danych ?

odpowiedź:

dane w systemie dzielą się na 2 grupy:

1) wartości niezbedne do wyliczenia abonamentu ( ilość loginów, ilość magazynów )

te dane dostepe są wydziałowi księgowośći, w postaci liczbowej ( np. 4 loginów i 2 magazyny ), a w przypadku abonamentu pico także ( ile faktur i ich łaczna wartość )

2) wszystkie dane firmy

Dostęp do danych z poziomu 2, ma tylko jeden konsultant (osoba z którą Państwo rozmawiają ), tylko on może wejść do programu i zobaczyć Państwa dane, jednak czyni to tylko na  wyraźne życzenie klienta.  Co bardzo ważne: wszystkie wejścia do systemu są logowane  ( można dokładnie zobaczyć co konsultant oglądał lub co robił). W systemie elaboro jest pełna transparentność.

Niezaleznie od logowania w systemie, wszystkie operacje zapisywane są także w dwóch innych niezależnych logach ( logi serwera aplikacji, i logi serwera bazy dancyh ), zapisy te muszę być spójne, co zapewnia pełną transparentność dostepu do danych ( usunięcie wpisów z jednego z logów powoduje błąd i zawieszenie się systemu, przez co system logów jest spójny i nienaruszalny )

Konfiguracja

Podstawowa konfiguracji systemu:

Menu -> Konfiguracja -> Najważniejsze tabele

Moduł ten pozwala na indywidualne ustawienie Elaboro Online System wg własnych potrzeb.

 

AttachmentSize
Screenshot.png214.65 KB

Konfiguracja przeglądarek

Chrome

1) Aby system Elaboro działał poprawnie na przeglądarce chrome nalezy uruchomić opcję wyskakujące okna:

 

1.1) Wejście do opcji Chrome

wejść do "ustawienia"

1.2)  uruchomić opcje zaawansowane:

 

1.3) Wejść w opcje Prywatność -> ustawienie treści 

 

1.4) Zezwolić na pokazywanie wyskakujących okienek, lub dodać wyjątek

 

AttachmentSize
loga11.jpg19.84 KB
loga10.jpg9.44 KB
loga9.jpg12.5 KB
loga12.jpg2.29 KB

chrome wyskakujące okienka

Zarządzanie wyskakującymi okienkami

Google Chrome zapobiega automatycznemu wyświetlaniu wyskakujących okienek, a tym samym zaśmiecaniu ekranu. Gdy przeglądarka zablokuje wyskakujące okienka na stronie, na pasku adresu pojawia się ikona alert zablokowanego wyskakującego okienka. Kliknij ikonę, by zobaczyć zablokowane okienka lub zarządzać ustawieniami wyskakujących okienek na stronie.

Wyświetlanie wyskakujących okienek na konkretnej stronie

Jeśli chcesz zobaczyć zablokowane wyskakujące okienka na stronie, wykonaj te czynności:

 1. Gdy przeglądarka zablokuje wyskakujące okienka, na pasku adresu pojawia się ikona alert zablokowanego wyskakującego okienka. Kliknij ją, by zobaczyć listę zablokowanych wyskakujących okienek.
 2. Kliknij link dotyczący wyskakującego okienka, które chcesz zobaczyć.
 3. Aby wyskakujące okienka w danej witrynie były zawsze widoczne, wybierz „Zawsze pokazuj wyskakujące okienka dla [witryna]”. Witryna zostanie dodana do listy wyjątków, którymi możesz zarządzać w oknie dialogowym Ustawienia treści.

Jeśli chcesz ręcznie zezwolić na wyświetlanie wyskakujących okienek na stronie, wykonaj te czynności:

 1. Kliknij menu Chrome Chrome menu na pasku narzędzi przeglądarki.
 2. Wybierz Ustawienia.
 3. Kliknij Pokaż ustawienia zaawansowane.
 4. W sekcji „Prywatność” kliknij przycisk Ustawienia treści.
 5. W sekcji „Wyskakujące okienka” kliknij Zarządzaj wyjątkami.

Zezwalanie na wszystkie wyskakujące okienka

Możesz zezwolić na pokazywanie wszystkich wyskakujących okienek, wyłączając funkcję ich blokowania. Wykonaj te czynności:

 1. Kliknij menu Chrome Chrome menu na pasku narzędzi przeglądarki.
 2. Wybierz Ustawienia.
 3. Kliknij Pokaż ustawienia zaawansowane.
 4. W sekcji „Prywatność” kliknij przycisk Ustawienia treści.
 5. W sekcji „Wyskakujące okienka” wybierz „Zezwalaj na pokazywanie wyskakujących okienek we wszystkich witrynach”. Aby dostosować uprawnienia konkretnych stron, kliknij Zarządzaj wyjątkami.

Internet Explorer 9 , 10

Widok zgodności

Aby system działał poprawnie w przeglądarkach  IE 9 lub IE 10 kliknij przycisk Widok zgodności. Ilustracja pokazująca przycisk Widok zgodności w przeglądarce :

Raz klikniętego przycisku nie trzeba klikać ponownie. Przy kolejnych odwiedzinach  Internet Explorer automatycznie wyświetli system w widoku zgodności.

AttachmentSize
8f153c7e-2384-4922-95f6-ae9919063999_34.jpg3.15 KB

Aktualizacja programu

Zmiany i poprawki są wprowadzane do programu praktycznie codziennie, aby zaktualizować program należy:

Menu -> (prawa strona) -> Aktualizuj program

Podczas aktualizacji programu, nie powinien działać żaden użytkownik oraz powinno być otwarte tylko jedno okno przeglądarki aktualizującej program.

Poprawek jest 25, każda z nich robi sie około 1-3 min, gdyby trwało to dłuzej proszę wejść do menu, i zaktualizować jeszcze raz ( zwłaszcza gdyby "zwiesił" się na poprawce pierwszej,lub podczas pierwszej aktualizacji )

Uwaga! Aby program działał poprawnie nie należy przerywać procesu aktualizacji a pracę na programie zacząć po jego zakończeniu.

Prosimy jednak o nieaktualizowanie programu bez wyraźnej potrzeby, jeśli system działa stabilnie i nie potrzebujemy nowych funkcji, prosimy o niekorzystanie z tej funkcjonalności bez wyraźnej potrzeby.

Wersje swojego programu można sprawdzić w stopce menu:

 

Przed aktualizacją można sprawdzić w systemie demo, czy interesujący nas moduł został zaktualizowany (oczywiście System Demo należy przed takim sprawdzieniem również zaktualizować).

wejście do demo:  http://demo.elaboro.pl

login: demo

hasło: demo

 

Aktualizacja programu zarówno aktualizuje program, jak i dane w nim zawarte, np. synchronizuje dane programu ze sklepem (np. jeśli wprowadzimy indeksy poprzez Panel Administracyjny sklepu te indeksy ulegną usunięciu).

w praktyce są dwie strategie "aktualizacyjne".

Pierwsza:

nie rusz, jak działa.

Druga:

jestem na bierząco (ta druga niesie ze sobą czasem szereg niespodzianek)

AttachmentSize
Zrzut ekranu-7.png245.91 KB
Zrzut ekranu-1.png1.92 KB

Dane firmy

Aby zmienić dane firmy należy wejść do opcji:

Menu -> Konfiguracja -> Najważniejsze tabele -> Stałe tabele firmy -> Dane podstawowe -> Dane firmy

AttachmentSize
Zrzut ekranu-2.png227.21 KB

Dane punktu sprzedaży

W programie może być dowolna ilość magazynów w którym każdy magazyn może mieć swoje własne linie numeracyjne, swoje własne stoki magazynowe itp itd

 

menu -> konfiguracja -> edytuj punkt sprzedazy

 

bardzo ważnym przełacznikiem jest przełącznik Raportuj, dzieki niemu zapisy z danego punktu pojawią sie np. w KPiR

AttachmentSize
zrzut30.jpeg84.14 KB

Czy numerację dokumentów można zmienić? Numery i rok bieżący

numerację i format numerów na dokumencie ustala się :

Menu -> Konfiguracja -> Edytuj punkt sprzedaży -> Numery faktur (Menu górne )

Format numeru

Najczęściej numer ma postać:

numer dokumentu / oddział (punkt sprzedaży) / rok

w przypadku potrzeby numeracji miesięcznej przykładowy schemat powinien wyglądać np tak:

[nr]/[nr_pkt]/[rok]/[miesiac]

zmienne:

[nr] - numer dokumentu, ta zmienna zawsze powinna być w schemacie

[rok] - rok

[miesiac] - miesiac , gdy jest ta zmienne co miesiąc zerowana jest numeracja

[mm] - miesiąc, nie zeruje numeracja, numeracja jest ciągła w ramach roku

Liczniki

Numery dokumentów znajdują się:

Menu -> Konfiguracja -> Edytuj punkt sprzedaży -> Numery faktur (Menu górne )

Rok bieżący na fakturach ustala się w:

Menu -> Konfiguracja -> Zamknięcie okresu

AttachmentSize
Zrzut ekranu-1.png196.26 KB
Zrzut ekranu-2.png172.63 KB

Rok bieżący na dokumentach

Rok przy numerze faktury dodawany jest z opcji:

menu -> konfiguracja -> zamknięcie okresu i wyświetlanie faktur

Zmienne w numeracji faktur

[rok] - rok ( zmienna ustawiana w konfiguracji _

[miesiac] - miesiac ( zmienna pobierana automatycznie , po ustawieniu tej zmiennej nr nie będzie brany z liczników, a ustawiony kolejny z miesiąca)

[nr_pkt] - numer punktu ( zmienna pobierana automatycznie )

[nr] - numer ( zmienna pobierana automatycznie )

Edycja ustawień menu

Istnieje możliwość indywidualnych ustawienia wyglądu Menu (Elaboro Online System), dla danych Typów użytkoników w taki sposób, aby wyświetlone były tylko te funkcje systemu, które są niezbędne do pracy. Ustawienie te poprawia czytelność i szybość pracy.

Menu -> Konfiguracja -> Typy użytkowników -> Edytuj menu

Dodawanie/usuwanie widoku funkcjonalności polega na zaznaczaniu/odznaczeniu jakie funkcje mają być pokazywane, bądź ukryte.

Aby w/w ustawienia zadziałały musi być ustawione Prawo  konfiguracji Maski Typu:

prawo: maska_typu_na_menu

włączając użytkownikowi to prawo , włącza się "maskę uprawnień"

AttachmentSize
Zrzut ekranu-4.png257.4 KB
Zrzut ekranu-5.png10.01 KB

Menu w przeglądarce

Istaniej możliwość całkowitego pominięcia głównego menu programu (dzięki temu można szybciej wchodzić do interesujących nas opcji) korzystając z zakładek i skrótów swojej ulubionej przeglądarki.

Wszystkie wejścia do modułów w programie mają formę linków, które poprzez mechanizm drag-and-drop ( chwyć i upuść ) można przenieść na pasek przeglądarki.

Kodowanie SSL

Aby w znacznym stopniu podnieść bezpieczeństwo pracy na Elaboro Online System, można włączyć kodowanie SSL. W ten sposób można zapobiec możliwości przechwycenia danych przez innych użytkowników internetu.

Aby włączyć kodowanie SSL, należy zmienić adres uruchamiania programu poprzez dodanie literki "s" do słowa http, np.:

http://demo.elaboro.pl  zmienić na

https://demo.elaboro.pl

AttachmentSize
Zrzut ekranu-1.png6.95 KB

Kolektor danych

Menu -> Konfiguracja -> Najważniejsze tabele -> Table -> Kolektor

Domyślne ustawienia dla programu Novitus

dane indeksów dla odbioru:

dane dla wysyłki

AttachmentSize
Zrzut ekranu-1.png116.15 KB
Zrzut ekranu-2.png122.7 KB
Zrzut ekranu-3.png124.39 KB

Konfiguracja konta SMTP

Aby program mógł wysyłać maile, trzeb skonfigurować konto serwera poczty wychodzącej SMTP.

Menu -> Konfiguracja -> Najważenijsze tabele -> Dane podstawowe -> Serwer SMTP

AttachmentSize
Zrzut ekranu-3.png103 KB

Najważniejsze tabele

Termin płatności, sposoby płatności

Menu -> Konfiguracja -> Najważniesze tabele -> Stałe tabele firmy -> Tabele -> Spsoby zapłaty

Powyższy panel konfiguracyjny pozwala na zdefiniowanie dowolnych sposobów zapłaty np. przelew, gotówka, raty, itp. itd.

Uwaga, proszę zwrócić uwagę na pole:
"Ile procent wpłaty gotówki"

W przypadku gdy jest to gotówka pole to powinno wynosić 100, inaczej przy zamykaniu zamówienia sprzedaży będzie zgłaszał komunikat, o niezgodności płatności z zamówieniam.

więcej o ograniczeniach pracowników podczas sprzedaży można przeczytać:

http://elaboro.pl/ksiazka/sprzedaz/sprzedaz/ograniczenia

AttachmentSize
Zrzut ekranu-4.png262.87 KB

Stawki VAT

Aby ustawić/zmienić istniejące stawki VAT (także do wydruków fiskalnych) należy skorzystać z modułu konfiguracyjnego:

Menu -> Konfiguracja -> Najważniejsze tabele -> Tabele -> Stawki VAT

 

prawo : p_df_vat

 

uwaga, stawki vat ( literki ) powinny być zgodne z ustawieniami drukarki fiskalnej

więcej o drukarkach:

http://elaboro.pl/ksiazka/sprzedaz/activex/rodzaje

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/nowyrok

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-4.png116.77 KB

zmiana stawek VAT 1 stycznia 2011 r

W związku z planowanym wprowadzeniem nowych wysokości obowiązujących stawek VAT podatnicy używający urządzeń fiskalnych będą musieli od 1 stycznia 2011 roku dokonać przeprogramowania obecnie używanych stawek VAT na nowe.

Obecnie obowiązujące ( do 31 grudnia 2010 ) w urządzeniach fiskalnych stawki VAT to A=22%, B=7%, C=0% a pozostałym literom (D-G) przyporządkowuje się kolejne stawki obniżone na towary i usług, oraz sprzedaż zwolnioną z podatku VAT – tak stanowi obecnie obowiązujące Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Nowe Ustawy wprowadzają stawki: 23%, 8%, 5%, 0%

Ministerstwo Finansów w Rozporządzeniu z 23 grudnia 2010 określiło, że w urządzeniach fiskalnych literze A należy przywiązać stawkę podstawową (czyli nowa stawka 23%) kolejnym literom B–G należy przyporządkować kolejne stawki podatku wprowadzone na towary i usługi oraz sprzedaż zwolnioną z podatku. Zalecane jest programowanie w urządzeniu fiskalnym tylko tych stawek, które dany podatnik używa (jeśli nie prowadzi sprzedaży zwolnionej z podatku, towarów/usług ze stawką 0% czy 3%, nie należy ich w kasie/drukarce programować). Przez pierwsze 5 miesięcy od wprowadzenia nowych stawek VAT Ministerstwo Finansów dopuszcza możliwość zaprogramowania stawek VAT w innej, niż wyżej opisana kolejność.

AttachmentSize
roz_23.12.10_w_sprawie_warunkow_tech..pdf28.37 KB

Jednostki miar

aby zmienić jednostki miar należy:

menu->konfiguracja->najważniejsze tabele-> Stałe tabele firmy -> tabele -> miary

uwaga, w jednostkach miary można ustawić sposób zaokrąglania ( np. dla szt. do 1)

przez co w dokumentach nie będzie można wpisać wartości ułamkowych

 

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 23.02.2011 - 11:10:02.png141.8 KB

Producenci

Aby ustawić ( dodać , usunąć , edytować ) tabelą producentów należy:

menu -> konfiguracja -> najważniesze tabele -> stałe tabele firmy -> tabele -> producenci

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 14.02.2011 - 18:41:00.png120.14 KB

Waluty

Aby ustawić ( dodać , usunąć , edytować ) tabelą walut należy:

menu -> konfiguracja -> najważniesze tabele -> stałe tabele firmy -> tabele -> waluty

 

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 15.02.2011 - 09:12:19.png131.18 KB

Procedury "noworoczne"

Rzeczy które należy zrobić w nowym roku (przed rozpoczęciem prosimy przeczytać ze zrozumieniem od pocztku do końca)


inwentaryzacja,  poniżej przedstawię najprostszą drogę (i prawidłową) do jej zrobienia :

1) Zaczynamy od aktualizacji programu:

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/aktualizacja
menu -> ( po prawej) -> aktualizuj program -> wykonaj wszyskie poprawki

2) Następnie "prostujemy" stany magazynowe , operacja ta w zasadzie nie powinna być potrzebna, bo program powinien liczyć poprawnie stany , ale jak wiadomo nikt nie jest nieomylny więc dla pewności:

menu -> konfiguracja ->Najważniejsze tabele -> stałe tabele firmy ->  Magazyn -> wyrównanie stanów magazynowych wg ruchu towaru
( mogą pojawić się róznice na 10 miejscu po przecinku ...ale nie ma to znaczenia , błędy jakie mogą się pojawić nie powinny być istotne)

więcej o tym punkcie:

http://elaboro.pl/ksiazka/magazyn/pytania/niezgodnosc

3) Utworzenie arkusza spisu z natury

menu -> magazyn -> spis z natury -> wpisujemy datę spisu -> utwórz arkusz spisu z natury
http://elaboro.pl/ksiazka/magazyn/spis

teraz spokojnie czekamy ( nie przerywamy ) ... może to trwać dość długo ponieważ program musi przeliczyć wszystkie kartoteki

uwaga ,  jeśli spis ma być z dniem np. 31.12.2012 , a już wprowadziliśmy faktury na styczeń program pokaże nam
3 różne ilości

- ilość z ruchu ( czyli ile wg programu było 31.12 , ilość zaokrąglona do 4 miejsc po przecinku )
- ilość ze spisu ( te pole jest do edycji , domyślnie taka samo jak ilość z ruchu , jednak bez zaokrągleń )
- ilość aktualnie na magazynie ( to pole jest czysto informacyjne )

data spisu nie powinna być "w przyszłości" ...  powinna być bieżąca lub wcześniejsza od aktualnej daty

4) drukujemy arkusz ( klawisz na samym dole ) ( uwaga arkusz może być dość długi )
na arkuszu wydrukuje się z pustą kolumną do wprowadzania poprawek

5) wprowadzanie poprawek

w polu "spis z natury"  wprowadzamy ilość jaka była 31.12 na magazynie

6) po skończeniu spisu klikamy na utwórz zamówienie przychodu wew.

program automatycznie utworzy zamówienie przychodu  i zamówienie rozchodu do których doda wpisy z różnicami ilości ,

7) zamówienia przychodu i rozchodu realizujemy, i w archiwum powstaną dokumenty które zarazem będzie protokołem różnic.

uwaga:

jeśli nie chcemy używać modułu spis z natury, a chcemy po prostu wydrukować aktualny raport stanów magazynowych:

- Jeśli nie było faktur styczniowych możemy wydrukować z raportów raport stanów magazynowych ( menu -> raporty -> stany magazynowe aktualny punkt )
- jeśli były wystawione faktury, możemy wydrukować raport wyliczanie stanów na dzień ( wyliczy nam inwentaryzację na danych dzień w przeszłości na podstawie ruchu towaru ,uwaga ze względu na wyliczanie ceny średniej ważonej wartość może być trochę różna niż raport stanów )

zatem drogi do wydrukowania inwentaryzacji są 2:

1) ręczne wprowadzenie różnic magazynowych poprzez dokumenty przychód i rozchód

1.1) wydrukowania raportu magazynowego ( raporty-> stany magazynowe aktualny punkt )

1.2) a następnie ( jeśli są ) wprowadzenie różnic magazynowych poprzez dokumenty przychodu i rozchodu ( powinno sie wybierać dokumenty INWPW, i RWINW )

2) automatyczne wprowadzenie różnic magazynowych poprzez spis z natury który wygeneruje automatycznie przychód i rozchód

2.1) Wydrukowanie spisu z natury, opis:

http://elaboro.pl/ksiazka/magazyn/spis/wystawienie

2.2) wpisanie ilości do spisu,

2.3) zamykając spis automatycznie wygeneruje dokumenty zamówienia przychodu i rozchodu ( na dzień robienia spisu ), do których należy wejść ręcznie zamknąć.

2.4) następnie drukujemy stuany magazynowe ( raporty-> stany magazynowe aktualny punkt )


Numeracja faktur:

Zaczynamy od aktualizacji programu:
menu -> ( po prawej) -> aktualizuj program -> wykonaj wszyskie poprawki

numery faktur ustala się :

menu -> konfiguracja-> edytuj punkt sprzedaży -> Numery faktur ( górny prawy róg )

więcej:
http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/numery

aby zacząć w nowym roku numeracje od 1, numery zerujemy ( czyli ustawiamy wszystkie na 0 )

-  numery faktur można zmienić tylko z bieżącego magazynu , aby więc zmienić dokumenty na kilku magazynach należy za kazdym razem zmienić  magazyn i tam ustalić numery.

- przy okazji uwaga , nigdzie w ustawie o rachunkowości nie jest napisane że numery muszą się zaczynać w nowym roku od 1
więc można po prostu nie zmieniać numeracji i to też jest prawidłowe w myśl ustawy ( ważne aby zmienić rok )


 

Rok bieżący:

- rok przy numerze faktury dodawany jest z opcji:

menu -> konfiguracja -> zamknięcie okresu i wyświetlanie faktur


 

Zmiana VAT ( Tylko:  1 stycznia 2011  lub gdy znowu zmienią się stawki VAT)

Aby zmienić stawki VAT należy :

zaktualizować program, a później :

menu -> konfiguracja -> najważniejsze tabele -> stałe tabele firmy -> table -> stawki VAT -> zmień stawki

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/stawki_vat

Nie należy zmieniać "ręcznie stawek", ponieważ w ten sposób nie zmieni wartości magazynu. Aby zmienić stawki należy skorzystać z opcji "zmień stawki VAT" ,  opcja ta zmieni stawki i ceny w magazynie.

NIE NALEŻY TEGO ROBIĆ PRZED INWENTARYZACJĄ

uwaga procedura zmiany stawek, zmienia tylko ceny sprzedaży i stawki vat w magazynie ( towarów, usług, środkach trwałych, wyposażeniu) , zamówienia (sprzedaży,zakupu) ze stawkę 22% pozostają bez zmian,  więc trzeba wykasować zamówienia lub zmieniać ręcznie stawkę podczas realizacji zamówień sprzed 01.01.2011.

( w zamówieniu sprzedaży prawo do zmiany vat : p_zmiana_vat , w  zamówieniu zakupu prawo do zmiany vat: zakup_zmiana_vat )

Stawki w drukarce fiskalnej może zmienić tylko uprawniony serwisant zmieniając stawki w programie nie zmienia się stawek w drukarce.

 

po aktuaizacji program ustawi automatycznie stawki VAT ( wg ustawy ):

A - 23

B - 8

C - 5

D - 0

Z - ZW

niektóre drukarki ( np. Novitus ) mają ustawione domyślnie stawki :

C-0 , D 5   w takim przypadku należy zmienić stawki w programie, lub w drukarce aby były jednolite i takie same w programie jak i w drukarce fiskalnej. ( limit zmian w drukarkach jest na około 30 zmian stawek vat, więc "ekonomiczniej" jest zmieniać ustawienia w programie elaboro)

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 29.12.2010 - 19:18:10.png30.67 KB

Esencja - zamknięcie roku

Aby rozpocząć nowy rok, trzeba go "zamknąć" jest to pojęcie umowne składające się z kroków:

1) inwentaryzacja : można pominąć obowiązkowo tylko trzeba zrobić wydruk stanów magazynowych aktualnych lub zrobić to później w raporcie wyliczanie stanów na dzień
2) wyzerowanie numerów dokumentów : nie ma obowiązku i można pominąć i kontunuować numeracją z poprzedniego roku, ale lepiej wyzerować
3) zmiana numeru roku na dokumentach : w zasadzie nie ma obowiązku tego robić, ale głupio będzie wyglądać  stary rok  ...więc lepiej zmienić na aktualny.

Faktura w nowym roku ze starą numeracją

Mam problem, wystawiłem faktura w nowym roku ze starą numeracją co zrobić

Jeśli chodzi o zmianę roku bieżącego to wyjaśni wszystko ten link:
http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/nowyrok

jeśli chodzi o zmianę konkretnego numeru faktury to można to zrobić z historii ( potrzebne prawo: zmiana_nr_sprzedaz lub dla zakupu: zmiana_nr_zakup  korekty zakupu: zmiana_nr_kor_zakup)

opis:
http://elaboro.pl/ksiazka/sprzedaz/sprzedaz/Zmien_nr_dokumentu

Jeśli w wyniku tego powstała "dziura" w numeracji:
http://elaboro.pl/ksiazka/sprzedaz/problemy/wypenienie_dziury

Punkty sprzedaży

Każdy z punktów posiada osobną numerację faktur, posiada także osobną bazę kontrahentów, jak również zawartość magazynu. Z każdego punktu można generować osobne raporty i dowolnie go konfigurować.

Dodanie nowego punktu

Aby dodać nowy punkt należy:

Menu -> Konfiguracja -> Dodaj punkt sprzedaży

 

AttachmentSize
Screenshot.png162.6 KB

Prawa

W celu tworzenia i edycji punktu sprzedaży, użytkownik powinien mieć włączone poniższe prawa:

p_usuwanie_punktu

p_dodawanie_punktu

p_edycja_nazwa_punkt

Usunięcie punktu

Nie można usunąć punktu, w którym aktualnie jest się zalogowanym, ani centrali firmy.

Menu -> Konfiguracja -> Usuń punkt sprzedaży

AttachmentSize
Zrzut ekranu-1.png168.25 KB

Skany dołączane do dokumentów

 do większości dokumentów mozna dołączyć skany/pliki dodatkowe

 

prawa:

p_upload_pobierz  prawo do pobierania skanów

p_upload_usun   prawo do usuwania skanów

Sklep internetowy

W Elaboro Online System jest wbudowany sklep internetowy, jest on domyślnie włączony i wyświetla się w internecie przez co może pokazywać informacje których byśmy sobie nie życzyli, aby go wyłączyć nalezy:

menu -> konfiguracja -> najważniesze tabele -> stałe tabele -> sklep detal www -> wizytówka przy wyłączonym sklepie

 

aby włączyć w panelu nalezy włączyć sklep:

 

aby uzyskać więcej informacji o sklepie prestashop by elaboro zapraszamy do poczytania:

http://elaboro.pl/ksiazka/presta

AttachmentSize
obr1.jpg47.08 KB

Wydajność systemu

W przypadku zaobserwowanych problemów z wydajnością Elaboro Online System, należy przeprowadzić poniższe testy:

1) Czas dostępu do serwera

W konsoli systemu windows (cmd) lub linux uruchamiamy komendę:

ping elaboro.pl

Tym sposobem sprawdzamy czasu dostępu do Elaboro Online System. Jeżeli czas (time) przekracza 150ms, może to spowodować spowolnienie pracy. Winę za to może ponosić przeciążone łącze ( elaboro.pl ma podłączenie 1 gbit , więc prawie na pewno wina nie leży po stronie serwerów) . Dlatego też warto sprawdzić dostęp do np. ping onet.pl lub ping google.pl.  Jeśli czasu dostępu jest podobny do czasu dostępu do Elaboro Online System oznacza to, że łącze na którym pracujemy jest za wolne bądź też przeciążone. W takim przypadku łącze jest winne za wolną pracę program. Ważnym parametrem jest też packet loss, z którego można odczytać ilość błędów na łączu. Im więcej, tym program będzie gorzej pracował, jest to ważne zwłaszcza przy połączeniach bezprzewodowych.

2) Obciążenie serwera

Nie ukrywamy jakości pracy naszych serwerów,  pełne wykresy i statystyki są dostępne pod adresem:

http://munin.elaboro.pl/

Istotny jest zwłaszcza wykres  Load average, jeśli  wartości przekraczają 1, wtedy serwer jest obciążony ponad miarę.

Warto też zauważyć, że co 2 godziny (widoczne piki na wykresie) system robi pełny backup (trwa około 30-40 sek), w tym czasie może nastąpić chwilowy spadek szybkości, jednak z opinii klientów wynika, że jest on praktycznie niezauważalny. Priorytetem dla serwera jest bieżąca praca programu, a backup robi sie w tle mając niższy priorytet, przy większym obciążeniu systemu może to wydłużyć czas backupu, jednak nie powinno to być zauważalne podczas normalnej pracy.

3) Iniciacja systemu

System w początkowej fazie może działać dużo wolniej ( podczas otwierania dodaje prawa, iniciuje pliki,indeksuje dane itp itd) podczas następnych wejść do systemu powinien działać dużo sprawniej. Także podczas pierwszego otwarcie może uruchamiać się odrobinę wolniej ( musi wgrać pliki javascript, css itp )

AttachmentSize
Screenshot.png68.93 KB

Elaboro Online System jest lepsze :-)

kilka obrazków których u nas nie zobaczysz ;-)

( zrzuty ekranu z serwisu hotmoney.pl )

empik

Bank ING

 

Alior Bank

 

 PKO BP

WBK

 

 GoldenLine

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-4.png117.75 KB
Screenshot.png38.2 KB
Zrzut ekranu-2.png41.57 KB
Zrzut ekranu - 26.11.2010 - 19:16:56.png43.96 KB
bz_wbk_awaria_10012011_450.jpeg21.81 KB
Zrzut ekranu - 25.05.2011 - 11:12:54.png13.66 KB

Przetestuj połączenie do serwera

aby przetestować połącznie do datacenter w którym są nasze serwery należy wejść do :

http://proof.ovh.net/speedtest/

i kliknąć na Begin Test

Wydajność IE w bardzo dużych raportach

Komunikaty IE o długotrwałym wykonywaniu skryptu

Działanie niektórych skryptów może trwać bardzo długo, co może powodować monitowanie użytkownika programu Internet Explorer o zdecydowanie, czy działanie danego skryptu ma być kontynuowane. Skrypty o długotrwałym działaniu mogą być używane w niektórych testach lub testach porównawczych. W takich przypadkach korzystne może być wydłużenie czasu, po jakim ma być wyświetlane to okno komunikatu. W programie Internet Explorer wartość limitu czasu dla skryptów można zmienić na konkretnych komputerach klienckich, modyfikując wpis rejestru.

 

W niektórych sytuacjach strona sieci Web może zawierać skrypt, którego działanie trwa wyjątkowo długo. Jeśli na stronie sieci Web zastosowano skrypt dotyczący formantu ActiveX służący do przesłania bardzo dużego pliku lub wykonania kwerendy na dużej bazie danych, może powstać znaczne opóźnienie. W programie Internet Explorer takie długie opóźnienie jest wykrywane i użytkownik jest monitowany za pomocą okna dialogowego z następującą informacją:

Ta strona zawiera skrypt, którego zakończenie trwa wyjątkowo długo. Aby zakończyć ten skrypt teraz, kliknij przycisk Anuluj.
 

Analogiczne okno komunikatu w programach Internet Explorer 4.0, 5.0, 6, 7 i 8 zawiera informację:

Skrypt na tej stronie powoduje wolniejsze działanie programu Internet Explorer. Jeśli będzie on kontynuowany, komputer może przestać reagować. Czy chcesz przerwać działanie skryptu?
 

Ten mechanizm umożliwia użytkownikowi zatrzymanie nieodpowiednio działającego skryptu, który został zapętlony lub działa wolno z innego powodu.

Ten mechanizm umożliwia użytkownikowi zatrzymanie nieodpowiednio działającego skryptu, który został zapętlony lub działa wolno z innego powodu.

W programie Internet Explorer 4.0 i nowszych wersjach przeglądarki wartość tego limitu czasu nie jest już ustawioną na stałe wartością opartą na komunikatach systemu Windows. Obecnie program Internet Explorer śledzi łączną liczbę wykonanych instrukcji skryptu i resetuje tę wartość przy każdym rozpoczęciu nowego wykonania skryptu, na przykład od upłynięcia limitu czasu lub od uruchomienia programu obsługi zdarzeń, dla bieżącej strony za pomocą aparatu skryptu. Okno dialogowe z informacją o długotrwałym działaniu skryptu jest wyświetlane w programie Internet Explorer, gdy ta wartość przekroczyła określony próg. Program Internet Explorer nie sprawdza dla każdej instrukcji, czy limit został przekroczony. Aparat skryptu okresowo sonduje program Internet Explorer, przekazując mu liczbę wykonanych instrukcji, a program Internet Explorer sprawdza, czy mieści się ona w limicie. Dzięki temu mechanizmowi możliwe jest wykonanie większej liczby operacji, niż jest to dozwolone w domyślnym limicie, bez wyświetlania okna dialogowego, jeśli cały proces wykonywania skryptu zostaje zakończony przed sondowaniem programu Internet Explorer przez aparat skryptu.

Samodzielne rozwiązywanie problemu

Ważne

W tej sekcji, metodzie lub w tym zadaniu podano informacje dotyczące modyfikowania rejestru. Niepoprawne zmodyfikowanie rejestru może jednak być przyczyną poważnych problemów. Dlatego należy uważnie wykonywać podane czynności. Aby zapewnić dodatkową ochronę, przed zmodyfikowaniem rejestru należy wykonać jego kopię zapasową. Dzięki temu będzie można przywrócić rejestr w przypadku wystąpienia problemu.

 

Aby zmienić tę wartość limitu czasu w programie Internet Explorer 4.0, 5.0, 6, 7 lub 8, wykonaj następujące czynności:

 1. Za pomocą Edytora rejestru, takiego jak program Regedt32.exe, otwórz ten klucz:
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Styles

  Uwaga Jeśli brakuje klucza

  Styles

  , należy utworzyć nowy klucz o nazwie

  Styles

  .

 2. W obszarze tego klucza utwórz nową wartość DWORD o nazwie „MaxScriptStatements” i ustaw w niej odpowiednią liczbę instrukcji skryptu. W przypadku braku pewności co do tego, jaka wartość jest odpowiednia, można skonfigurować dla wartości DWORD ustawienie 0xFFFFFFFF, aby całkowicie wyłączyć to okno dialogowe.

Domyślnie ten klucz nie istnieje. Jeśli nie dodano tego klucza, domyślny limit progowy okna dialogowego limitu czasu w programie Internet Explorer od wersji 4 to 5 000 000 instrukcji.

 

Wydajność podsystemów data center

Nasze główne serwery trzymamy w data center OVH w poniższym linku można zobaczyć aktualne obciążenie łącz do naszych serwerów :

http://weathermap.ovh.net/

 

 

Zgubiłem hasło

co zrobić jeśli zgubiłem hasło, lub nie mogę zalogować się do programu

odpowiedź

w tym przypadku prosimy o kontakt z konsultantem, z adresu mail , lub konta gg które zarejestrowane jest w systemie  ( a użytkownik jest w grupie admin )

 

a jeśli to hasło pracownika ( nie admina )

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/nowe_haslo

Zmiana wyglądu dokumentów

Wydruk dokumentów html, i pdf w systemie elaboro wykorzystuje mechanizm szablonów smarty http://www.smarty.net/

1)  Dostęp ftp do szablonów

W celu możliwości edytowania/zmiany wyglądów dokumentów, należy uzyskać login i hasło do serwera ftp.

Menu -> Konfiguracja -> Najważniejsze tabele -> Dane firmy -> ftp wydruki

prawo: ftp_dane_wydruki

wykorzystując klienta ftp np. total commander

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/panel/ftp/total_commander

można dostać się do edycji szablonów

2) Edycja szablonów

szablony dokumentów są trzymane w plikach o rozszarzeniu *.tpl

aby zmienić/dodać nowy szablon dokumentu, nalezy na końcu nazwy dodać liczbę 2.  (oryginalnych nie powinno się zmieniać, gdyż po aktualizacji programu będą nadpisane)

np. dla sprzedaży w katalogu:

/sprzedaz/dokument/

jest plik sp.tpl (w nim jest zawarty szablon faktury sprzedaży), którego należy skopiować na dysk twardy i edytować.

Do edycji polecamy program notepad++

Przed edycją należy ustawić w nim standard polskich liter na ISO - 8859 -2.

Po edycji wgrywamy szablon do katalogu pod nazwą sp2.tpl

Uwaga ! edytując szablony notatnikiem, źle zakoduje polskie znaki i mogą pojawią się "krzaki" zamiast polskich liter, należy edytować programem który poprawnie zapisze polskie znaki w formacie ISO-8859-2 ( zwanym też LATIN2 )

3) Nagłówek, stopka

dla większości dokumentów można zdefiniować nagłówkek i stopkę w:

Menu -> Konfiguracja -> Najważniejsze tabele -> Stałe tabele firmy -> "interesujący nas dokument"

Jest możliwość ustawienia osobnych nagłówków dla osobnych magazynów. Stosując odpowiednie zapytanie w szablonie tpl.

{if $zam->tnr=='01'} ... {/if}

gdzie tnr=='01' określa numer magazynu. Wystarczy podać linki do nagłówków, które mają się wyświetlić na wydruku odpowiedniego magazynu.

3) Włączenie szablonu

Działające szablony można zobaczyć uaktywniając stosowne prawo włączające wydruk pdf, np. dla sprzedaży prawo: sp_wydruk_do_pdf

4) Pliki styli css

- kolory i czcionki powinno się definiować w stylach css  ,  aby szablon pobrał dobry plik css, należy podać poprawne ścieżki ( przykład jest w oryginalnym pliku tpl )

-jeśli chcemy zmienić plik css, powinno utworzyć się nowy plik np. style2.css  i do niego odwoływać się w pliku tpl (ponieważ oryginalny po aktualizacji będzie nadpisywany )

5) Uwagi

Uwaga! przed edycją proszę zachować kopię edytowanych plików. W przypadku "popsucia" plików można usunąć wszystkie pliki tpl i zaktualizaować program.

AttachmentSize
Zrzut ekranu-2.png98.36 KB
npp.5.8.4.Installer.exe4.16 MB

drukowanie bez stopki i nagłówka

Drukowanie stron w Internet Explorer bez stopki i nagłówka

Nagłówki i stopki, które drukują się wraz z resztą tekstu mogą być naprawdę irytujące. Pora się ich pozbyć raz a dobrze.

 

Pierwszy sposób jest banalny, ale działa jednorazowo. To opcja dla osób, które czasem jednak potrzebują adresu URL w stopce, jako formy przypomnienia skąd pochodzi treść wydrukowanego dokumentu.

Kiedy już mamy wyświetloną stronę, przechodzimy najpierw do Podglądu wydruku w menu Plik. W otwartym oknie podglądu wyłączamy funkcję: Wyłącz lub włącz nagłówki i stopki.

Permanentne wyłączenie funkcji
Stałe wyłączenie aplikujemy poprzez wejście w Ustawienia Strony gdzie usuwamy zawartość pól Nagłówek i Stopka.

Dodatkowo możesz sobie poeksperymentować poprzez wpisanie różnych opcji podanych poniżej:

&w ? Tytuł okna
&u ? Adres URL
&d ? Krótki format daty
&D ? Długi format daty
&t ? Zwykły format godziny
&T ? Czas podany w trybie 24h
&p ? Numer aktualnej strony
&P ? Całkowita ilość stron
&b ? Wyrównanie tekstu do prawej strony
&b[Tekst]&b ? Jeśli Tekst jest pomiędzy wartościami &b tekst zostanie wyśrodkowany.

Np.: Wydrukowałem &P stron dnia &d o godzinie &T

Co powinno wyglądać:

Wydrukowałem 25 stron dnia 24/1/2009 o godzinie 19:05.

 

AttachmentSize
31-388x400.jpg33.44 KB
12.jpg41.56 KB
logo3-460x400.jpg35.41 KB

Zrobienie zrzutu z ekranu

Procedura zrobienia zrzutu z ekranu (ang. screenshot) i wysłania go mailem.

1. Tworzymy zrzut
Naciskamy na klawiaturze klawisz "Print Screen" często oznaczony "PrtScr". Znajdujący się nad przyciskami "Insert" oraz "Delete" na klawiaturze numerycznej, lub w górnym prawy rogu klawiatury notebooka.

2. Uruchamiamy program graficzny (np. Paint).

Wybieramy program z listy, lub korzystając z menu "Start" wybieramy "Uruchom" i w  białe pole  wpisujemy "mspaint" a następnie klikamy "OK".

W tym momencie otworzył się nam program Paint.

3. Wklejamy obraz ze schowka
wciskając kombinację klawiszy Ctrl+V lub wybieramy "Edycja" -> "Wklej" z menu na górze okna.

4. Zapisujemy plik
W tym celu, ponownie z górnego menu, wybieramy "Plik" -> "Zapisz jako..." lub wciskamy kombinację klawiszy Ctrl+S. Jako nazwę pliku wpisujemy np. "Zrzut i data".Ostatnią czynnością jest kliknięcie przycisku "Zapisz".

5. Wysyłamy załacznik
Tak przygotowany zrzut ekranu możemy bez problemu wysłać w zgłoszeniu  poprzez dodaj załącznik.

Zaczynam i .... napsułem

Chciałbym zresetować i wyczyścić cały program.

Wchodzimy do programu, w adresie www, miejsce "menu.php" zastępujemy "czysc.php", przykładowo dla demo:

wchodzimy na tą stronę  [wpisujemy adres i -> klawisz enter ] i wtedy doda się prawo

następnie z panelu Konfiguracyjengo ustawiamy prawo dla użytkownika. Po wejściu jeszcze raz do "www. ... /czysc.php", można wyczyścić system z wszystkich danych.

 

Uwaga ! po zakończeniu operacji bardzo zalecamy wyłączenie wszystkim tego prawa, aby przez przypadek nie skasować danych ponownie.

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 08.11.2010 - 10:54:33.png14.35 KB
Zrzut ekranu - 08.11.2010 - 10:56:10.png5.64 KB

Użytkownicy i prawa

Moduł dający możliwość zarządzania wszystkimi użytkownikami oraz grupami użytkowników (typ użytkownika).

Zarządzanie użytkownikami polega na przypisaniu odpowiednich praw dostępowych do Elaboro Online System. Moduł ten jest jednym z ważniejszych w Elaboro Online System, a jego zrozumienie jest kluczem do bezpiecznej i komfortowej pracy.

Najważniejszą informają jest to że: każdy użytkownik należy do grupy ( typu użytkownika), a prawa  grupy (typu użytkownika) są ważniejsze od praw użytkownika.

kolejną ważną informacją jest to że prawa dodają sie dynamicznie ( nie ma wszystkich od razu, dopiero wchodząc do danego modułu, powstają nowe prawa dostępowe , które aby moduł zadziałał muszą być zmienione )

w przeciwieństwie do "klasycznych" programów nowy użytkownik w Elaboro Online System praktycznie nie ma praw, trzeba ja sobie samemu dodać. Co na początku z pewnością jest utrudnieniem, jednak dzięki temu bardzo zwieksza się  bezpieczeństwo i kontrola nad programem. Co w programach dostępnych przez internet jest kluczowe.

Najlepsza polityka prowadzenia praw dla uzytkowników :

- pierwszy zarejestrowany login (ten przy rejestracji) powinien być adminem ( czyli najlepiej nie posiadać praw do faktur, ani bierzącej pracy programu ...za to powinien posiadać prawa do edycji userów ) i ten login powinien być też w grupie admin

- następne loginy powinny być grupowane wg. funkcji w firmie ( np. detal, hurt, księgowość, zarząd ) i prawa dla tych grup powinno się ustawiać poprzez  edycję typu userów. w ten spsób można łatwo zmianiać na raz prawa dla kilku loginów. Tylko wyjątkowe prawa w typie użytkownika powinny być ustawione na "0" i edytowane dla poszczególnych userów ( poprzez edycję użytkownika ).

- bardzo ważne jest ograniczenie możliwości logowania do określonych godzin ( aby uniknąć ewentualnych sporów w sądzie pracy ;-) ), i jeśli posiada się stały adres ip do określonych adresów ip ( bezpieczeństwo ). Hasło powinno się składać z dużych i  małych liter , powinno zawierać cyfrę i znak specjalny i takie hasło przy długości powyżej 8 znaków jest praktycznie nie do złamania.

Czyli jak zmienić prawo ?

możliwości są dwie :

- zmienić prawo użytkonikowi ( można to zrobić pod warunkiem że w jego typie prawo jest ustawione "0" )

- zmienić prawo grupie ( trzeba wiedzieć jaki typ ma użytkownik )

uwaga, prawo grupy ( typu użytkownika ) jest ważniejsze niż prawo użytkownika. Więc naprościej aby zadziałała jakaś funkcja jest po prostu zmieniać prawo grupy.

Prawa można ustawiać i edytować

Menu -> Konfiguracja -> Użytkownicy

Edycja użytkownika

Menu -> Konfiguracja -> Edytuj użytkownika

Edytuj grupę użytkowników (typ użytkownika)

Menu -> Konfiguracja -> Typy użytkowników

AttachmentSize
Zrzut ekranu-6.png231.11 KB
Zrzut ekranu-1.png251.75 KB
Zrzut ekranu-2.png237.51 KB

Dodanie użytkownika

Możliwe są 2 sposoby dodania nowego użytkownika do systemu:

1) Kreator użytkowników (opcja polecana)

Menu -> Konfiguracja -> Kreator użytkownika

Dodawanie użytkownika za pomocą kreatora użytkownika, polega na wyborze odpowiedniego typu:

Następnie wypisaniu szczegółowych, nie powtarzalnych danych personalnych użytkownika:

Stworzony w ten sposób użytkownik będzie miał automatycznie przypisane prawa danego typu użytkowników (np. detal, hurt, admin, księgowość, serwis, ...).

więcej na temat grup użytkowników -> elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/prawa%20typu

2) Dodanie użytkownika ręczne wraz z ręcznym zaznaczeniam praw (opcja dla zaawansowanych)

Menu -> Konfiguracja -> Dodaj użytkownika

Opcja ta od poprzedniej różni się tym, że wszystkie dostępne prawa trzeba przypisać ręcznie. Jednakże danego użytkownika i tak należy przypisać do danej grupy (typu użytkowników) ... czyli będą przypisane dla niego wcześniej ustalone prawa. Dlatego na tym poziomie będzie można manipulowac tylko prawami Neutrlanymi (Prawa usera).

w przypadku problemów z logowniem:

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/problemy/logowanie

AttachmentSize
Wybór typu usera.jpg29.73 KB
Szczegóły nowego usera.jpg64.15 KB

Poczta, konfiguracja w domenie elaboro.pl

W Elaboro Online System każdy użytkownik ma zakładaną automatycznie skrzynkę pocztową ( dostęp np. przez outlook, thunderbird, gmail ) .

Dane do skrzynki pocztowej

konfiguracja na przykładzie użytkownika - piotr:

identyfikator firmy: program


 

Dane serwera poczty przychodząca POP:

login (nazwa konta):  piotr@program.elaboro.pl

hasło: takie jak w programie

używaj bezpiecznego uwierzytelniania: tak

serwer pop3:  program.elabro.pl 

port POP3: 110


 

Dane serwera poczty przychodząca IMAP:

login (nazwa konta):  piotr@program.elaboro.pl

hasło: takie jak w programie

używaj bezpiecznego uwierzytelniania: tak

serwer pop3:  program.elabro.pl 

port IMAP: 143


 

uwaga ! dane nowej skrzynki IMAP (login, hasło) synchronizowane  są z systemem elaboro 1 na godzinę, więc nowa skrzynka pocztowa IMAP może zadziałać po pewnym czasie. Ta uwaga dotyczy tylko zakładania nowych skrzynek, po synchrnizacji (założeniu skrzynki) poczta wysyłana i odbierana jest bez opóźnień.


 

Dane serwera poczty wychodzącej (SMTP):

uzywaj identyfikatora użytkownika oraz hasła: tak

użytkownik: piotr@program.elaboro.pl

serwer smtp: program.elabro.pl

port SMTP : 25,587,465 ( do wyboru jeden z 3 )

używaj bezpiecznego uwierzytelniania: tak

hasło: takie same jak w programie


 

Uwagi:

uwaga ! w neostradzie domyślnie zablokowany jest port 25 dla poczty wychodzącej, poniżej instrukcja jak go odblokować:

http://elaboro.pl/ksiazka/users/odblokowanie_25

zasady loginu poczty obowiązują identyczne jak w logowaniu do sklepu

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/panel/logowanie

system webmail znajduje się:

http://mail.elaboro.pl/

Odblokowanie portu 25 w TPSA na przykładzie LIVEBOX

W dniu 01.12.2009 roku nastąpiła znacząca zmiana dla użytkowników Neostrady.

Telekomunikacja Polska S.A., w porozumieniu z największymi polskimi serwisami pocztowymi wprowadziła zmianę w dostępie do portu SMTP. Dotychczasowy i standardowy port 25 należy zastąpić portem 587 lub 465. Celem tych - wg TPSA - było ograniczenie liczby spamu generowanego przez skrzynki mailowe.

To dziwna argumentacja i mijająca się z prawdą.

Powyższa blokada portu spowodowała że użytkownicy Neostrady nie mogą pobierać i wysyłać swojej poczty przy użyciu standardowych ustawień poczty.

Istnieje jednak możliwość powrotu do stanu z przed 01.12.2009 roku. Konieczna jest jednak modyfikacja ustawień dostępu do Internetu.

By to uczynić w polu adresu naszej przeglądarki internetowej wklejamy adres: http://192.168.1.1/   ( lub inny adres naszego routera za pomocą którego dostajemy się do internetu )

W powyższym okienku wpisujemy:
Nazwa użytkownika - admin
hasło: admin
i klikamy OK


Klikamy na zakładce Dostęp do Internetu

w polu Nazwa użytkownika przed naszą dotychczasową nawą dodajemy frazę BEZ_OCHRONY- (muszą być dokładnie takie same znaki - najlepiej skopiuj w wklej do swoich ustawień) i kliknij na przycisku Zastosuj

Kliknij na przycisku Następny

Kliknij na przycisku Zapisz

Kliknij na przycisku Wstecz

Gotowe. Teraz w ustawienia portu smtp swoich skrzynek możesz wpisać 25.

Odblokowania tego portu możesz także dokonać przy asyście wsparcia technicznego TPSA dzwoniąc pod numer 0800 102 102.

 

AttachmentSize
port25_6.jpg5.07 KB
port25_5.jpg18.55 KB
port25_4.jpg10.83 KB
port25_3.jpg6.87 KB
port25_2.jpg12.57 KB
port25_1.jpg26.3 KB

Podpinanie maili pod gmail

Do obsługi kilku kont poczty elektronicznej jednocześnie zwykle korzysta się z programów specjalnie do tego przygotowanych, jak choćby Outlook Express, czy Thunderbird. Ale nie jest to jedyna możliwość. Można też odpowiednio skonfigurować konto pocztowe Google (czyli Gmail) tak, aby pobierało ono pocztę z innych kont, trzymając ją w jednym tylko miejscu. Wykonanie tego jest na prawdę łatwe.

Po zalogowaniu się na konto Gmail należy w prawej części okna kliknąć ikonkę koła zębatego, aby rozwinęło się menu podręczne. W nim wybieramy i klikamy na opcję Ustawienia.

Po przeładowaniu strony, w jej górnej części będzie wyświetlona pozioma lista zakładek, spośród których wybieramy nas interesującą – czyli Konta.

Wówczas to wyświetlone zostaną opcje naszego obecnego konta gmail oraz ewentualnych innych kont zewnętrznych podpiętych pod pocztę Google. Aby dodać nowe konto (lub nasze pierwsze zewnętrzne konto) klikamy opcję Dodaj posiadane konto pocztowe POP3 znajdującą się w akapicie Sprawdzaj pocztę za pomocą POP3.

W wyświetlonym w ten sposób okienku należy podać adres email konta, które chcemy dopiąć do Gmaila, a następnie klikamy button Dalej.

W kolejnym oknie musimy wpisać dane konfiguracyjne dla konta zewnętrznego, czyli nazwę użytkownika, przy pomocy jakiej logujemy się do konta zewnętrznego, hasło do tego konta oraz adres serwera POP:

elaboro.pl

Na koniec klikamy button Dodaj konto… i cieszymy się z kilku poczt w jednym miejscu.

AttachmentSize
gmail_dodaj_konto2-300x211.jpg20.21 KB
gmail_ust_konta-300x135.jpg11.56 KB
gmail_kolo_zebate-201x300.jpg10.91 KB
gmail_ustawienia-300x26.jpg2.59 KB
gmail_dodaj_konto-300x107.jpg11.48 KB

Webmail

aby uruchomić system mailowy nalezy wejśc na stronę:

http://mail.elaboro.pl

 

 

zasady loginu poczty obowiązują identyczne jak w logowaniu do sklepu internetowego

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/panel/logowanie

 

AttachmentSize
obr2.jpg10.24 KB

Kalendarz w webmail

aby uruchomić kalendarz należy wejść w opcję:

ustawienia -> preferencje -> kalendarz :

 

i zmienić dostawcę na Elaboro Webmail.

AttachmentSize
obr3.jpg63.24 KB

Dodanie zewnętrznego kalendarza

aby dodać zew. kalendarz należy wygenerowany adres i token dodać do opcji dostawcy kalendarza:

AttachmentSize
obr5.jpg11.78 KB

Udostępnie kalendarza

aby udostepnić swój kalendarz innym osobą nalezy włączyć opcję:

Poufny dostęp do RSS [pełny dostęp (odczyt/zapis)]

wygenerować token i adres

 

AttachmentSize
obr4.jpg70.06 KB

Prawa grupy / typu użytkowników, podstawowe informacje

Prawo grupy (typu użytkownika) posiada większą/nadrzędną wartość od prawa użytkownika, można mu przydzielić wartości:

 • Zawsze TAK (prawa dostępne dla wszystkich użytkowników danego typu)
 • Prawo usera (poziom neutralny - w tym przypadku prawa są przydzielane indywidualnie przy konfiguracji poszczególnego użytkownika)
 • Zawsze NIE (prawa zablokowane dla wszystkich użytkowników danego typu)

 

Jak zmienić prawa typu (grupy) użytkowników?

Menu -> Konfiguracja -> Typy użytkowników

Wybieramy typ użytkowników do edycji:

W przypadku ustawienia prawa na opcję: "Prawo usera", decyduje indywidualne prawo użytkownika.

 

w przypadku problemów z logowaniem :

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/problemy/logowanie

AttachmentSize
Zrzut ekranu-4.png226.19 KB
Zrzut ekranu-5.png173.06 KB

Prawa specjalne

W Elaboro Online System istnieje grupa praw o specjalnym znaczeniu:

"aktywny"  prawo pozwalające na zalogowanie się do systemu

"p_magazyn"  prawo pozwalące na zmianę magazynu

"p_typy_userow" prawo pozwalące na edycję praw grup użytkowników

"p_edycja_userzy" prawo pozwalące na edycję praw użytkownika

"maska_typu_na_menu"  pozwala ograniczyć wygląd całego Modułowego Menu wraz z zawartością poszczególnych Modułów (Sprzedaż, Zakup, ...) do funkcjonalności wykorzystywanych przez dany typ użytkowników.

więcej:

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/maskamenu

Istnieje także duża grupa praw opisanych jako  "Tymczasowe prawo" te prawa nie powinno sie konfigurować za pomocą typu użytkownika.  Nalezy tam ustawić opcję "Prawo usera" (kropka po środku) aby użytkownik miał możliwość samemu zmiany tego ustawienia w normalnej pracy z programem.

Część praw ma opis  "niebezpieczne" lub "bardzo niebezpieczne", prawa te mogą naruszać istniejący porządek prawny w polsce (np powodować luki w numercaji), lub włączać opcje mogące uniemożliwić wpisanie dokumentów lub istotnie zmienić pracę programu, prosimy przed zaznaczeniem tym praw o dokładne przeczytanie opisu.

prawa:   p_magazyn, p_typy_userow, p_edycja_userzy dla typu admin zawsze są włączone

Prawa użytkowników, podstawowe informacje

Podstawowe informacje dotyczące praw użytkowników

Prawo grupy (typu użytkownika)  jest ważniejsze od indywidualnego prawa użytkownika  (w ten sposób można szybko dawać/zmieniać prawa większej ilości użytkownikom bądź danym grupom).

prawa grupy  (typu użytkownika) ustala się w:

Menu -> Konfiguracja -> Typy uzytkownikow

Prawa dodają się dynamicznie to znaczy, że w nowym programie
wchodząc do danej opcji, tych praw nie ma (i opcja nie zadziała), dopiero po wejściu do opcji dane prawa się pojawią i dopiero wtedy można je (prawa) zmienić.
działa to tak: ( na przykładzie )

1) w edycji użytkowników w sekcji korekty nie ma prawa "dodaj korektę"

2) wchodząc do modułu korekt zakupu, faktycznie nie może dodać zamówienia nowej korekty

3) "w tle" te prawo doda się do systemu  i odświeżając prawa użytkownika, w sekcji korekty pojawi się nowe prawo "dodaj korektę" i po zaznaczeniu tego prawa użytkownik będzie miał już dostęp do tworzenia korekt.

uwaga! co najmniej jeden z użytkowników powinien mieć typ admin. więcej :

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/problemy/zly_typ_usera
 

Problemy

Najczęściej spotykane problemy w trakcie pracy z użytkowikami, problemy z prawami dostępu, dostępnością do programu

Dodałem usera i zapomniałem hasł

Dodałem usera i zapomniałem hasła

 

odpowiedź:

każdemu użytkownikowi można nadać nowe hasło

 

menu->konfiguracja->ustaw użytkownikowi nowe hasło

 

 

Dodałem użytkownika i nie mogę się zalogować

Prawdopodobnie problem leży po stronie edycji praw użytkownika:

menu->konfiguracja->edytuj użytkownika

jest wyłaczone prawo aktywny, aby można było się zalogować trzeba je włączyć

są wprowadzone ograniczenia dotyczące adresu IP ( domyślne IP dolne 0.0.0.0 , domyślne IP górne 255.255.255.255)

godzin pracy, aby można było się logować bez ograniczeń trzeba włączyć checkboxa obok godzin pracy:

należy bardzo uważać z edycją pola typ, gdyż jeśli wybrany typ ma ustawione prawo aktywny na N, wszystcy użytkownicy w tej grupie (typie) nie będą mogli się zalogować

 

 

Gdyby użytkownik dodany przez kreatora użytkowników nie mógł się zalogować, należy wejść do edycji tego uzytkownika i zaktualizować go poprzez klawisz aktualizuj na dole praw.

dobrym zwyczajem jest dodanie użytkownika o nazwie admin, który będzie miał pełnie praw do edycji typów i użytkowników. Wówczas w razie problemów można za pomocą tego loginu zalogować się do systemu i poprawić ewentualne błedy.

gdyby probemy występowały dalej być może potrzebna będzie aktualizacja systemu

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/aktualizacja

AttachmentSize
zrzut ekranu1.png88.02 KB
Zrzut ekranu - 28.01.2011 - 13:13:39.png77.95 KB
Zrzut ekranu - 28.01.2011 - 13:16:22.png6.24 KB

Edycja świeci na czerwono, nie ma indeksu w płacach

świeci mi się na czerwono: Użytkowanik nie ma indeksu w płacach, musze tam coś wpisać?

tylko wtedy gdy będzie korzystać z naszego systemu kadry i płace

Jak zmienić prawo ?

nie mogę sporządzić raportów, bo nie mam uprawnień (w tym przypadku do p_sprzedaz_calosc) - a jak próbuje sobie te uprawnienia dopisać w edycji użytkownika, to w tym checkboxie nie moge nic zmienić

Prawo typu ( grupy użytkwników ) jest ważniejsze od prawa użytkownika, proszę najpierw zmienić prawo w typie użytkowanika

więcej:

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/prawa%20typu

w przypadku problemu ze zmianą typu użytkownika :

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/problemy/zly_typ_usera

Nie mogę uruchomić funkcji ........

sprawdzałem prawa ( mam zaznaczone wszystkie ) wchodzę do opcji i nie mogę jej uruchomić , dlaczego ?

prawdopodobnie "winne" są prawa, są w zasadzie 2 możliwości:

1) podczas ostatniego sprawdzania praw,  prawa do funkcji xxxx nie było, ale po wejściu do funkcji xxxx te prawo się dodało i jest zaznaczone jako "nie"

Rozwiązanie: wejście ponownie do praw i zmiena prawa

2) właściwe prawo zostało przeoczone, lub prawo typu jest zaznaczone jako "nie"

rozwiązanie : wejście ponownie do praw i zmiena prawa

 

jeśli powyższe rozwiązania nie działają, prosimy zaktualizować program. Jeśli i to nie pomoże prosimy o kontakt z producentem

Zmieniłem swój typ użytkownika na księgowość i nie mogę tego zmienić

podczas edycji użytkownika zmieniłem typ użytkownika z admin na księgowość , i nie moge tego zmienić  ( typ księgowość nie ma prawa do zmieny typu użytkownikowi ) , co mam zrobić ?

proszę wykonać wszystkie poprawki, w przypadku gdy w systemie nie ma ani jednego użytkownika o typie "admin", system podczas wykonywania poprawek automacztycznie zmieni wszystkim użytkownikom typ na "admin" umożliwiając przez to edycję usatwień.

Uwaga ! jeśli coś takiego nastąpi prosze o edycję ustawień użytkowników po praz kolejny gdyż system praw ulegnie całkowitej rekonfiguracji.

Zalacamy aby jeden z loginów był przeznaczony do administracji systemem, o typie admin. I z przyczyn bezpieczeństwa aby tan login nie był używany do codziennej pracy.

Zmiana hasła

zmiana swojego hasła :

menu->prawa strona->zmiana hasła

zmiana hasła pracownikowi :

menu->konfiguracja->sekcja użytkownicy-> ustaw użytkownikowi nowe hasło

Zakup

Moduł do wprowadzania dokumentów zakupu, dokumentów kosztowych

Menu -> Zakup

AttachmentSize
Zrzut ekranu-5.png246.28 KB

1 - Wprowadzanie faktur zakupu

Menu -> Zakup -> Zakup

Panel do wprowadzania nowych faktur zakupowych. Daje możliwość wyświetlenia, za pomocą filtra, utworzonych, niezrealizowanych zamówień zakupu. Po wyszukaniu interesującego nas zamówienia istnieje możliwość przejścia do edycji danego zamówienia.

 

Gdy chcemy utworzyć nowe, odrębne zamówienie zakupu, przyciskamy – utwórz zamówienie zakupu. Kolejnym krokiem jest wyszukanie danego dostawcy za pomocą filtra, bądź też wyświetlenie wszystkich dostawców w momencie nie wypełnienia filtra.

 

Kolejnym krokiem po wyborze dostawcy jest wypełnienie szczegółów związanych z nagłówkiem faktury zakupowej.

Po wpisaniu wszystkich informacji odnośnie nagłówka, przystępujemy do etapu wprowadzania zawartości faktury.

 

 

przy indeksie jest możliwość wyboru wprowadzania numerów seryjnych poprzez wybór

 

seryjny

nieseryjny

 

 

wybierająć "seryjny" faktura nie zamknie się dopóki nie zostaną zczytane wszystkie numery seryjne.

 

Wpisanie numerów seryjnych ustalenie terminów gwarancji.Ostatnim etapem jest zrealizowanie zamówienia zakupu i wygenerowanie unikatowego numeru wewnętrznego przyjmowanej faktury (PZ).

AttachmentSize
zamówienia zakupu.png238.69 KB
tworzenie nowego zam zakupu.png103.03 KB
szczegóły nowego zam zakupu.png167.44 KB
zamówienie zakupu.png482.56 KB
SN zamówienie zakupu.png354.76 KB
PZ - zakup.png20.6 KB
Zrzut ekranu-6.png4.87 KB

Prawa

p_zamowienia_zakup

zmiana_cen_tylko_aktualny

p_prawa_kosztorysu

p_komentarz_zamowienia_zakup

zamowienia_podpowiedzi_w_dymkach

p_zakup_kosztorys

zakup_ukryj_marza_cena_2

zakup_ukryj_cena_2

zakup_ukryj_marza_cena_detal

zakup_ukryj_cena_detal

wielo_wybor_w_zakup

zakup_zmiana_vat

zakup_zmiana_jmiary

zakup_ukryj_dane_do_kasy

obowiazkowy_wybor_kosztorysu

p_utworz_zamu_zak

p_realizacja_zakupu

p_upload_dodaj

p_dostawca

p_ustaw_zam_biezaca_zak

p_usun_zamowienie_zak

p_usun_cofnieta_faktura

 

Usunięcie zamówienia zakupu

Nie mogę usunąć zamówienia zakupu, co zrobić?

Aby usunąć zamówienie zakupu użytkownik musi posiadać prawa:

prawa: p_usun_zamowienie_zak

prawo: p_usun_cofnieta_faktura  w przypadku cofniętej faktury

Łączenie zamowień zakupu

wprowadzając kilka zamówień zakupu od tego samego dostawcy jest możliwość połęczenia ich w jedno wspólne zamówienie

menu->zakup->zakup->połącz z

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-7.png4.74 KB

2 - Historia zakupu

Menu -> Zakup -> Historia zakupu

Podgląd do wszystkich wprowadzonych faktur zakupu. Możliwość wyszukiwania dowolnej faktury po nazwie dostawcy, po numerze PZ przyjętej faktury.

 

Z Historii Zakupu możliwy jest również wydruk przyjętych dokumentów oraz specyfikacji numerów seryjnych do PDF.

AttachmentSize
Historia - Zakup.jpg186.36 KB

5. Zaopatrzenie

moduł służący do sprawdzania i zamawiania towaru na podstawie:

zamówień ze sklepu internetowego

zamówień proforma

zamówień produkcji

AttachmentSize
zrzut20.jpeg39.95 KB

problemy i pytania

A co z autoryzacja zakupów ?

A co z autoryzacja zakupów ?

odpowiedź:

    Jest prawo do zamykania zakupu, i PU ( poziom uprawnień ) do dekretów. wydaje się to wystarczające. Zakup jako operacja gospodarcza, z reguły ...już był przed wpisaniem do programu . W związku z tym jakby nie ma potrzeby autoryzować go,  jedyne co można zrobić to nadzorować proces księgowania, a tutaj te 2 uprawnienia powinny wystarczyć.

Brak przycisku zaksięguj

 wchodzę do zamówienia i brak mi przycisku zaksięguj. 

odpowiedź:

Aby pojawił się przycisk zaksięguj, dane zamówienie musi być bieżące ( należy w liście zamówień wcisnąć link "bieżące" ) 

jednocześnie aby zaksięgować dane zamówienie nalezy mieć prawo :  p_realizacja_zakupu

 

Nie przyjmuje na kasę

Już od jakiegoś czasu mamy problem z wprowadzaniem do elaboro faktur zakupowych, tzn. problem polega na tym, że po wprowadzeniu takiej faktury nie pojawia się ona w głównym raporcie kasowym jako rozchód. Po czym później nie zgadza nam się raport 

co mamy zrobić ?

odp:

winne jest prawo :

przyjmij_zakup_kase

wprowadza ono urzytkownika w tryb  biura rachunkowego,
aby można było wprowadzać np. koszty bez przyjmowania na kasę.

Opcja Niebezpieczna (domyślnie powinna być włączona), Po zamknięciu zakupu wystaw KW:

Aby kasa weszła do zakupu potrzbna jest edycja nagłówka w historii faktur zakupu.

Widoczność usług

w strukturze usług mam wszystkie usługi, a przy wystawianiu fv pokazują mi się tylko dwie zakładki, dlaczego ?
 

odpowiedź:

 

aby usługi pokazały się w danej opcji muszę być zaznaczone w strukturze usług jako aktywne ( na poniższym obrazku tryb wyświetlania )

AttachmentSize
zrzut8.jpeg47.79 KB

nie mogę zmienić na nieseryjny

podczas wpisywania towaru w zamówieniu zakupu , jest ustawiony znacznik na "seryjny" i nie mogę go zmienic na "nieseryjny"

 

odpowiedź

prawdopodobnie dodany towar ma ustawiony znacznik W dokumentach przyjęcia s/n wypełniaj automatycznie

więcej o numerach seryjnych można przeczytać:

http://elaboro.pl/ksiazka/magazyn/numery%20seryjne/domyslne

podczas wprowadzania zamówienia zakupu dopomina sie o budżet

 

odpowiada za to prawo:

obowiazkowy_wybor_kosztorysu

 

w firmach nie prowadzących budżetowania projektów, te prawo powinno być odznaczone

program sam zmienia mi marże

wpisuje marże podczas wpisywania cen, a program mi ją zmienia ( raz zwiększa, raz zmiejsza )

odpowiedź:

to wina zaokrągleń, naprościej to można wytłumaczyć na przykładzie skrajnym:

zakładamy że  cena zakupu to 0,01 zł  czyli 1 grosz

i jak damy marże ... 20% .... to cena sprzedaży będzie dalej 1 grosz ( czyli 0% marży )
dopiero jak damy marże powyżej 50%,  to cena sprzedaży się zmieni i  system policzy że cena sprzedaży to 2 gorsze ...ale wtedy marża będzie wynosić 100%

 

Na powyższym przykładzie wyraźnie widać, że przy cenie zakupu 1 grosz, marża może wynosić wielokrotność liczby 100, z prostej matematyki wynika że im większa cena zakupi tym bardziej dokładnie program wyliczy marże.

Ogólnie można stwierdzić że "gęstość" dokładności liczenia marży, to ilość procentów ceny zakupu przypadających na 1 grosz ceny.

 

Magazyn

Opis modułu magazynowego, służącego do kontroli stanów magazynowych.

AttachmentSize
Magazyn.jpg99.7 KB

1 - Nazewnictwo

Magazyn:

Magazyn Towarów/Materiałów - w tym magazynie znajdują się wszystkie zakupione Towary bądź Materiały.

Magazyn Produktów Własnych - w tym magazynie znajdują się wszystkie wyprodukowane Produkty. ( produkty stworzone na podstwie receptur )

Magazyn Usług - w tym magazynie znajduje się lista świadczonych bądź też zakupowanych Usług.

Magazyn Wypożyczalni - w tym magazynie znajduje się lista asortymentu Wypożyczonego.

Magazyn Zaliczek - w tym magazynie znajduje się lista opisująca Zaliczki.

Magazyn Środków Trawałych i Wyposażenia - w tym magazynie znajdują się posiadane Środki Trwała bądź Wyposażenie.

 

Indeks:

Indeksem opisujemy poszczególna jednosktę operacyjną, którą posługujemy się we wszystkich, dostępnych Magazynach opisaną odpowiednimy znacznikiem.

Towar - indeks oznaczony znacznikiem - T - towar używany głównie w sprzedaży, zawiera zarówno materiał i zakupiony produkt.

Materiał - indeks oznaczony znacznikiem - M - materiał, indeks dodany poprzez strukturą magazynu - jest nierozkładalny.

Produkt - indeks oznaczony znacznikiem - P - produkt własny, utworzony za pomocą receptury w module Produkcja - Konfekcjonowanie. Może być rozkładalny/nierozkładalny, składać się z innych produktów lub materiałów.

Usługa - indeks oznaczony znacznikiem - U - opisujący wykonywane bądź zlecane usługi.

Zaliczka - indeks oznaczony znacznikiem - Z - Opisujący przyjmowane zaliczki od kontrahentów.

Cena średnia ważona zakupu

Metoda średniej ważonej w przypadku wyceny zapasów jest to metoda wyceny ich rozchodu, polegająca na jego księgowaniu przy wykorzystaniu średniej ważonej ceny ich nabycia. Metoda ta może być wykorzystywana do rozchodu materiałów, towarów oraz produktów.

Metody wyceny zapasów są ważne ze względu na fakt, że ceny zakupywanych materiałów oraz ogólne koszty produkcji zmieniają się w czasie. Często zdarza się sytuacja, w której znajdujące się w magazynie jednostki zapasów były przyjmowane po różnych cenach. Wydając z magazynu zapas, przedsiębiorstwo musi zdecydować po jakiej cenie zaksięgować jego wydanie. Jeżeli przedsiębiorstwo nie stosuje metody szczegółowej identyfikacji zapasów, nie jest ono w stanie dokładnie wskazać, która ich część była przyjęta po której cenie. Wie jedynie ile zapasów zostało po danej cenie przyjęte. Przedsiębiorstwa przyjmują więc konkretny model wyceny, np. metodę średniej ważonej ceny ewidencyjnej.

Zgodnie z metodą średniej ważonej, w momencie wydawania zapasu z magazynu przedsiębiorstwo księguje wydanie w wartości średniej ważonej ceny towaru znajdującego się w magazynie.

Za każdym razem, gdy towar jest przyjmowany do magazynu, ustalana jest nowa cena ewidencyjna, wg. wzoru:

Metoda średniej ważonej

Cena ta obowiązuje i jest wykorzystywana w momencie wydawania zapasów, aż do następnego przyjęcia zapasów, kiedy to ustalana jest nowa cena.

Przykład:

Załóżmy, że przedsiębiorstwo odnotowało następujące przyjęcia do magazynu

Metoda średniej ważonej

W magazynie znajduje się więc 350 sztuk zapasu o łącznej wartości 34.650 złotych. Średnia cena ewidencyjna wynosi 99,00 złotych. Każde wydanie z magazynu będzie więc ujmowane przy wykorzystaniu tej ceny, aż do momentu kolejnego przyjęcia i zmiany średniej ważonej ceny.

Wyobraźmy sobie teraz bardziej złożony przypadek, w którym w magazynie wydania zapasu następowały naprzemiennie z przyjęciami. Możemy zaobserwować, że każde wydanie odbywa się po cenie ewidencyjnej ustalonej na dany moment, oraz że po wydaniu materiału średnia ważona cena ewidencyjna pozostaje niezmieniona. Metoda średniej ważonej

W magazynie zostaje 155 sztuk wycenionych po średniej ważonej cenie ewidencyjnej 104,19. Łączna wartość zapasu wynosi 16.149,63

Metoda średniej ważonej w księgowości

Metoda średniej ważonej jest stosunkowo popularna i często wykorzystywana w księgowości. Dość dobrze sprawdza się ona w przypadku zapasów, których ceny nie podlegają trendom a raczej wahają się w pewnym przedziale cenowym. Metoda średniej ważonej wygładza te odchylenia, zmniejszając tym samym wahania zysku przedsiębiorstwa. Jest to plus tej metody w porównaniu np. z FIFO bądź LIFO.

Metoda średniej ważonej ceny ewidencyjnej jest dozwolona przez przepisy księgowe i podatkowe w większości krajów.

 

AttachmentSize
metoda_sredniej_wazonej_3.gif6.94 KB
metoda_sredniej_wazonej_2.gif4.91 KB
metoda_sredniej_wazonej.gif4.31 KB

Marża - Narzut

Co to jest MARŻA?
Marża jest to zysk (brutto) ze sprzedaży, a więc jednostkowa marża zysku to różnica między ceną a kosztem towaru. Marżę zysku liczy się ze wzoru:

marża [%] = zysk [zł] / cena sprzedaży [zł] = (cena sprzedaży [zł] – koszt zakupu [zł]) / cena sprzedaży [zł]

Marżę zysku oblicza sprzedawca wtedy, kiedy chce wiedzieć jaką część przychodów ze sprzedaży to jego “zysk”:
zysk [zł] = marża [%] * cena sprzedaży [zł]

Tak naprawdę nie jest to faktyczny zysk netto – jest to kwota, która zawiera kwotę na pokrycie kosztów stałych, a dopiero ewentualna nadwyżka jest zyskiem. Dlatego marżę zysku nazywa się również marżą na pokrycie (kosztów stałych).

Co to jest NARZUT?
Narzut jest to kwota, o którą powiększono koszt zakupu towaru, aby ustalić cenę jego sprzedaży. Narzut oblicza się ze wzoru:

narzut [%] = cena sprzedaży [zł] / koszt zakupu [zł] – 100% = (cena sprzedaży [zł] – koszt zakupu [zł]) / koszt zakupu [zł]

Narzut najczęściej stosuje sprzedawca do ustalenia ceny sprzedaży:
cena sprzedaży [zł] = koszt zakupu + koszt zakupu [zł] * narzut [%] = koszt zakupu * (100% + narzut [%])

JAKA JEST ZALEŻNOŚĆ MIĘDZY MARŻĄ A NARZUTEM?

Jak obliczyć marżę, znając narzut? Jak obliczyć narzut, znając marżę? Zależność między marżą a narzutem można obliczyć stosując następujące wzory:
Marża [%] = narzut [%] / (narzut [%] + 100 [%])
Narzut [%] = 1 / (100 % – marża [%])

 

 

zmianę w liczeniu programu można uzyskać poprzez :

 

menu -> konfiguracja -> najważniejsze tabele -> dane podstawowe -> dane i parametry -> Sposób liczenia Marż

2 - Struktura Magazynu

Menu -> Magazyn -> Struktura towarów

Struktura towarów pozwala na tworzenie, edytowanie, usuwanie drzewa kategorii asortymentu magazynu.

Aby móc w jak najlepszy, a zaraz najszybszy sposób odnaleźć towar w magazynie, Struktura towarów (drzewo) została podzielona na:

Kategoria – Grupa – Podgrupa – Indeks

Np.:
Materiały Budowlane – Dachy i Kominy – Pokrycia Dachowe – Dachówka Ceramiczna

Tworzenie struktury odbywa się za pomocą zielonego kółka z białym krzyżykiem w środku (Dodaj). Usuwanie wpisu, za pomocą czerwonego krzyżyka (Usuń), natomiast edycja istniejącego wpisu za pomocą obrazka kartki z ołówkiem (Edytuj).
 

Proces tworzenia odbywa się w kolejności od: Kategoria – Grupa – Podgrupa – Indeks.

Usuwanie natomiast na odwrót: Indeks – Podgrupa – Grupa – Kategoria.
Te same funkcje są do dyspozycji w pasku szybkiej nawigacji na górze ekranu.
 

AttachmentSize
Screenshot.png290.37 KB

Dodanie nowego towaru

Dodawanie nowego indeksu w magazynie może odbywać się na wiele, różnych sposobów.

1. Dodanie nowego indeksu za pomocą przycisku „Dodaj nowy towar” z Menu Magazyn.

 

Wybieramy utworzoną wcześniej Kategorię, Grupę oraz Podgrupę (z tego poziomu możemy również stworzyć nową lokalizację towaru – przycisk „plus” po prawej stronie listy rozwijanej), w której miałby znajdowad się nowy towar, a następnie opisujemy odpowiednio indeks produktu oraz jego cechy.

2. Dodawanie nowego indeksu z poziomu przeglądania Zawartości Magazynu

 

Za pomocą lewego menu wskazujemy miejsce, w którym chcemy stworzyd nowy indeks, następnie naciskamy przycisk (Dodaj nowy towar) z paska szybkiej nawigacji na górze ekranu i przechodzimy do punktu 1., w którym opisujemy już sam indeks.

3. Dodawanie nowego indeksu z poziomu tworzenia Struktury Towarów

Dodawanie nowego indeksu jest również możliwe w momencie tworzenia struktury towarów w kolejności: Kategoria – Grupa – Podgrupa – Indeks

 

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-1.png212.02 KB
Zrzut ekranu-2.png278.6 KB

Zmiana miejsca podgrupy, w strukturze magazynu

Istnieje możliwość zmieny położenia podgrupy w strukturze magazynu poprzez:

Menu -> Magazyn -> Struktura magazynu -> Wybór podgrupy

należy wcisnąć ikonkę "kartka z ołówkiem" obok zielonego plusa

(gdyby nie było ikony, proszę sprawdzić prawa - być może dany użytkownik nie ma możliwości zmiany)

AttachmentSize
Zrzut ekranu-2.png238.48 KB

Zmiana miejsca indeksu, w strukturze magazynu

Istnieje możliwość zmieny położenia indeksu w strukturze magazynu poprzez:

Menu -> Magazyn -> Struktura magazynu -> wybór indeksu

należy wcisnąć ikonkę "kartka z ołówkiem" obok zielonego plusa

(gdyby nie było ikony, proszę sprawdzić prawa - być może dany użytkownik nie ma możliwości zmiany)

AttachmentSize
Zrzut ekranu-1.png315.4 KB

Prawa do edycji struktury magazynu

p_struktura_dodaj

p_struktura_edycja

p_struktura_usun

p_zawartosc

p_zmiana_indeksu

p_zmiana_gr_tow

p_zmiana_nazwy_indeksu

p_dodaj_nowy_towar

p_kasuj_tow

p_zmiana_pkwiu

 

3 - Zawartość magazynu

Panel zawartości magazynu pozwala na zarządzanie towarami.

Menu -> Magazyn -> Zawartość magazynu

Analogicznie jak w przypadku zamówienia sprzedaży, bądź zamówienia zakupu, panelem nawigacyjnym jest lewe menu, dzięki któremu jesteśmy w stanie odnaleźć każdy produkt „ręcznie” – poprzez rozwijanie istniejących folderów, bądź też wpisać w wyszukiwarce słowo kluczowe.

Po dodarciu do danej podgrupy, w prawym menu wyświetlają się bardziej szczegółowe informacje na temat występujących w niej produktów.

 

Opis funkcji dostępnych przy danym indeksie:

 

 • Usuń – możliwość usunięcia nigdy nieużywanego indeksu.
 • Struktura – możliwość zmiany miejsca w strukturze (Kategoria, Grupa, Podgrupa) danego indeksu.
 • Indeks – możliwość zmiany nazwy danego indeksu (zmiana dotyczy wszystkich wystawionych dokumentów).
 • Ruch – pokazuje ruch produktu na magazynie (wszystkie wejścia oraz wyjścia produktu)
 • S/N – pokazuje ruch produktu wygenerowany na podstawie numerów seryjnych danego produktu.
 • Wydruk –
 • Etykieta – możliwość wydrukowania etykiety zawierającej cenę sprzedaży danego produktu wraz z opisem.
 • Indeks obcy – możliwość przypisania innego indeksu w celu szczegółowej identyfikacji produktu.

 

 

 

 

 • PDF – indeks będzie wyświetlany w cenniku PDF z możliwością wydruku.
 • WWW – indeks będzie wyświetlany w detalicznym sklepie internetowym.
 • STARY – służy do "wyciszenia" indeksu , pozwala na ukrycie nieużywanego indeksu w dokumntach wejściwych (np. FZ, PW), a w dokumnetach wyjściowych (np. FVAT, RW) pojawiać się będzie tylko kiedy ilość jest większa od zera, stosuje się to ustawienie przy wejściu np. nowego typu towaru (nowy dysk twardy zastępuje stary rodzaj)
AttachmentSize
magazyn_zawartosc.jpg155.99 KB

Import indeksów z innych systemów

Jest możliwość importowania magazynu z innych systemów w tej chwili jest zrobiony interface do programu simplebiznes

Menu -> Konfiguracja -> Najważniejsze tabele -> Stałe firmy -> Magazyn -> Import simplebiznes magazyn

przykładowa struktura pliku txt:

[Poz2]
Mag=3
Nazwa=ACTIVLAB AminoEgzo 128kaps.
Symbol=00003230
Indeks=
Jm=szt.
SymbolDostawcy=
CenaZakupuNetto=27.00000
CenaSprzedazyNetto=41.12
CenaSprzedazyNetto2=0.00
CenaZakupuBrutto=28.89000
CenaSprzedazyBrutto=44.00
CenaSprzedazyBrutto2=0.00
Grupa=0
GrupaNazwa=
Kategoria=
KategoriaIndeks=0
Vat= 7 %
VatSpr= 7 %
StanPocz=0.000
StanKonc=3.000
PKWIU=15.89.14-90.99
 
[Poz3]
Mag=3
Nazwa=ACTIVLAB Arginine 3 128kaps
Symbol=00003209
Indeks=
Jm=szt.
SymbolDostawcy=
CenaZakupuNetto=33.30000
CenaSprzedazyNetto=51.40
CenaSprzedazyNetto2=0.00
CenaZakupuBrutto=35.63100
CenaSprzedazyBrutto=55.00
CenaSprzedazyBrutto2=0.00
Grupa=0
GrupaNazwa=
Kategoria=
KategoriaIndeks=0
Vat= 7 %
VatSpr= 7 %
StanPocz=0.000
StanKonc=4.000
PKWIU=15.89.14-90.99
 
[Poz4]
Mag=3
Nazwa=ACTIVLAB Arthreo Free 60kaps
Symbol=00003216
Indeks=
Jm=szt.
SymbolDostawcy=
CenaZakupuNetto=16.20000
CenaSprzedazyNetto=25.23
CenaSprzedazyNetto2=0.00
CenaZakupuBrutto=17.33400
CenaSprzedazyBrutto=27.00
CenaSprzedazyBrutto2=0.00
Grupa=0
GrupaNazwa=
Kategoria=
KategoriaIndeks=0
Vat= 7 %
VatSpr= 7 %
StanPocz=0.000
StanKonc=0.000
PKWIU=15.89.14-90.99


 

AttachmentSize
Screenshot.png134.81 KB

Wyszukiwanie indeksów

w polu szukaj można zawężyć pole wyszukiwania poprzez ujęcie frazy szukanej w nawiasy kwadratowe i dodanie indetyfikatora wyszukiwania:

[xxxxx]E   - szuka po symbolu

[xxxxx]O   - szuka po indeksie obcym

[xxxxx]P   - szuka po producencie

[xxxxx]K   - szuka po kodzie kreskowym

 

dzie xxx ...to dowolna fraza wpisane w pole szukaj.

 

bez nawiasów kwadratowych, szuka w magazynie od razu po wszystkich danych

4 - Numery seryjne

Każdy z utworzonych indeksów może posiadać swój unikatowy numer seryjny - SN, jak również może mieć ogólny numer partii - PN.

dla przykładu:

Numer Seryjny - SN - np. telefony z numer IMEI, dyski twarde z numerami SN, unikatowe elementy z numerem seryjnym.

Numer partii - PN - cukier, węgiel, książki z part numberem, leki z numerem partii i datą ważności.

Domyślne numery seryjne

Menu -> Magazyn -> Zawartość -> (kliknięcie na nazwę indeksu)

W momencie dodawania lub edycji indeksu (podstawowe cechy indeksu) można ustawić (zaznaczyć) opcję:

W dokumentach przyjęcia s/n wypełniaj automatycznie

( uwaga , zaznaczając tą opcje nie będzie można zmienić numeru na "nieseryjny" )

W momencie zaznaczenie powyższej opcji, system automatycznie przypisze, w momecnie wejścia danego towaru/produktu - PZ, PW, indywidualne numery seryjne wg wzoru zapisanego w polu:

Definicja nr seryjnego s/n

w tym polu można używać zmiennych:

[numer]- licznik numerów;
[podgrupa]- podgrupa;
[indeks]- indeks;
[symbol]- symbol indeks;
[ID]- kod numeryczny indeksu;
[kolejny]- kolejny nr. z przedrostka;

Każdy indeks może mieć swoją definicję nadawania numerów seryjnych, jednak aby za każdym razem nie definiować jej ponownie można użyć domyślnej definicji numeru seryjnego.

Menu -> Konfiguracja -> Najważniejsze tabele -> Stałe -> Magazyn -> Numery seryjne:

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-6.png245.67 KB
Zrzut ekranu-5.png208.1 KB

Jakie numery, symbole, etykiety można przypisać do towaru

Menu -> Konfiguracja -> Tabele -> Magazyn -> Numery seryjne

Każdy towar/produkt może mieć:

- Domyślny wzór nadawania numerów seryjnych

(opcja przydatna w przypadku produkowania wyrobów własnych. Dzięki niej system automatycznie możne nadawać kolejne numery seryjne dla wyprodukowanych towarów - dla każdej sztuki inny)

- Domyślny PN

(dodawany podczas edycji lub dodawania indeksu, numer ten jest wykorzystywany przy przyjęciu towaru)

- Symbol/etykieta

(numer, który możemy sami zdefiniować ... lub np. określenie skrócone towaru), definiowany jest przy dodawaniu indesku lub jego edycji.
 

- Part Number

(numer partii - za pomocą numeru PN można określić numer każdej dostawy, bądź przypisać Numer Partii Producenta danego towaru. Gdy pole zostawimy puste, wypełni się domyślnie, jako numerem dokumentu przyjęcia PZ)
 

- Serial Number SN

(numer seryjny - za pomocą numeru SN można określić indywidualny numer nadany przez producenta danego towaru - seryjny. Bądź - nieseryjny, orkeślany zazwyczaj wtedy, jako Part Number PN.

Numery seryjne indeksu

Menu -> Magazyn -> Zawartość magazynu -> (Szukanie indeksu) -> (Niebieskie tło pod ndeksem) -> S/N

w tym miejscu można przejrzeć, i edytować historię numerów seryjnych powiązanych z danym indeksem.

AttachmentSize
Zrzut ekranu-1.png262.67 KB

Ustawienie drukarki kodów kreskowych Zebra

Aby zaprojektować dowolną etykietę można skorzystać z programu Zebra Designer (jest w załączniku) po instalacji programu projektujemy etykietę, a następnie robimy wydruk do pliku tekstowego.

Edytujemy zapisany plik. Zamieniamy elementy na zmienne elaboro

i wklejamny do:

Menu - > Konfiguracja -> Najważniejsze tabele -> Magazyn -> Drukarka Zebra

 

lista dostępnych zmiennych :

[nrseryjny] - numer seryjny

[podgrupa] - podgrupa

[indeks] - nazwa indeksu

[symbol] - symbol indeksu

[ID]- numer indeksu

 

przykład wzoru etykiety 1:

^XA~TA000~JSN^LT0^MNW^MTT^PON^PMN^LH0,0^JMA^PR5,5~SD15^JUS^LRN^CI0^XZ
^XA
^MMT
^LL0203
^PW406
^LS0
^BY3,2,81^FT64,209^BEN,,Y,N
^FD[symbol]^FS
^FT12,89^A0N,25,28^FH^FD[indeks]^FS
^FT117,121^A0N,25,36^FH^FD[nrseryjny]^FS
^FO4,1^GB375,50,50^FS
^FT4,41^A0N,42,60^FR^FH^FDPrzykladowa firma^FS
^PQ1,0,1,Y^XZ

przykład wzoru etykiety 2:

           
^XA~TA000~JSN^LT0^MNW^MTT^PON^PMN^LH0,0^JMA^PR5,5~SD15^JUS^LRN^CI0^XZ
^XA
^MMT
^LL0203
^PW406
^LS0
^BY2,3,44^FT12,157^BCN,,Y,N
^FD>:[nrseryjny]^FS
^FT11,53^A0N,25,31^FH^FD[podgrupa]^FS
^FT11,83^A0N,25,31^FH^FD[indeks]^FS
^PQ1,0,1,Y^XZ           

 

procedura testowania wygląda tak:

1) tworzymy etykietę w designerze (jest w załączniku )
2) zapisujemy ją do plik.txt

3) udostępniamy zasób drukarki w zasobach sieciowych, tworzymy drukarkę sieciową z zebry ( i wydrukuj na nią coś na próbę z designera )
gdzie zasób sieciowy powinien nazwać się zebra


instrukcja:

elaboro.pl/sites/default/files/dos2usb.pdf

4)
z konsoli:  copy plik.txt  \\127.0.0.1\zebra

i powinna się wydrukować etykieta.

AttachmentSize
Designer.exe8.79 MB
Zrzut ekranu-4.png240.57 KB
dos2usb.pdf124.6 KB

Instalacja Drukarki i ActiveX obsługującego drukarkę Zebra

Procedura wygląda następująco:

I) iNSTALACJA DRIVERÓW DRUKARKI

1) wchodzimy w tryb administratora ( tylko w tym trybie można zainstalować activex )

2) instalujemy sterowniki dukarki Zebra z dostarczonej płyty

3) po zainstalowaniu robimy testowy wydruk próbny

panel sterowania -> drukarki -> zebra -> wydruk testowy

4) udostępniamy drukarkę jako zasób sieciowy i nadajemy jej nazwę: zebra

5) robimy próbny wydruk do drukarki

 zapisujemy do dowolnego pliku tekstowego np. c:\plik.txt zawartość:

^XA~TA000~JSN^LT0^MNW^MTT^PON^PMN^LH0,0^JMA^PR5,5~SD15^JUS^LRN^CI0^XZ
^XA
^MMT
^LL0203
^PW406
^LS0
^BY3,2,81^FT64,209^BEN,,Y,N
^FD[symbol]^FS
^FT12,89^A0N,25,28^FH^FD[indeks]^FS
^FT117,121^A0N,25,36^FH^FD[nrseryjny]^FS
^FO4,1^GB375,50,50^FS
^FT4,41^A0N,42,60^FR^FH^FDPrzykladowa firma^FS
^PQ1,0,1,Y^XZ

 

uwaga, może być w tym pliku również zwykły tekst próbny

wysyłamy zawartość pliku do drukarki (z konsoli wykonujemy ):

copy plik.txt  \\127.0.0.1\zebra

jeśli drukarka wydrukuje etykietę to poierwszy etap instalacji został zakończony

II) iNSTALACJA ACTIVEX  PO STRONIE ELABORO

 

1) Uruchomić Internet Explorer, następnie wejść do:

Narzędzia -> Opcje -> Zabezpieczenie -> Zaufane witryny -> Witryny

Tam odznaczyć żadaj weryfikacji serwera po https dodać witrynę:

elaboro.pl ( lub dodać adres serwera na którym uruchomiony jest program )

lub domenę programu dla demo np. demo.elaboro.pl

2) mając zaznaczone zaufane witryny wchodzimy w poziom niestandardowy i we wszystkich pozycjach gdzie występuje activx właczamy opcje włacz, przykład w załączonym filmie.

http://elaboro.pl/sites/default/files/zaufane%20witryny%202.avi

 

aby przetestować działania ActiveX nalezy wejść:

menu -> konfiguracja -> Najważniejsze tabele -> Stałe tabele -> Środki trwałe i wyposażenie -> drukarka kodów kreskowych zebra -> wydruk próbny

 

aby drukować na drukarce sieciowej nalezy podać adres ip drukarki sieciowe, np. jesli drukarka została uruchomiona pod adresem 10.2.0.1 nalezy wpisac w polu:

Scieżka do sieciowego adres  \\10.2.0.1\zebra

 

Ustawienie drukarki Zebra , do wydruków przez sieć - ustawienie alternatywne

 

W przypadku gdy wydruk bezpośrednio do portu sieciowego nei działa istnieje możliwość konfiguracji alternatywnej, poprzez mapowania nazw w windowsie.

1. Do jednego z komputerów drukarka podłączona jest przez USB i udostępniona jako zasób sieciowy \\ip lub host\zebra tak aby ActiveX z elaboro zadziałał
2. W konfiguracji Elaboro wpisany jest zasób sieciowy \\127.0.0.1\zebra tak aby wydruki mogły być wysyłane niezależnie z którego komputera chcemy.
3. Na wszystkich pozostałych stanowiskach zainstalowałem drukarkę lokalnie i zmieniłem we właściwościach port wydruku na LPT2.
4. Na wszystkich komputerach dodałem poprzez net use przekierowanie portu LPT2 na zasób sieciowy \\ip komputera z drukarką podłączoną po USB\zebra

net use LPT2 \\10.2.1.174\zebra

5. Utworzyłem skrypt .bat c:/drukarka/drukarka.bat i wyrzuciłem skrót na pulpit o nazwie „Aktywator drukarki kodów”.

Zawartość skryptu:

net use LPT2 /delete
net use LPT2 \\10.2.1.174\zebra

Celem utworzenia skryptu jest ponowne otwarcie połączenia przemapowania portu LPT2 na zasób sieciowy \\10.2.1.174\zebra.

Dziwna kombinacja ale działa niezawodnie.

5 - Spis z natury

Moduł do zmiany stanów magazynowych także z datą wcześniejszą

Menu -> Magazyn -> Spis z natury

AttachmentSize
Zrzut ekranu-8.png257.25 KB

Pytania i problemy - spis z natury

wygenerowałam w programie elaboro spis z natury i w drugiej pozycji wychodzi mi różnica 2 szt. pomiędzy tym, co program podaje, że „powinno być w ruchu” i „jest aktualnie w magazynie”. Czy może mi Pan powiedzieć z czego to wynika? 30 grudnia wystawiłam ostatnią fakturę na 2 szt. towaru z tej właśnie kategorii, czy to ma jakiś związek?

    Kolumna powinno być jest kolumną "wyliczeniową" ( bez względu na to co pokazuje magazyn) , program na podstawie wejść i wyjść z magazynu liczy ilość  "jaka powinna być".

Kolumna w magazynie pokazuje ile "jest" aktualnie na magazynie, jeśli sprzedała towar Pani po spisie, ilość w "wyliczeniowa" nie uległa zmiania ( bo już ją wyliczyło), ale ilość na magazynie zmiejszyła się o 2 szt.

    Ilość wyliczeniowa ( kolumna powinno być), jest to jakby zamrożona ilość ile powinno być w danym dniu na  magazynie.

    Zrobione to zostało aby inwentaryzację można robić "wstecz" .... tzn. możliwy jest np. taki scenariusz:  np. robimy spis z nautury 30 grudnia, i wysyłamy część pracowników do liczenia towaru, oni spisują to na kartkach (wydrukowanych ze spisu), a my później ( mamy na to dowolną ilość czasu )  przepisujemy z tych kartek do spisu, który wygeneruje nam przychód i rozchód ( z datą rozpoczęcia spisu),  proszę zauważyć że jednocześnie może trwać sprzedaż ( byle nie zabierać towarów z magazynu przed spisaniem)

     Inny scenariusz może być taki, wieczorem genrujemy spis z natury tylko na jakąś grupę towarów, i pracownicy na koniec dnia liczą tą grupę, od rana następnego dnia może trwać sprzedaż, a spis z natury może być wpisany później, przy takim podejściu można małymi grupami towarów codziennie inwentaryzować magazyn.

W podanych scenariuszach spis z natury jest jakby nakładką porównującą fizyczną ilość na magazynie z tym co powinno być w komputerze, i generującą przychód i rozchód.

proszę też zauważyć że po skończonym spisie powinno się wydrukować stany magazynowe ( sam spis tego nie robi ), spis służy tylko do spisania i wygenerowania różnic, różnice generują dokumenty: zamówienie przychodu i zamówienie rozchodu, które także należy zamknąć, i dopiero po zamknięciu tych 3 dokumentów ( spis, przychód, rozchód) "wyprostuje" się nam magazyn.

Zrobienie spisu z natury

Procedura robienia spisu z natury:

1) Przed rozpoczęciem spisu z natury "prostujemy" wszystkie stany magazynowe

menu-> raporty -> sekcja magazyn -> Wyrównanie stanów magazynowych wg ruchu towaru

2) wygenerowanie stanów nagazynowy z danego dnia, proszę zauważyć, że jest możliwość zrobienia (wpisania) stanów magazynowych  z dniem wcześniejszym np.  1 stycznia, systuacja taka może być potrzebna, gdy jest już po spisie z natury (mamy wydrukowaną inwentaryzację), wtedy możmy już  rozpocząć sprzedaż, a stany magazynowe wpisywać równolegle.

Program na podstawie ruchu towaru obliczy nam ilość jaka powinna być na magazynie z dniem rozpoczęcia spisu oraz cenę zakupu średnią ważoną.

uwaga procedura generowania stanów może być długotrwała, program liczy wszystkie wejścia i wyjścia towaru oraz na tej podstawie ustala ilości, więc może to przy dużej ilości dokumentów trwać dość długo.

po wygenerowaniu spisu, drukujemy go i spisujemy faktycznie towary z magazynu

2) wpisanie ilości wpisujemy do programu ilości ze spisu z natury z danego dnia

3) Zamykamy spis, a program sam generuje zamówienie przychodu i zamówienie rozchodu,

4) Utworzy nam się automatycznie dokument zamówienia przychodu wew. i rozchodu wew. wchodzimy do tych dokumentów i sprawdzamy.

menu - > zakładka magazyn - > przychód ( lub rozchód )

5) zamykamy zamowienie przychódu i zamówienie rozchódu

aby zamknąć wchodzimy do zamówień przychodu (lub rozchodu) wchodzimy w bieżące zamówienie sprawdzamy je i zamykamy.

więcej o przychodach można przeczytać:

http://elaboro.pl/ksiazka/magazyn/przychod

Zamykając zamówinie przyjęcia i zamówienie rozchodu ,  wyrównujemy ilość na magazynie z dniem otwarcia spisu z natury.

AttachmentSize
Zrzut ekranu-7.png186.78 KB
Zrzut ekranu-9.png202.39 KB
Zrzut ekranu-10.png177.42 KB
Zrzut ekranu-11.png249.69 KB
Zrzut ekranu-12.png214.91 KB

6 - Dokumenty Przychodu

Elaboro Online System umożliwia prowadzenie dokumentacji ruchów magazynowych na podstawie dokumentów wejściowych:

Przychód Wewnętrzny - PW

Przychód Zewnętrzny - PZ

Rozliczenie Inwentaryzacji - INWPW

Przyjęcie Produkcji - PP

Menu -> Magazyn -> Przychód

AttachmentSize
Przychód - Rozchód.png321.07 KB

1 - Tworzenie dokumentu Przychodu

Menu -> Magazyn -> Przychód -> Przychód

Panel do tworzenia/edytowania zamówień dokumentów Przychodu.

Pierwszym ekranem jest filtr zamówień Przychodu, gdzie znajdują się wszystkie, przygotowane, ale jeszcze niezrealizowane zamówienia.

Zamówienia te można edytować, drukować, bądź też realizować.

Aby utowrzyć nowe zamówienie należy nacisnąć przycisk - Utwórz zamówienie, a nastepnie z listy rozwijanej wpozycji - Rodzaj przychodu - określić rodzaj dokumentu (PW, PZ, INWPW, PP) oraz utowrzyć zamówienie.

Utworzone zamówienie należy wypełnić pozycjami dodawanym z lewego menu magazynu, określić ich ilość oraz cenę, a następnie zamknąć zamówienie, które w tym momencie przekształca się w dokument magazynowy.

Na etapie przyjmowania towaru (zakładka Nr seryjne) można również określić szczegółowe parametry dotyczące poszczególnego produktu na przykład - Numery seryjne, Numery partii, okres gwarancji.

Zamykając dokument PW, można jednocześnie wydrukować etykiety na przkład z kodami kreskowymi zawierającymi unikatowy numer seryjny danego produktu, bądź etykietę z numerem partii.

Aby to zrobić należy rozwinąć szczegóły nagłówka dokumentu, zaznaczyć - Drukuj etykiety oraz zamknąć dokument.

AttachmentSize
Zamowienia Przychod.jpg110.07 KB
Tworzenie zamówienia.jpg37.6 KB
Zawartość zamówienia.jpg143.17 KB
Numery seryjne - Przychód.jpg86.49 KB
Wydruk etykiet - Przychód.jpg24.94 KB

2 - Historia Przychodu

Menu -> Magazyn -> Historia przychodu

Podgląd do wszystkich operacji Przychodu z danego magazynu, z podziałem na dni, miesiące, lata. Podgląd liczby zrealizowanych dokumentów przy danym dniu. Po kliknięciu na interesującą nas datę, wyświetla się podgląd w postaci tabeli z wyszczególnionymi najważniejszymi informacjami danego Przychodu z podziałem na typy (PW, PZ, INWPW, PP). Możliwość dokonania wszelkich operacji związanych z danym dokumentem (możliwość dodania komentarza, podpięcia zeskanowanych dokumentów, jak również wydruk specyfikacji z numerami seryjnymi oraz wydruk dokumentu Przychodu). Możliwość dokonania edycji nagłówka dokumentu lub cofnięcia dokumentu do edycji – ograniczona prawami użytkownika. Numer wystawionego dokumentu zostaje przypisany na stałe do zrealizowanego zamówienia przchodu.

Możliwość wyszukania konkretnego dokumentu na podstawie jego numeru bądź też konkretnego dostawcy (Szukaj …).

AttachmentSize
Historia Przychód.jpg377.27 KB

3 - Realizacja Przchodu Zewnętrznego PZ w Fakturę Zakupu FZ

Elaboro Online System umozliwia przyjęcie towaru od dostawcy z dokumentu WZ za pomoca dokumentu magazynowego Przychód zewnętrzny - PZ. A  następnie zamianę w dokumentów PZ na Fakturę Zakupu - FZ.

Procedura wygląda następująco:

W pierwszej kolejności należy utowrzyć dokument Przychodu zewnętrznego - PZ

OPIS: Tworzenie zamówienia Przychodu

w momencie tworzenia dokumentu PZ, obowiązkowo należy wpisać dostawcę. Utworzonych dokumentów PZ może być wiele.

W kolejnym etapie należy utworzyć Zamówienie Zakupu

OPIS: Tworzenie zamówienia Zakupu

a następnie z lewego menu magazynu wybrać i dodać Dokumenty PZ do rozliczenia

Po dodaniu jednego, badź wielu takich dokumentów, wszystkie będą wyświetlone w zamówieniu Zakupu.

Do zamówienia takiego można dodawać kolejne produkty, które nie zostały uwzględnione na dokumentach PZ, a widnieją na fakturze od dostawcy. Nie można zmieniać produktów oraz ilości, które zostały zatwierdzone w momencie tworzenia dokumentu PZ, można natomiast zmienić cenę.

Po zamknięciu Zamówienia Zakupu, zostanie wygenerowana Faktura Zakupu - FZ,

która zostanie przypisana do dokumentów magazynowych PZ, które w tym momencie zostaną rozliczone. Jeżli na dokumencie Zakupu znajdować się będą dokumenty PZ oraz dodatkowo towar, który nie był wczesniej przyjęty, zostanie wygenerowany nowy dokument PZ, który będzie zawierał wszystkie towary nie ujete wczęśniej oraz automatycznie przypisze się do wystawionego dokumentu Zakupu.

Nierozliczone dokumenty PZ nie mają przypisanych Faktur Zakupu - FZ i widnieją na liście nierozliczonych dokumentów PZ danego kontrahenta.

AttachmentSize
PZ - FZ.jpg187.71 KB
Zamówienie FZ z PZ.jpg383.21 KB
FZ.jpg147.97 KB
PZ - FZ 1.jpg168.29 KB

problemy i pytania

Nie można zamknąć z powodu niewypełnionych pól w indeksie

Mam taki komunikat: Nie można zamknąć z powodu niewypełnionych pól w indeksie: co mam zrobić aby zamknąć przychód

odpowiedź

 

aby ograniczyć możliwość przyjęcia środka trwałego / wyposażenia z niepełnymi danymi wprowadzono prawa:

wyposażenie:

pw_wypo_geo- Aby zamknąć PW, i jest w nim wyposażenie musi być wypełniona struktura Geookalozacja

pw_wypo_prac- Aby zamknąć PW, i jest w nim wyposażenie musi być wypełniony odpowiedzialny Pracownik

pw_wypo_strkoszt- Aby zamknąć PW, i jest w nim wyposażenie musi być wypełniona Struktura kosztów

pw_wypo_org- Aby zamknąć PW, i jest w nim wyposażenie musi być wypełniona Struktura organizacyjna

pw_wypo_rok - Aby zamknąć PW, i jest w nim wyposażenie musi być wypełniony Rok produkcji

pw_wypo_nrinw - Aby zamknąć PW, i jest w nim wyposażenie musi być wypełniony numer inwentarzowy

Środek trwały:

pw_st_geo - Aby zamknąć PW, i jest w nim ŚT musi być wypełniona struktura Geookalozacja

pw_st_prac - Aby zamknąć PW, i jest w nim ŚT musi być wypełniony odpowiedzialny Pracownik

pw_st_strkoszt - Aby zamknąć PW, i jest w nim ŚT musi być wypełniona Struktura kosztów

pw_st_org - Aby zamknąć PW, i jest w nim ŚT musi być wypełniona Struktura organizacyjna

pw_st_rok - Aby zamknąć PW, i jest w nim ŚT musi być wypełniony Rok produkcji

pw_st_nrinw- Aby zamknąć PW, i jest w nim ŚT musi być wypełniony numer inwentarzowy

dzieki nim można elastycznie prowadzić restrykcje dotyczące danych wprowadzanych do ewidencji środków trwałych i wyposażenia.

 

aby wprowadzić potrzebne dane prosimy kliknąć zakładkę wyposażenie / środek trwały w przychodzie, a następnie indeks i wprowadzić brakujące dane, to powinno umożliwić zamknięcie dokumentu przychodu. Można też wyłaczyć powyższe prawa.

czy można cofnąć dokument przychodu ?

czy można cofnąć dokument przychodu ?

odpowiedź:

można cofać do edycji dokumenty przychodu,

prawo: pw_cofnij

 

nie można jedynie cofać dokumentów przychodu "automatycznych" to znaczy utowrzonych do dokumentu zakupu.

7 - Dokumenty Rozchodu

Elaboro Online System umożliwia prowadzenie dokumentacji ruchów magazynowych na podstawie dokumentów wyjściowych:

Rozchód Wewnętrzny - RW

Rozchód Zewnętrzny - WZ

Rozliczenie Inwentaryzacji - INWRW

Likwidacja Towaru - LT

Przekazanie Towaru - PT

Rozliczenie Produkcji - RP

Menu -> Magazyn -> Rozchód

4 - Raport Rozchodu

Menu -> Raporty -> Raport Rozchodu

Raport Rozchodu - towary

Raport pokazujący wszystkie dokumenty wychodzące z magazynu z podziałem na konkretny towar. Za pomocą filtra można określić szczegóły wyszukiwania.

Raport Rozchodu - dokumenty

Raport pokazujący wszystkie dokumenty wychodzące z magazynu. Za pomocą filtra można określić szczegóły wyszukiwania.

AttachmentSize
Raport Rozchodu - Dokumenty.jpg135.43 KB
Raport Rozchodu - Towary.jpg183.75 KB

8 - Zmiana nazwy indeksu

Uwaga! Zmiana indeksu pociąga za sobą zmiany także w dokumentach archiwalnych, zmiania wszystkie miejsca w programie, w których występował dany indeks. Opcja potencjalnie niebezpieczna

Menu -> Magazyn -> Zawartośc magazynu -> Szukamy indeks -> Niebieskie tło pod nim -> Indeks

tam zmieniamy indeks

AttachmentSize
Screenshot.png287.86 KB
Zrzut ekranu-1.png227.25 KB

9 - Usunięcie indeksu

Menu -> Magazyn - > Zawartość magazynu -> wybieramy indeks

na niebieskim tle, pod indeksem opcja Usuń

 

prawa:

p_kasuj_tow

AttachmentSize
Screenshot.png284.95 KB

Problemy i pytania

Jak obniżyć, lub podwyższyć ceny sprzedaży całego magazynu ?

Jak obniżyć, lub podwyższyć ceny sprzedaży całego magazynu ?

odpowiedź:

aby zmienić ceny o procent (wg cen zakupu lub innego cennika ) należy:

menu -> magazyn -> szybka zmiana cen -> kopiowanie cenników ->

 

i np. aby obniżyć cenę o 10% należy ustawić współczynnik na 0.9, a następnie zmien ceny

 

 

AttachmentSize
zrzut22.jpeg15.73 KB

Niezgodności stanów magazynowych

pytanie:

zauważyłem niezgodność stanów magazynowych co mam zrobić, aby to wyrównać.

odpowiedź:

 

aby wyprostować konkretny indeks należy:

menu- > zawartość magazyn -> szukanie indeksu -> wejście do indeksu -> kartoteka -> popraw

 

aby wyprostować wszystkie indeksy na magazynie :

 

menu -> konfiguracja- > najważeniejsze tabele-> stałe tabele -> magazyn -> wyrównaj magazyn

 

 

 uwaga ! takie wyliczenia trwają dość długo i mocno obciążają serwery, podczas wyrównywania program może działać dość wolno, i zaleca się uruchamiać tą procedurę "na noc", czyli uruchomić i  przez ten czas nie pracować na systemie.

AttachmentSize
zrzut36.jpeg14.46 KB
zrzut37.jpeg2.09 KB
zrzut38.jpeg44.24 KB
loga5.jpg79.81 KB

Podczas dodawania struktury program się zwiesił

Zarejestrowałem program, jednak podczas budowy struktury (kategoria, grupa, podgrupa lub indeks) program się zawiesił.

w pierwszej kolejności :

1) proszę zaktualizować program:

Menu -> Aktualizuj program (menu prawa strona)

2) proszę zajrzeć do praw:

Menu -> Konfiguracja -> Użytkownicy

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy

Produkt jest na stanie a nie widać go na liście

Produkt jest na stanie a nie widać go na liście

odpowiedź:

http://elaboro.pl/ksiazka/produkcja/problemy/lista_towarow

Towar jest na stanie, a nie wchodzi na dokumenty rozchodu

Próbuję dodać towar do rozchodu wew. i wiem że jest na stanie, ale nie moge dodać.

Prawdopodobnie towar został zarezerwowany na innym dokumencie (rozchodu, faktura, RW, przesunięcie MM), łatwo to można sprawdzić poprzez kliknięcie na ilość w nawiasie.

Menu -> Magazyn -> Zawartość magazynu

W podanym niżej przykładzie w indeksie Tarczyn Multiwitamina widać, że zarezerwowane jest 30 szt (ilość w nawiasie).

zarezerwowane ilości widać także w zamówieniu rozchodu wew. (są to ilości w nawiasie).

Po kliknięciu na ilość  w nawiasie, która pokazuje ile towaru zostało zarezerwowanego i gdzie ten towar został zarezerwowany.

 

w przypadku dalszych problemów, zalecana jest aktualizacja

AttachmentSize
Screenshot.png269.16 KB
Zrzut ekranu-1.png48.1 KB
Zrzut ekranu-2.png241.67 KB

Towar jest na stanie, a nie widac go w zawartości magazynu

winny jest przełącznik w filtrze wyświetlania pozycji magazynowych:

( aby pokazać filtr w zupełnie pustym magazynie, należy kliknąć słowo magazyn na niebieskim tle po lewej stronie ekranu )

Wyświetl tylko artykuły poniżej wartości minimalne

Jeśli nie można zmienić tych przełączników ( zmianiamy je, a po odswieżeniu nie widac zmian ) winne tego zachowania są ustawione "na sztywno" prawa typu usera. Ustawione są  na: tak lub nie , a w tym wypadku powinn być ustawione na zero

prawa tymczasowe ( te prawa w typie usera powinny być ustawione na "0" )

ttylkodostepne

tcalytowar

tponmin

tproducent

tgrupy

tkategorie

tppokazid

twszystkiemag

więcej o prawach typu http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/prawa%20typu

po ustawieniu powyższych praw w typie użytkownika na zero, będzie można zmieniać przełącznikiem w zawarości magazynu filtr, co pozwoli zobaczyć zawartość magazynu

reasumując:

nie widać magazynu, bo filtr jest źle ustawiony

nie można zmienić filtru bo są źle ustawione prawa typu.

aby rozwiązać w/w sytuację należy:

1) ustawić prawa typu na zero ( prawa są wymienione wyżej )

2) wejść do filtra i zmienić sposób wyświetlania zawartości magazynu ( jeśli nie można wejść do filtra należy kliknąć "magazyn" na niebieskim tle z lewej )

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 16.11.2010 - 15:48:02.png19.69 KB

ceny sprzedaży / zakupu na dokumencie WZ

Za wydruk cen na dokumencie sprzedaży odpowiadają 2 prawa:

 

Na wydruku rozchodu pokaz ceny sprzedazy:
 wydruk_rw_cena_sprzedaz
 
Na wydruku rozchodu pokaz ceny zakupu:
 wydruk_rw_cena_zakup

 

Jak zmienić prawo można przeczytać poniżej:

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/problemy/zmiana%20prawa

Sprzedaż

Opis modułu sprzedaży

Menu -> Sprzedaż

 

Proces wystawienia dokumentu sprzedaży (faktury lub paragonu) dzieli się na 2 fazy:

1) zamówienia, wpisanie ilości, cen, produktów, rabatów, numerów seryjnych ect.

2) realizacji, czyli zmiany zamówienia w dokument docelowy

Można wystawić dowolną ilość zamówień, co pozwoli nam jednocześnie pracować nad wieloma dokumentami sprzedaży.

Każde zamówienie może mieć status:

- otwarte

- zamknięta (czyli właścicielem jest ktoś inny)

- bieżące

aby zmienić status zamowienia niezbędne opcje są w kolumnie operacje.

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-4.png250.44 KB

1 - Wstawienie dokumentu sprzedaży

Moduł w którym wystawiane są zamówienia, faktury proforma.

Menu -> Sprzedaż -> Sprzedaż

Tworzymy nowe zamówienie poprzez kliknięcie przycisku – utwórz, a następnie, za pomocą filtra, możemy wyszukać klienta na podstawie wszelkich danych (np. skrót nazwy, ulica, NIP). Bądź też tworzymy inne interesujące nas zamówienie sprzedaży (sprzedaż odręczna, karta, faktura proforma). W przypadku braku klienta w bazie, za pomocą górnego paska nawigacji możemy przejść do panelu tworzenia kartoteki klienta, a następnie utworzenie dla niego zamówienia sprzedaży.

 
Po określeniu klienta przechodzimy do panelu z informacjami dotyczącymi tworzonego dokumentu sprzedaży. Możliwość wyboru konkretnego odbiorcy, jeżeli filtr wyświetlił kilku, możliwość wyboru jakimi cenami chcemy się posługiwać na fakturze – netto – brutto, możliwość zmiany waluty jak również zmiana języka faktury.

 
Po utworzeniu zamówienia wyświetla nam się panel – koszyk, do którego możemy wkładać dowolne produkty dostępne na magazynie. Dodawanie produktu może odbywać się na trzy sposoby poprzez:

 • wyszukanie ręczne z listy rozwijanej,

 • wpisanie nazwy lub części nazwy produktu w polu - (Szukaj …),

 • jak również poprzez wczytanie numeru seryjnego z produktu w polu - (S/N).

 

Panel zamówienia sprzedaży pozwala swobodnie dodawać/usuwać produkty z koszyka. Jest możliwość podglądu ostatniej ceny zakupu produktu znajdującego się w koszyku, możliwość wrzucenia tylko dostępnych produktów na magazynie oraz ustalenia ceny produktu – rabatowanie. Możliwość osobnych ustaleń dotyczących kontrahenta (odbiorca faktury, sposobu i terminu płatności, przyjmowanie zaliczek. Dostęp do operacji pomocniczych z górnego paska nawigacji – dodanie usługi jako pozycja faktury, możliwość opisania zamówienia za pomocą komentarza jak również możliwość wydrukowania zamówienia obrazującego przyszłą fakturę/rachunek.

 Do zakończenia transakcji potrzeba tylko określić numery seryjne produktu/ów (jeżeli nie były określone wcześniej), wyboru jakie dokumenty mają się wydrukować w chwili zrealizowania zamówienia sprzedaży (faktura, gwarancja, KP, oraz operacji wydruku paragonu fiskalnego). Realizacja faktury sprzedaży, opróżnienie zamówienia.

AttachmentSize
sprzedaz_filtr_odbiorcow.jpg23.11 KB
sprzedaz_tworzenie_naglowka.jpg34.42 KB
sprzedaz_koszyk.jpg173.72 KB

Jeden klient wielu odbiorców

W przypadku gdy istnieje firma wieloodziałowa lub instytucja zwierzchnia np. starostwo które ma wiele szkół, istnieje potrzeba dodania kilku odbiorców (odziałów) do jednego klienta. Dodaje się ich w szczegółach zamówienia sprzedaży. W polu Odbierajacy fakturę: trzeba przycisnąć Dodaj Odbierającego

 

i wypełnić dane odbierającego (punktu sprzedaży / oddziału / osoby odbierającej) pole pozwala wpisać wszystkie potrzebne informacje,

które po wypełnieniu pojawią się w danych nabywcy pod danymi klienta

AttachmentSize
Zrzut ekranu-4.png281.68 KB
Zrzut ekranu-5.png183.21 KB
Zrzut ekranu-6.png213.59 KB

Ograniczenia sprzedaży

Jak ograniczyć sprzedawcy np:  możliwość sprzedaży na przelew,  przy wyborze formy płatności gotówka możliwość przyjęcia na kp kwoty innej niż wartość faktury,  sprzedaż bez autoryzacji kierownika sprzedaży itp ?

odpowiedź:

aby zadziałały ograniczenia sprzedaży należy wyłączyć pracownikowi prawo:

prawo: p_autoryzacja  ( te prawo pozwala omijać wszystkie poniższe ograniczenia )

aby wprowadzić ograniczenia dotyczące sprzedaży wprowadzono następujące prawa:

------------------------------------------------------------------------------------------

prawo: autoryzacja_marza

W sprzedaży wymagaj autoryzacji jeśli jest ujemna marża na towar

------------------------------------------------------------------------------------------

prawo: autoryzacja_forma_plt

W sprzedaży wymagaj autoryzacji jeśli niezgodność formy płatności z przyjętą gotówką

np. wybrano formę płatności gotówka a przyjęto 0 zł na kp

------------------------------------------------------------------------------------------

prawo: autoryzacja_karta_nr

W sprzedaży karta kredytowa wymagaj nr transakcji w zakładce nagłówek

pozwala to na sparowanie wydruków z terminala z sprzedażą

------------------------------------------------------------------------------------------

prawo: autoryzacja_sprzedaz_linia

W sprzedaży wymagaj autoryzacji jeśli przekroczony limit kredytowy

uwaga prawo zadziała tylko kiedy wybrana forma płatności wymaga autryzacji

więcej o formach płatności:

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/platnosci

------------------------------------------------------------------------------------------

prawo: autoryzacja_przekroczenie_termin

W sprzedaży wymagaj autoryzacji jeśli odbiorca ma przekroczone terminy płatności

uwaga prawo zadziała tylko kiedy wybrana forma płatności wymaga autryzacji

więcej o formach płatności:

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/platnosci

 

 

podsumowując aby sprzedawca nie mógł wystawić na przelew muszę być spełnione warunki:

1) nie może mieć prawa p_autoryzacja ( to prawo dla kierownika sprzedaży )

2) wybrana forma płatności musi wymagać autoryzacji ( na zwykłe formy płatności może sprzedawać )

3) odbiorca nie może mieć lini kredytowej lub mieć przeterminowane faktury ( jak kontrahent ma linie kredytową i wszystko w terminach ... można wystawiać faktury )

4) musi być włączone stosowne prawo:  autoryzacja_przekroczenie_termin lub  autoryzacja_sprzedaz_linia

Prawa w zamówieniu sprzedaży

p_usun_zamowienie

p_autoryzacja 

p_zmiana_vat

p_sprzedaz_poglad_platnosci

kolumna_akwizytor

sprzedaz_poglad_marza

zmiana_dekret_sprzed

p_marza_sprzedaz_wiok

p_realizuj_paragon

sposob_liczenia_cen

sprzedaz_z_netto_brutto

nie_ustawiaj_akwizytora

usun_sprzedaz_cofnieta_faktura

p_komentarz_zam_sprzedaz

p_kontrahent

p_ustaw_zam_biezaca

p_usun_zamowienie

p_utworz_zamu

Wydruk zamówienia przed realizacją faktury

Aby wydrukować zamówienie przed zamianą w fakturę trzeba wicsnąć klawisz podgląd w zamówieniu sprzedaży

Wydruki oryginał kopia

--------------------------------------------------------------------------------------------------
prawo: wydruk_orginal_kopia=tak

zawsze drukuje napis: oryginał / kopia

--------------------------------------------------------------------------------------------------

prawo: wydruk_orginal_kopia=nie

    drukuje oryginał i kopię razem ( ale na osobnych kartkach ) jeśli zamyka się zamówienie sprzedaży ( wtedy zazwyczaj jest to potrzebne)

    osobne wydruki kopii i oryginału są w historii sprzedaży

--------------------------------------------------------------------------------------------------

drukowanie paragonów fiskalnych z innego komputera

Wystawiając dokument sprzedaży należy na komputerze bez drukarki fiskalnej odznaczyć pole Drukarka fiskalna

Na komputerze na którym jest drukarka poprzez:

Menu -> Sprzedaż -> Dzisiejsza sprzedaż

drukujemy w opcji drukuj na fiskalnej która znajduje sie w kolumnie operacje

 

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-1.png234.98 KB
Zrzut ekranu-2.png236.93 KB

Nie drukuje się paragon z drukarki fiskalnej

1) paragon drukuje się poprzez technologię activex sprawdź ustawienia:

http://elaboro.pl/ksiazka/sprzedaz/activex

2) sprawdź czy przeglądarka to internet explorer (tylko z niej można drukować paragony fiskalne)

 

3 - Dzisiejsza sprzedaż

Menu -> Sprzedaż -> Dzisiejsza sprzedaż

Podgląd do wszystkich wystawionych dokumentów sprzedaży z bieżącego dnia. Podgląd w postaci tabeli z wyszczególnionymi najważniejszymi informacjami danej sprzedaży (faktura, numer faktury, wartość faktury, sposób płatności, odbiorca, wystawca faktury). Możliwość dokonania wszelkich operacji związanych z danym dokumentem (możliwość dodania komentarza, podpięcia zeskanowanych dokumentów, jak również wydruk gwarancji oraz samej faktury, wydruk na kasie fiskalnej). Możliwość dokonania edycji nagłówka lub cofnięcia faktury – ograniczona prawami użytkownika, wykorzystywana tylko w przypadku konieczność modyfikacji faktury. Numer wystawionej faktury zostaje przypisany na stałe do zrealizowanego zamówienia sprzedaży. W górnym pasku nawigacji zamieszczone zostały skróty do rożnych operacji powiązanych z dzienną sprzedażą (raport sprzedaży, zamówienie sprzedaży, zamówienie korekta sprzedaży).

AttachmentSize
sprzedaz_dzisiejsza.jpg77.2 KB

Akwizytor

1) Dodawanie akwizytorów:

Menu -> Konfiguracja -> Tabele -> Tabela akwizytorzy

1.1) opcja „zawsze” potrzebna przy dużej ilości akwizytorów (powyżej 50), rozwijana lista ogranicza widoczność do 50 (później trzeba filtrować), a niektórzy mogą być używani znacznie częściej ...i oni przy zaznaczeniu zawsze pojawiają się zawsze i na samym początku

2) Niezbędne Prawa:

kolumna_akwizytor: Pokazuje kolumnę akwizytor w zamówieniu sprzedaży

nie_ustawiaj_akwizytora: Przy tworzeniu zamówienia sprzedaży pole akwizytor

ustaw puste tabela_akwizytor: Edycja tabeli akwizytor

3) Działanie:

Jeśli w szczegółach zamówienia sprzedaży ustawiony jest akwizytor, do każdego dodanego towaru / usługi przypisany jest akwizytor (skrót widać w kolumnie A – skrót akwizytora) Jeśli trzeba zmienić akwizytora w danej pozycji, klikamy na kolumnę A i wybieramy akwizytora z listy

4) Raporty:

w części raportów występuje filtr po akwizytorze, proszę zwrócić uwagę, że akwizytor może być przypisany do nagłówka faktury (w szczegółach) i do konkretnej pozycji. Zatem filtrując po akwizytorze gdzie pokazuje tylko sumy faktur (weźmie je z nagłówka, więc ze szczegółów faktury) i może dać inny wynik niż po pozycjach (towarach/usługach). Zatem jeśli stosujecie na jednej fakturze kilku akwizytorów, powinniście robić raporty po towarach/usługach

4.1) W tej chwili są dostępne raporty:

po fakturach: Raport sprzedaży z wyszukiwaniem wszystkie punkty po pozycjach: Raport sprzedaży towarów i usług jeśli by był potrzebny filtr na jakimś jeszcze pisz na maila

Drukarka fiskalna uruchomienie Activex

Jeśli twoja przeglądarka niepoprawnie uruchomiła kontrolkę ActivX
I nie widzisz modułu do obsługi banków lub drukarka fiskalna nie działa

Należy:

Trzeba mieć uprawnienia administratora żeby zainstalować ActivX

1) Zainstalować sterowniki ODBC ( krok ten wykonać jeśli uzywa się Activex 0, lub systemu Wyciągi bankowe )

A) Pobrać program: sterowniki ODBC do postgresSQL: Psqlodbc.exe
B) Zainstalować ten program

2) W Internet Explorer udostępnić technologię Activx

A) Uruchomić Internet Explorer, następnie wejść do:

Narzędzia -> Opcje -> Zabezpieczenie -> Zaufane witryny -> Witryny

Tam odznaczyć żadaj weryfikacji serwera po https dodać witrynę:

elaboro.pl

lub domenę programu dla demo np. demo.elaboro.pl

B) mając zaznaczone zaufane witryny wchodzimy w poziom niestandardowy i we wszystkich pozycjach gdzie występuje activx właczamy opcje włacz, przykład w załączonym filmie.

http://elaboro.pl/sites/default/files/zaufane%20witryny%202.avi

3) Paragony fiskalne można drukować na 2 sposoby:

A) poprzez zaznaczenie przy fakturze opcji Drukarka fiskalna, wtedy przy wydruku dokumentu wydrukuje się również paragon fiskalny
B) poprzez wejście do historii faktur sprzedaży, po wybraniu dnia po prawej stronie będzie dostępna w kolumnie operacjeopcja drukuj na fiskalnej

4) W panelu sterowania trzeba ustawić w:

A) Opcjach regionalnych: date w formacie: rrrr-MM-dd, separator daty -
B) Format liczb gdzie separatorem będzie kropka . (domyślnie jest przecinek i trzeba to zmienić)  (panel sterowania -> opcje regionalne  -> dostosuj, format liczb)
C) Jeśli jest zablokowana (domyślnie nie jest) w zaporze udostępnić port 5432, lub podczas 1 połaczenia wyłaczyć zaporę, łatwo to sprawdzić poprzez uruchomienie programu w konsoli telnet elaboro.pl 5432 (uwaga, w vista trzeba włączyć specjalne uprawnienia aby uruchomić program telnet)

5) Pozostałe uwagi do pracy kontrolki ActiveX!

1) Bez odpowiedniego prawa, opcje drukowania na drukarce fiskalnej w historii sprzedaży będzie widoczna tylko w bierzącym dniu
2) Po wydrukowaniu paragonu, zmieni się status dokumentu na wydrukowana i nie będzie można  paragonu bez edycji nagłówka wydrukować jeszcze raz (opcja edycji nagłówka przelicza i dekretuje ponownie fakturę ... proszę nie używać bez powodu)
3) Na dzień dzisiejszy tylko IE ma zaimplementowana poprawna obsługę activx więc nie jest możliwe drukowanie paragonów z innych przegladarek
4) Drukarkę fiskalna należy podłaczyć do szeregowego wyjscia RS232 -> Com1
5) Port TCP 5432 musi być wolny do serwera, nie może być blokowany przez providera, w sieciach gdzie ustawiony jest filtr pakietów, prosimy administratora aby zwolnił ten port

6) Bardzo ciężko jest testować samą drukarkę fisklaną, łatwiej jest uruchamiać system wpisz wyciąg bankowy (także oparty o activex) jeśli uruchomi się moduł bankowy, oznaczać to będzie że procedura activex jest poprawna.

AttachmentSize
ie1.png117.95 KB
zaufane witryny 2.avi2.08 MB
psqlodbc.exe3.99 MB
NPS_1.0.4.2_20110421.rar1.42 MB

Ustawienia drukarki fiskalnej ( port , ustawienia portu )

Drukarki  fiskalne definiuje się w :

menu->konfiguracja->najważniejsze tabele->faktury sprzedaży->drukarki fiskalne

a następnie przypisuje drukarkę do użytkownika w edycji uzytkownika

menu->konfiguracja->edycja użytkownika

 

są dwa tryby drukowania na drukarce

1) stary activex , o liczbie porządkowej zero, wymagający dogrania sterowników odbcs postgresql

2) nowy (zalecany ) , szybszy i z możliwością konfigurowania portu com dla drukarki fisklnej, nie wymaga dogrywania żadnych sterowników.

uwaga przy pierwszym uruchomieniu nowego activex, pierwszy wydrukowany paragon fiskalny nie zostanie zafiskalizowany ( tylko wgra się wtedy activex do przeglądarki ) i wymagać będzie edycji nagłówka aby wydrukować go ponownie.

 

AttachmentSize
Screenshot.png108.68 KB
Zrzut ekranu-1.png109.3 KB

Paragony typu B

w opcji:

menu->konfiguracja->najważniejsze tabele->stałe tabele firmy->dane podstawowe->scieżki i parametry

w opcji księguj paragony można ustawić sposób księgowania paragonów. Kiedy ta opcja zostanie odznaczona paragony nie będą sie drukować na drukarce, nie będą się drukować na drukarce fiskalnej, bez praw do administracji paragonami typu B nie będą występować w raportach, więc widzieć je będą mogły tylko osoby "zaufane"

Lecz będą zciągały ze stanów magazynowych towar. Nie jest możliwe także skorygowanie takiego paragonu. Najczęściej służą do "rozliczeń wew". Płatność za te paragony będzie wpisywana do kasy B. ( można sprzedawać paragony typu B jedynie za gotówkę )

AttachmentSize
Zrzut ekranu-2.png35.86 KB

Problemy i pytania

Chciałbym poprawić daty na fakturze

Aby poprawić daty na fakturze należy wejść do historii sprzedaży i w kolumnie operacje edytować nagłówek sprzedaży:

 

 

gdyby taka opcja nie była widoczna prawdopodobnie jest ustawiona data w zamknięciu okresu rozliczeniowego:

menu->konfiguracja->

 

 i zmienić pola daty

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 16.11.2010 - 16:10:56.png5.22 KB
Zrzut ekranu - 16.11.2010 - 16:12:25.png64.82 KB
Zrzut ekranu - 16.11.2010 - 16:18:17.png16.18 KB

Długo drukują mi sie faktury sprzedaży

Bardzo długo generują mi sie faktury do wydruku w formacie pdf,

odpowiedź:

Faktury nie powinny się generować dłużej niż 2 sek, jeśli długo się generują winny zapewnie jest graficzny nagłówek,

jeśli dodajemy gaficzny nagłówek powinniśmy dodać najpierw plik z logo do plików ( w menu po prawej stronie ), a poten dodać url tego obrazka do nagłówka sprzedaży

Faktura w języku angielskim

faktura drukuje mi się po angielsku, co robić ?

menu->sprzedaż->historia sprzedaży-> szukamy fakturę-> edycja nagłówka->zmiana języka

Aby zmienić jezyk drukowanej faktury należy przeedytować nagłówek zamówienia

AttachmentSize
Screenshot.png254.17 KB

Jak usunąc zamówienie ?

w systemie są 2 prawa do usuwania zamówień:

p_usun_zamowienie - usuwa zamówienie
usun_sprzedaz_cofnieta_faktura - usuwa z zamówień cofniętą fakturę, uwaga te prawo jest niebezpieczne ponieważ robi się "dziura" w numeracji

aby poprawić licznik faktur:

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/numery

 

Jak usunąć kod kreskowy z wydruku ?

Jak usunąć kod kreskowy z wydruku ?

odpowiada za to prawo:

wydruk_barcode

Jak usunąć podgrupę z wydruku faktury

Jak usunąć podgrupę z wydruku faktury ?

za wydruk podgrupy odpowiada prawo:

 nie_drukuj_pogrupy

Jak zmienić lub dodać nagłówek dokumentu

Jak zmienić  lub dodać nagłówek dokumentu ?

 

menu->konfiguracja->najważeniesze tabele -> stałe tabele -> faktury sprzedazy -> sprzedaż nagłówek

Jak zmienić na dokumencie sposób licznia z netto na brutto

Jak zmienić na dokumencie sposób licznia z netto na brutto ?

Za możliwość zmieny sposobu licznie cen sprzedaży na fakturze odpowiada prawo:

sposob_liczenia_cen

( jeśli jest wyłączone nie można zmienić sposobu liczenia cen, wtedy sposób licznia cen wynika z prawa :sprzedaz_z_netto_brutto )

 

Za ustawienie czy dokumentu mają być liczone z netto lub z brutto odpowiada prawo:

sprzedaz_z_netto_brutto

( jeśli prawo jest włączone, dokumenty domyślnie liczone sa z brutto )

Jak zmienić numer dokumentu

Potrzebuję zmienić numer dokumentu co mam zrobić:

 

za możliwość zmiany numeru dokumentu odpowiada prawo:

zmiana_nr_sprzedaz

aby zmienić należy nadać sobie to prawo, a następnie wejśc do historii sprzedaży i wejść w opcję: Zmień nr dokumentu

Jak zmienić numer konta w fakturze ?

Jak zmienić numer konta w fakturze ?

odpowiedź:

trzeba zedytować tabelę w danych podstawowych: banki

więcej

http://elaboro.pl/ksiazka/banki/dodanie_banku

Jak zmienić treść gwarancji / specyfikacji wydania

aby zmienić treść dokumentu gwarancyjnego

menu -> konfiguracja -> najważniejsze tabele -> stałe tabele firmy -> faktura sprzedaży -> sprzedaż gwarncja / specyfikacja wydania

AttachmentSize
Zrzut ekranu-5.png286.29 KB

Który cennik który jest domyślnym cennikiem sprzedaży?

nie ma domyślnego cennika lecz cennik nr 1 jest  domyślnie cennikem detalicznym i liczy ceny z brutto dla potrzeb drukarki fiskalnej. ( a także z niego korzysta sklep internetowy )

jeśli chcemy na stale sprzedawać w cenach netto np. z cennika nr 2 to trzeba usatwić domyślny cennik w edycji użytkownika.

menu->konfiguracja->edycja użytkownika

AttachmentSize
Zrzut ekranu-13.png216.81 KB

Paradoks chusteczki - różnica między drukarką fisklaną, a fakturą VAT

"paradoks chusteczki" zobrazować do można na przykładzie:

kiedy na dokumencie sprzedaży wystawi się 100 pozycji za 1 grosz  (przysłowiowa chusteczka z 23% VAT) to każda nich będzie miała wartość VAT=0zł

przykładowy dokument:

1) chusteczka 1 szt netto 0,01 zł  brutto 0,01zł vat= 0zł

2) chusteczka 1 szt netto 0,01 zł  brutto 0,01zł vat= 0zł

3) chusteczka 1 szt netto 0,01 zł  brutto 0,01zł vat= 0zł

....

100) chusteczka 1 szt netto 0,01 zł  brutto 0,01zł vat= 0zł

kiedy by zsumować wprost wartości z faktury wyszłoby: 1zł netto -> 1zł brutto ( i to jest źle )

Poprawne podsumowanie faktury w zależności od trybu liczenia będzie wynosić: 

w trybie netto -> brutto:

1zł netto -> 1,23 brutto vat= 0,23 zł

lub w trybie brutto -> netto: 

1zł brutto -> 0,81 netto vat = 0,19 zł

 

proszę zauważyć że w powyższym przykładzie suma na wydruku z drukarki fiskalnej  będzie wynosić 1 zł brutto, a na fakturze liczonej w "trybie netto" 1,23 zł brutto i ta różnica jest poprawna !!! W praktyce zalecamy aby w systemach z drukarką fisklaną używać sposobu liczenia "z brutto" przez co uniknie się takich niezgodności.

Podczas podglądu listy towarowej mam ustawiony "widok uproszczony" i nie jestem w stanie tego zmienić

Podczas podglądu listy towarowej mam ustawiony "widok uproszczony" i nie jestem w stanie tego zmienić:

 

winne temu jest przełącznik w typach urzytkownika :

wszystkie prawa oznaczone w opisie powinny być ustawione na "0"

więcej o tym temacie można przeczytać :

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/prawa%20typu

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 16.11.2010 - 15:50:19.png12.56 KB
Zrzut ekranu - 16.11.2010 - 15:53:14.png15.64 KB

Podczas wystawiania zamówienia, okazało się że numer seryjny jest źle przypisany do indeksu

Jeśli w fakturze zakupu zostały źle przypisane numery seryjne do indeksów, lub np. zostały zamienione  ( nie ten numer do indeksu ), podczas sprzedaży numery nie będą mogły zostać przypisane.

Aby to poprawić należy wejść do dokumentu przyjęcia danego numeru seryjnego (np. Faktyry zakupu w historii faktur zakupu )

menu->zakup->historia zakupu->wybór faktury

faktura będzie podzielona na dwie sekcje :

1) zawartość faktury zakupu

2) numery seryjne

w sekcji numery seryjne będzie podświetlony numer przyjęcie w kolumnie Lp sn. i klikając na niego można wejść do edycji numeru seryjnego:

tam można wpisać prawidłową wartość numeru seryjnego.

Uwaga ! ważne jest aby nie zmieniać wpisów dotyczących numerów dokumentów gdyż numer seryjny straci powiązanie z dokumentami źródłowymi.

AttachmentSize
Zrzut ekranu-3.png235.12 KB
Zrzut ekranu-4.png216.69 KB

Przy sprzedaży prosi o podanie nr seryjnego produktu, mimo że jest nieseryjny

Przy sprzedaży prosi o podanie nr seryjnego produktu, mimo że jest nieseryjny

odpowiada za to prawo:

sn_tylko_bramka

które wymaga, wpisania numerów. Kiedy ten tryb jest włączony można wpisywac numery na bramce numerów, co pozwala oddzielić proces wystawiania faktur od sczytania numerów, co pozwola na lepszą kontrolę wydawanego towaru w magazynach zew.

więcej:

http://elaboro.pl/ksiazka/bramka

Sprzedaż bez towaru

spodziewam się faktury zakupowej , a klient chce dostać fakturę sprzedaży , jak to zrobić ?

1) przyjmujemy towar do magazynu poprzez dokument PW

http://elaboro.pl/ksiazka/magazyn/przychod

2) wystawiamy fakturę sprzedaży

http://elaboro.pl/ksiazka/sprzedaz/zamowienie

3) po dostaniu faktury zakupowej poprzez opcję :

Zmień: przychód PW -> w fakturę zakupu FZ

w historii przychodu wewnętrzego , przekształcamy Przychód w fakturę zakupu

AttachmentSize
Zrzut ekranu-3.png252.27 KB

Wprowadzenia towaru do zamówienia (bez faktury) którego nie ma na stanie

Do tego służy dokument Faktura proforma który nie blokuje stanów magazynowych

menu->sprzedaż->sprzedaż->wystaw dokument

AttachmentSize
Zrzut ekranu-7.png224.19 KB

Usunięcie - edycja dokumentu sprzedaży

Nie mogę usunąć dokumentów sprzedaży, które były wystawione. W sytuacji gdy chce ją anulować/usunąć -mam komunikat "Edytowana faktura nie jest z dnia dzisiejszego"

odpowiedź:

 

Nie ma możliwości usunięcia faktur wprost z historii, proces składa się z 2 etapów

1) cofnięcie dokumentu z historii do zamówienia ( w celu edycji )

2) usunięcie z zamówienia

 

za ad 1) odpowiadają 2 prawa:

p_cofnij_fak :  Prawo do cofnięcia dokumentu sprzedaży

p_cofnij_fak_zawsze : Cofanie dokumentu sprzedaży bez wzgledu na date wystawienia

 za ad2) odpowiadają 2 prawa do usuwania zamówień sprzedaży:

usun_sprzedaz_cofnieta_faktura : Prawo do usuwania cofniętej sprzedaży, opcja BARDZO NIEBEZPIECZNA zostawia dziurę w numeracji

p_usun_zamowienie : Prawo do usuwania zamówienia sprzedaży

 

Uwaga, po usunięciu faktury powstanie "dziura w numeracji", system automatycznie nie cofa licznika dokumentów.  temat ten jest omówiony pod linkiem  dziura w numeracji

Usunąłem fakturę i mam dziurę w numeracji, co zrobić ?

Usunąłem fakturę i mam dziurę w numeracji, co zrobić ?

cofając fakturę z historii sprzedaży pojawia się ona w zamówieniach ( prawo : p_cofnij_fak )

- najlepiej tą cofniętą fakturę ponownie wykorzystać , poprzez zmianę odbiorcy i wyczyszczenie faktury z towaru ( nie wolno zapomnieć też o datach ), aby nie stracić numeru.

- można też usunąć taką cofniętą fakturę jednak ta operacja jest dość niebezpieczna bo grozi "dziurą w numeracji"  ( prawo : usun_sprzedaz_cofnieta_faktura )

jeśli jednak zdecydujemy się usunąć cofniętą fakturę to powstanie "dziura w numeracji" , jednak można ją "wypełnić"  procedura "wypełnienia dziury" wygląda tak:

1)ustawienie licznika faktur (aby nowy dokument sprzedaży wypełnił dziurę):

Menu -> Konfiguracja -> Edytuj punkt sprzedaży -> Numery faktur (Menu górne )

jeśli faktura jest z poprzedniego roku, proszę ustawić także rok bieżący

2) wystawienie faktury  ( która ma wypełnić dziurę )

3) poprawa dat poprzez edycje nagłówka  ( w historii  prawo: p_edycja_fakts_nagl)

4) ustawienia licznika faktur na bieżący

można też wypełnić "dziurę" w inny sposób ( gorszy ):

wystawić dokument i w historii zmienić jego numer na (prawo: zmiana_nr_sprzedaz ) potrzebny, a nastepnie cofnąć o jeden licznik dkumentów

W historii faktur mam coś innego niż na wydruku faktury

W historii faktur mam coś innego niż na wydruku faktury, co mam zrobić ?

odpowiedź

menu -> sprzedaż ->edycja odbiorcy -> ( szukamy odbiorcę ) -> potem na niebieskim tle rozwijamy jego dane

 

Dane odbiorcy składają się z :

Na fakturze drukuje się pole Pierwsza linia nazwy na fakturze, więc aby drukował się na fakturze poprawny odbiorca ...nalezy poprawić te pole i zaktualizować.

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 01.02.2011 - 11:51:35.png12.72 KB
Zrzut ekranu - 01.02.2011 - 11:55:18.png914 bytes

Wystawiłem paragon a powinnem fakturę co zrobić

Wystawiłem paragon a powinnem fakturę co zrobić

odpowiedź:

w historii jest opcja zmien w fakturę i odpowiada za to prawo: paragon_do_faktury

co to znaczy przy operacjach (wystawiam fakturę) - zwolnij bieżącą, autoryzuj fakturę

co to znaczy przy operacjach (wystawiam fakturę) - autoryzuj fakturę,
zwolnij bieżącą ?

Dla faktur przelewowych, lub gdy forma płatności niezgadza się z przyjętą kwotą faktury, lub jest przekroczony limit kredytowy,
można tak ustawić system że bez autoryzacji nie zrealizuje zamówienia do faktury.
Aby zrealizować ( zaksięgować) te zamównie musi je ktoś zautoryzować lub osoby wystawiająca musi mieć prawo do autoryzacji dokumentu.

  zamówienie ma statusy
:

- bieżąca to znaczy że jest zajęta przez kogos ( inny nie może zmienić , każdy dodany towar dodaje sie do tej faktury ) , opjca :
ustaw bieżącą
-
wolna

przy jednym mam ustaw bieżącą, a przy drugim zwolnij ?

w kolumnie status, powinno być napisane kto jest właścicielam zamówienia , ta osoba poprzez kliknięcie na numer zamówienia może je edytować, poprawiać i zrealizować do faktury. Jeśli nie jest się właścicielem zamówienia można jedynie przeglądać dokument.

cofnąłem fakturę do zmówień i teraz nic nie mogę zmienić

pytanie

cofnąłem faktury do poprawki, widzę że jest w zamównieach ale nie mogę ich ani edytować ani wysłać z powrotem, nie wiem co robić

rozwiązanie:

ustawienie faktury jako bierzącą rozwiąże problem

 

czy mogę fakturę wysłać mailem

Od 1 stycznia 2011 r. wchodzą  bardzo istotne zmiany w zakresie wystawiania faktur elektronicznych ( online )  wprowadzone w związku z dyrektywą  2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatkowego od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania (Dz. Urz. UE L 44 z 22.07.2010, s. 11), która ma na celu m.in. liberalizację obecnych standardów, tak aby faktury papierowe i faktury elektroniczne były traktowane w równy sposób.

 17 grudnia 2010 r. Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, które zostało skorelowane ze zmianą rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. (Dz.U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.) Celem  zmian jest uproszczenie działalnosci, tak aby faktury elektroniczne stały się realną alternatywą dla faktur papierowych w szczególności poprzez:

- dopuszczenie gwarantowania autentyczności pochodzenia i integralności treści faktur wg metod określonych przez podatnika,

- utrzymanie jako rozwiązań fakultatywnych dotychczasowych metod gwarantowania autentyczności pochodzenia i integralności treści faktur elektronicznyczych ( kwalifikowany podpis elektroniczny lub wymiana danych elektronicznych (EDI) ),

- wprowadzenie obowiązku zapewnienia czytelności faktur przez cały okres przechowywania,

- wprowadzenie definicji autentyczności pochodzenia i integralności treści faktur,

- umożliwienie wystawiania i przesyłania faktur elektronicznych w dowolnym formacie elektronicznym ( PDF, doc. i inne, udostępniane na serwerze wystawcy, jak również np. przesyłane mailem),

- dopuszczenie przechowywania faktur w dowolnej postaci tj. papierowej lub elektronicznej niezależnie od sposobu wystawienia faktury (np. dopuszczenie możliwości drukowania jednego egzemplarza faktury „papierowej” dla nabywcy i przechowywania takiej faktury w formie elektronicznej przez dostawcę),

- wprowadzenie możliwości ustalenia przez strony innego niż określony w rozporządzeniu terminu utraty prawa do wystawiania i przesyłania faktur elektronicznych nie dłuższego jednak niż 30 dni w przypadku cofnięcia akceptacji tego sposobu wystawiania faktur przez odbiorcę,

- dopuszczenie możliwości wystawiania i przesyłania faktur korygujących w dowolnej postaci tj. np. wystawianie faktur korygujących „papierowych” do faktur elektronicznych,

- dopuszczenie przechowywania faktur poza terytorium kraju (niezależnie od formy przesyłu), pod warunkiem zapewnienia organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej, za pomocą środków elektronicznych, dostępu on-line do tych faktur.

AttachmentSize
rozporzadzenie_-_17_12_2010_-__w_spr__przesylania_faktur_w_formie_elektron__-_wersja_ostateczna.pdf35.47 KB

faktury drukują się jako rachunek ... co zrobić

aby drukowały się faktury, firma musi być ustawiona jako płatnik VAT

 menu -> konfiguracja -> najważniejsze tabele -> tabele -> dane firmy ->

Płatnik nie jest vatowcem ( w kpir księgowanie brutto ) :
 
 

 

aby drukowały się faktury, musi być odznaczone

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 18.11.2010 - 15:34:20.png8.54 KB

stopka w zależności od magazynu

3 możliwości możliwość dodania opisu / stopki do faktury

1) komentarz drukowany do faktury
2) opis do formy płatności
3) stopka definiowana, w najważniejszych tabelach

aby pojawiała sie tylko w wybranych magazynach należy zmienić w pliku tpl. :

if ($zam->tnr=='01') { $program.podpis_pod_faktura}<br/> {/if}

gdzie '01' to numer magazynu

opis przeprowadzanych zmian:

https://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/edycja%20szablonu

Korekty

Korekta sprzedaży

Menu -> Sprzedaż -> Korekty sprzedaży

Opis szczegółowy:

elaboro.pl/ksiazka/sprzedaz/korekta

AttachmentSize
Zrzut ekranu-12.png249.39 KB

problemy i pytania

Nie mogę skorygować praragonu typu B

Paragonu typu B, nie można skorygować więcej :

elaboro.pl/ksiazka/sprzedaz

Korekta zakupu

Menu -> Zakup -> Korekty zakupu

Opis szczegółowy:

elaboro.pl/ksiazka/zakup/korekty

AttachmentSize
Zrzut ekranu-11.png246.17 KB

problemy i pytania

Faktura korygująca zbiorcza na kilka faktur

W tej chwili nie ma w programie funkcjonalności, aby na jednym dokumencie wpisywać kilka korekt do kilku faktur, trzeba ten dokument rozbić na poszczególne korekty

Banki

Moduł obsługi banków:

Menu -> Kasa -> Bank

moduł służy do wpisywania wyciągów bankowych oraz wystawiania kompensat.

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-7.png224.8 KB

Dodanie nowego banku

Dodawanie nowego Banku odbywa się za pomocą modułu Konfiguracja:

Menu -> Konfiguracja -> Dane firmy - najważniejsze parametry - >Najważniejsze tabele konfiguracja systemu-> Dane podstawowe -> Lista banków

Następnie za pomocą przycisku Dodaj nowy Bank dodajemy Nowy Bank.

 

AttachmentSize
Screenshot.png198.94 KB

Uruchomienie modułu wpisz wyciąg bankowy

Moduł ten, jako jeden z nielicznych napisany jest w technologi activex. Aby go uruchomić trzeba wykonać wszystkie kroki z poniższej instrukcji:

http://elaboro.pl/ksiazka/sprzedaz/activex

 

export wyciągów do systemu bankowego

1) przygotowujemy "wsad" do wysłania dla dostawców poprzez moduł banki ( działa tylko pod windowsem )

http://elaboro.pl/ksiazka/banki/wpisz%20wyciag

2) po przygotowaniu zamieniamy dokumenty z tymczasowych na "do zaksięgowania"

3) poprzez

menu -> kasa -> bank -> historia wyciągi bankowe -> wybór banku

wybieramy jakikolwiek dzień po lewej,

i w zakładce do zaksięgowania

na dole będzie klawisz:

"generuj plik do systemu bankowego"

za pomoca którego można wygenereować plik który można wczytać do systemu bankowego.

AttachmentSize
zrzut35.jpeg8.13 KB
zrzut34.jpeg4.4 KB
zrzut33.jpeg5.19 KB

problemy i pytania

Błąd run time error

wyskakuje mi taki błąd:

 

Powodem tego błędu są źle ustawiony separator licz dziesiętnych lub data

W panelu sterowania trzeba ustawić w:

A) Opcjach regionalnych: date w formacie: rrrr-MM-dd, separator daty -
B) Format liczb gdzie separatorem będzie kropka . (domyślnie jest przecinek i trzeba to zmienić)  (panel sterowania -> opcje regionalne  -> dostosuj, format liczb)

AttachmentSize
Wyciągi bankowe.jpg415.5 KB

Kasa KP / KW

Menu -> Kasa -> Kasa

AttachmentSize
Zrzut ekranu-13.png225.34 KB

Problemy

Pytania?

Jak robie KW to mam tylko Bankt Testowy, gdzie to mogę zmienić?

Problemem jest brak zdefiniowanych banków w systemie, należy skonfigurować listę banków.

http://elaboro.pl/ksiazka/banki/dodanie_banku

Raport kasowy

Menu -> Kasa -> Raport kasowy

Podgląd operacji kasowych z podziałem na poszczególne dni. Raport kasowy zawiera podstawowe informacje związane z wystawionymi dokumentami KP i KW (Dowód Symbol – numer KW lub numer KP; Treść operacji – np. zapłata za fakturę 1/2/09, Kasa wpłata do banku; Firma – nazwa odbiorcy lub dostawcy, dla którego jest wystawiany dokument KP lub KW; Przychód – kwoty wystawione na dokumencie KP; Rozchód – kwota z dokumentu KW). Program umożliwia również dodawanie komentarzy do każdego KP i KW, co ułatwia na przykład kontrolę utargów wpłacanych do banku.

W górnym pasku nawigacji zamieszczone zostały skróty do operacji wykonywanych na kasie: dodaj KP, dodaj KW oraz raport obrotów kasy z wyszukiwaniem.

 

 

Istnieje możliwość dokonania szybkiego podglądu lub wydruku dokumentów KP lub KW poprzez kliknięcie w dany numer KP lub KW oraz wybranie opcji drukuj KP.

 

Program umożliwia wyszukanie konkretnego numeru KP lub KW oraz wszystkich dokumentów wystawionych dla określonego odbiorcy lub dostawcy (Rysunek 3). Istnieje również możliwość dokonania zmiany daty lub zmiana numeru KW i KP – opcja ta jest ograniczona prawami użytkownika.

 

Klikając w treść KP np. zapłata za fakturę mamy podgląd do dekretu konkretnej faktury sprzedaży, co ułatwia sprawdzenie poprawności księgowań na kontach syntetycznych i analitycznych.
Z górnego paska nawigacji możemy przejść do dziennika dokumentów i wybrać okres, za jaki chcemy sprawdzić wprowadzone do programu dokumenty.


 AttachmentSize
Zrzut ekranu-3.png197.47 KB
moz-screenshot-4.png8.89 KB
moz-screenshot-5.png16.2 KB
moz-screenshot-6.png17.32 KB
moz-screenshot-7.png56.43 KB

Serwis

W załączniku przedstawiona jest  procedura serwisowa

AttachmentSize
Procedura serwisowa.pdf2.37 MB

Budżety - moduł kontroli projektów

Moduł przeznaczony dla firm potrzebujących nowatorskich rozwiązań i sprawdzonego mechanizmu. Planowanie, Kontraktowanie oraz Realizacja Projektów zintegrowana z modułami Produkcji, Zakupu oraz Sprzedaży.

Wszystkie zastosowane rozwiązania pozwalają wdrożyć Elaboro Online System - Budżety w każdej firmie prowadzącej Projekty rozłożone w czasie, potrzebujące stałej kontroli kosztów oraz optymalizacji zasobów.

Menu -> Serwis -> Budżety

 

AttachmentSize
Budżety_Projekty.jpg121.99 KB

Produkcja - Konfekcjonowanie

Menu -> Magazyn -> Produkcja - konfekcjonowanie

Moduł przeznaczony dla firm produkujących, bądź składających  swoje pojedyńcze wyroby w jeden gotowy.

Aby zacząć produkować, należy przygotować Receptury, dzięki którym będzie można zlecać produkcję, jak również w późnijeszym etapie kontrolować cały proces.

Tworzenie Receptur - elaboro.pl/ksiazka/produkcja/receptury

AttachmentSize
produkcja.jpg124.83 KB

Prawa - receptury

p_receptury - prawo do wejścia do modułu tworzenie i edycja recptur

p_receptury_usun  - usunięcie receptury z listy receptur

p_receptury_cofnij - cofnięcie zamkniętej receptury do edycji

Pytania i problemy

Wyprodukowałem towar i nie moge go wydać ani sprzedać

wyprodukowałem towar jednak nie ma go na liście towarów

odpowiedź:

prawdopodobnie receptura nie jest zamknięta, proszę zamknąć recepturę

menu -> magazyn -> receptury -> (wejście do receptury ) -> zamknij recepturę

PrestaShop by elaboro - sklep internetowy

PrestaShop by elaboro- to profesjonalny, a zarazem obdarzony intuicyjnym interfejsem sklep internetowy wyposażony w niezbędne narzędzia ułatwiające promowanie produktów na stronach sklepu, prowadzenie ewidencji zamówień. Poprzez zmienę oryginalnej bazy bazych z mysql na postgresql i przeniesienie do niej częsci logiki biznesowej, uzyskaliśmy wysoką wydajność  i większą stabilność. Wykorzystując połączenie wysokiej jakości sklepu internetowego z systemem Elaboro stworzyliśmy niepowtarzalny na rynku system online dla firm pragnących zaistnieć w internecie.

1. Jak zacząć

Aby zadziałał moduł sklepu, nic nie trzeba robić, sklep internetowy prestashop by elaboro jest już zainstalowany. Jednak aby zadziałał zgodnie z oczekiwaniem należy go jednak skonfigurować.

włącznie / wyłacznie sklepu:

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/sklep/wylaczyc

Pierwsze kroki ze sklepem PrestaShop by Elaboro

1) Własna domena. Aby system działał w domenie klienta, należy załozyć domenę ( np. w home.pl) a nastepnie przekierować ją zgodnie ze wskazówkami na serwer elaboro

2) wybrać skórkę

2.1) edytować ją ( dla bardziej zaawansowanych )

3) zmienić regulamin i inne wpisy w cms

4) wybrać moduły które mają działać w sklepie

5) zmienić maila na którego będą przychodziły wiadomości

6) ustawić warunki i  ceny transportu

7) wprowadzić towar do magazynu i ustawić jego strukturę wyświetlania

8) dodać opisy towaru

2. Sklep w Domenie klienta

Aby uruchomić sklep w domenie poza elaboro pl ( we własnym adresie ), należy przekierować swój adres IP domeny na adres serwera elaboro.pl , pokażemy to na przykładzie serwerów obsługi home.pl

w zakładce konfiguracja domeny należy wpisać adres serwera elaboro.pl czyli adres ip: 188.165.192.154

 

w zakładce edycja wpisów, (oczywiście  elaborobackup.pl zastępujemy nazwą własnej domeny) :

lub:

 

aby sprawdzić czy operacja się udała należy wykonać komendę w konsoli:

(windows->start->uruchom->(wpisujemy) cmd->(wpisujemy) ping domena.pl )

ping elaborobackup.pl     ( oczywiście tutaj podajamy nazwę własnej domeny )

aby zadziałało ping powinien wskazywać na adres ip serwera elaboro.pl czyli mieć taki sam ip jak ping do elaboro.pl .

okres propagacji adresu trwa około 24 godzin, więc komenda ping i przekierowanie może nie działać od razu po zmianie wpisu na serwerach home.pl

kiedy ping zadziała, należy wysłać maila z informacją aby wpisy umieścić w naszym systemie .

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-5.png200.1 KB
Zrzut ekranu-6.png227.24 KB
Zrzut ekranu-3.png21.39 KB
loga15.jpg30.69 KB

Nie potrafię przekierować domeny co mam zrobić ?

proszę napisać maila do pomocy technicznej firmy gdzie rejestrowana była domena ( i gdzie przetrzymywane są informacje o dns ) z treścią:

proszę przekierować rekordy aname i cname domeny (xxxx ) na adres ip: 188.165.192.154

jeśli chcemy także przekierować serwer pocztowy proszę przekieować także rekord MX

 

 

Przykładowe ustawienia dla DNS w firmie AZ

Przykładowe wpisy do rekordów dns, trzymanych na serwerze firmy AZ

Na poniższych przykładach pokazano przekierowanie domeny: efajny.p na serwery elaboro.pl celem uruchomienia sklepu internetowego. Przekierowanie to zostało zrobione w serwisie az.pl

ustawienie rekordów AAA , CNAME , MX

ustawienie rekordów SOA i NS

AttachmentSize
Zrzut ekranu-5.png55.47 KB
Zrzut ekranu-7.png62.03 KB

Przykładowe ustawienie DNS w one.com

Trzeba wyłączyć ustawienia standardowe, i dopisać swoje

ustawienia serwera pocztowego:

 

AttachmentSize
loga16.jpg103.52 KB
loga17.jpg41.79 KB

3. Panel administracyjny

menu -> admin sklep

Uwaga, część funkcji jest zdublowana w systemie elaboro i w sklepie. Dane wprowadzane do systemu elaboro są ważniejsze niż do sklepu. np. struktura indeksów wprowadzona do sklepu po aktualizacji programu ulegnie skasowaniu i zastępi ją struktura z programu elaboro.

AttachmentSize
Zrzut ekranu-3.png213.96 KB

Logowanie do panelu , back office prestashop

menu->prawa strona -> admin sklep

aby zalogować się do panelu administracyjnego trzeba podać login i hasło:

login jest w formacie :

login do systemu @ identyfikator programu . elaboro.pl

gdzie login jest ten sam co do systmu pisany małymi literami

a identyfikator to pierwsze słowo adresu np w: www.demo.elabro.pl identyfikatorem jest słowo demo.

czyli dla użytkownika demo  w systemie demo.elaboro.pl  loginem do systemu jest:

demo@demo.elaboro.pl

hasło jest to samo co do systemu

w przypadku problemów z logowaniem do panelu administracyjnego ( back office) :

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/problemy/logowanie

 

AttachmentSize
Screenshot.png190.36 KB

Mail kontaktowy

aby zmienić email do kontaktów ze strony należy wejść:

menu -> admin sklep -> pracownicy -> kontakt -> edycja kontaktu

AttachmentSize
zrzut5.jpeg61.71 KB

Meta tagi

Aby poprawnie wyświetlał się nasz sklep w wyszukiwarce google należy opisać go metatagami:

menu -> admin sklep -> ustawienia -> metatagi

AttachmentSize
loga14.jpg65.31 KB

Moduły presta shop

aby uaktywnić moduły nalezy wejść:

menu -> admin sklep -> moduły

AttachmentSize
zrzut4.jpeg106.13 KB

Presta shop pracownicy

uwaga, nie powinno się wprowadzać / edytować pracowników poprzez panel administracyjny sklepu, gdyż po aktualizacji programu będą usunięci, i zostaną wprowadzeni pracownicy z systemu elaboro.pl łacznie z hasami z systemu.

Zmiana logo i pierwszego obrazka

menu->admin sklep->moduły->Tools->Strona startowa - Edytor tekstowy

za pomocą tego modułu można opisać pierwszą stronę sklepu, oraz zmienić obrazek .

AttachmentSize
Zrzut ekranu-14.png231.46 KB

Polecane produkty

menu->magazyn->zawartość magazynu i zaznaczyć pola

PROMOCJA

WWW

a indeks pojawi się na głównej stronie sklepu w module polecamy

 

konfiguracja modułu jest w :

menu-> admin sklep -> moduły -> home-> Polecane produkty na stronie głównej

 

aby uzyskać wpis do sklepu z obniżoną ceną należy zrobić odpowiedni wpis w zakładce ceny w zawartości magazynu.

 

menu->magazyn->zawartość magazynu->indeks-> zakładka ceny

AttachmentSize
Zrzut ekranu-16.png284.16 KB
Zrzut ekranu-15.png220.27 KB
Zrzut ekranu-17.png234.17 KB

Zmiana nazwy sklepu

 menu -> admin sklep -> ustawienia -> kontakt > nazwa sklepu

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 06.12.2010 - 10:21:40.png49.05 KB

Zmiana pozycji modułu prestashop w sklepie

Panel administracyjny -> moduły-> pozycja -> przemieszczenia modułu ( taki zielony krzyzyk )

wybieramy moduł i  miejsce gdzie ma się znaleźć

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-2.png246.35 KB
Zrzut ekranu-3.png214.2 KB

4. Konfiguracja kurierów, cen transportu, pakowania

Ustawienia kurierów , kosztów transportu , pakowania i innych rzeczy związanych z transporetem ustawiamy następująco:

1) Wpisujemy podstawowe dane terytorialne

1.1) Ustawiamy Strefy

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/problemy/adres/strefa

1.2) Ustawiamy Kraje które należą do stref

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/problemy/adres/kraj

1.3) Ustawiamy Województwa które należą do krajów

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/problemy/adres/wojewodztwo

na podstawie danych adresowych klienta sklep zawęzi liczbę dostepnych kurierów

2) Wpisujemy dane kurierów

2.1 dodajemy kuriera

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/kurierzy/kurier

2.2 dodajemy zakresy wagowe lub cenowe

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/zakres_wagowy

2.3 Określenie cen i prowizji kuriera

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/kurierzy/cena_kuriera

 

uwaga:

kurierów powinno wprowadzać, edytować i poprawiać po stronie systemu elaboro, gdyż zamiany wprowadzane w back office presty po aktualizacji ulegną nadpisaniu.

Dane "adresowe"

1 Strefa geograficzne

Aby zmienić strefy należy:

menu -> konfiguracja -> najważniejsze tabele ->Stałe tabele firmy -> Tabele adresowe -> strefa

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 10.01.2011 - 15:23:53.png126.8 KB

2 Kraj

Aby zmienić strefy należy:

menu -> konfiguracja -> najważniejsze tabele ->Stałe tabele firmy -> Tabele adresowe -> Kraj

 

uwaga, nie ustawiająć kraju domyślnego nie będzie wyświetlał się domyślnie kraj podczas dodawania np. klienta.

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 10.01.2011 - 15:26:39.png141.09 KB

kody ISO

Country names ISO 3166-1-alpha-2 code
A  
AFGHANISTAN AF
ALAND ISLANDS AX
ALBANIA AL
ALGERIA DZ
AMERICAN SAMOA AS
ANDORRA AD
ANGOLA AO
ANGUILLA AI
ANTARCTICA AQ
ANTIGUA AND BARBUDA AG
ARGENTINA AR
ARMENIA AM
ARUBA AW
AUSTRALIA AU
AUSTRIA AT
AZERBAIJAN AZ
B  
BAHAMAS BS
BAHRAIN BH
BANGLADESH BD
BARBADOS BB
BELARUS BY
BELGIUM BE
BELIZE BZ
BENIN BJ
BERMUDA BM
BHUTAN BT
BOLIVIA, PLURINATIONAL STATE OF BO
BONAIRE, SAINT EUSTATIUS AND SABA BQ
BOSNIA AND HERZEGOVINA BA
BOTSWANA BW
BOUVET ISLAND BV
BRAZIL BR
BRITISH INDIAN OCEAN TERRITORY IO
BRUNEI DARUSSALAM BN
BULGARIA BG
BURKINA FASO BF
BURUNDI BI
C  
CAMBODIA KH
CAMEROON CM
CANADA CA
CAPE VERDE CV
CAYMAN ISLANDS KY
CENTRAL AFRICAN REPUBLIC CF
CHAD TD
CHILE CL
CHINA CN
CHRISTMAS ISLAND CX
COCOS (KEELING) ISLANDS CC
COLOMBIA CO
COMOROS KM
CONGO CG
CONGO, THE DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CD
COOK ISLANDS CK
COSTA RICA CR
COTE D'IVOIRE CI
CROATIA HR
CUBA CU
CURACAO CW
CYPRUS CY
CZECH REPUBLIC CZ
D  
DENMARK DK
DJIBOUTI DJ
DOMINICA DM
DOMINICAN REPUBLIC DO
E  
ECUADOR EC
EGYPT EG
EL SALVADOR SV
EQUATORIAL GUINEA GQ
ERITREA ER
ESTONIA EE
ETHIOPIA ET
F  
FALKLAND ISLANDS (MALVINAS) FK
FAROE ISLANDS FO
FIJI FJ
FINLAND FI
FRANCE FR
FRENCH GUIANA GF
FRENCH POLYNESIA PF
FRENCH SOUTHERN TERRITORIES TF
G  
GABON GA
GAMBIA GM
GEORGIA GE
GERMANY DE
GHANA GH
GIBRALTAR GI
GREECE GR
GREENLAND GL
GRENADA GD
GUADELOUPE GP
GUAM GU
GUATEMALA GT
GUERNSEY GG
GUINEA GN
GUINEA-BISSAU GW
GUYANA GY
H  
HAITI HT
HEARD ISLAND AND MCDONALD ISLANDS HM
HOLY SEE (VATICAN CITY STATE) VA
HONDURAS HN
HONG KONG HK
HUNGARY HU
I  
ICELAND IS
INDIA IN
INDONESIA ID
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF IR
IRAQ IQ
IRELAND IE
ISLE OF MAN IM
ISRAEL IL
ITALY IT
J  
JAMAICA JM
JAPAN JP
JERSEY JE
JORDAN JO
K  
KAZAKHSTAN KZ
KENYA KE
KIRIBATI KI
KOREA, DEMOCRATIC PEOPLE'S REPUBLIC OF KP
KOREA, REPUBLIC OF KR
KUWAIT KW
KYRGYZSTAN KG
L  
LAO PEOPLE'S DEMOCRATIC REPUBLIC LA
LATVIA LV
LEBANON LB
LESOTHO LS
LIBERIA LR
LIBYAN ARAB JAMAHIRIYA LY
LIECHTENSTEIN LI
LITHUANIA LT
LUXEMBOURG LU
M  
MACAO MO
MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF MK
MADAGASCAR MG
MALAWI MW
MALAYSIA MY
MALDIVES MV
MALI ML
MALTA MT
MARSHALL ISLANDS MH
MARTINIQUE MQ
MAURITANIA MR
MAURITIUS MU
MAYOTTE YT
MEXICO MX
MICRONESIA, FEDERATED STATES OF FM
MOLDOVA, REPUBLIC OF MD
MONACO MC
MONGOLIA MN
MONTENEGRO ME
MONTSERRAT MS
MOROCCO MA
MOZAMBIQUE MZ
MYANMAR MM
N  
NAMIBIA NA
NAURU NR
NEPAL NP
NETHERLANDS NL
NEW CALEDONIA NC
NEW ZEALAND NZ
NICARAGUA NI
NIGER NE
NIGERIA NG
NIUE NU
NORFOLK ISLAND NF
NORTHERN MARIANA ISLANDS MP
NORWAY NO
O  
OMAN OM
P  
PAKISTAN PK
PALAU PW
PALESTINIAN TERRITORY, OCCUPIED PS
PANAMA PA
PAPUA NEW GUINEA PG
PARAGUAY PY
PERU PE
PHILIPPINES PH
PITCAIRN PN
POLAND PL
PORTUGAL PT
PUERTO RICO PR
Q  
QATAR QA
R  
REUNION RE
ROMANIA RO
RUSSIAN FEDERATION RU
RWANDA RW
S  
SAINT BARTHELEMY BL
SAINT HELENA, ASCENSION AND TRISTAN DA CUNHA SH
SAINT KITTS AND NEVIS KN
SAINT LUCIA LC
SAINT MARTIN (FRENCH PART) MF
SAINT PIERRE AND MIQUELON PM
SAINT VINCENT AND THE GRENADINES VC
SAMOA WS
SAN MARINO SM
SAO TOME AND PRINCIPE ST
SAUDI ARABIA SA
SENEGAL SN
SERBIA RS
SEYCHELLES SC
SIERRA LEONE SL
SINGAPORE SG
SINT MAARTEN (DUTCH PART) SX
SLOVAKIA SK
SLOVENIA SI
SOLOMON ISLANDS SB
SOMALIA SO
SOUTH AFRICA ZA
SOUTH GEORGIA AND THE SOUTH SANDWICH ISLANDS GS
SPAIN ES
SRI LANKA LK
SUDAN SD
SURINAME SR
SVALBARD AND JAN MAYEN SJ
SWAZILAND SZ
SWEDEN SE
SWITZERLAND CH
SYRIAN ARAB REPUBLIC SY
T  
TAIWAN, PROVINCE OF CHINA TW
TAJIKISTAN TJ
TANZANIA, UNITED REPUBLIC OF TZ
THAILAND TH
TIMOR-LESTE TL
TOGO TG
TOKELAU TK
TONGA TO
TRINIDAD AND TOBAGO TT
TUNISIA TN
TURKEY TR
TURKMENISTAN TM
TURKS AND CAICOS ISLANDS TC
TUVALU TV
U  
UGANDA UG
UKRAINE UA
UNITED ARAB EMIRATES AE
UNITED KINGDOM GB
UNITED STATES US
UNITED STATES MINOR OUTLYING ISLANDS UM
URUGUAY UY
UZBEKISTAN UZ
V  
VANUATU VU
VATICAN CITY STATE see HOLY SEE
VENEZUELA, BOLIVARIAN REPUBLIC OF VE
VIET NAM VN
VIRGIN ISLANDS, BRITISH VG
VIRGIN ISLANDS, U.S. VI
W  
WALLIS AND FUTUNA WF
WESTERN SAHARA EH
Y  
YEMEN YE
Z  
ZAMBIA ZM
ZIMBABWE ZW

 

3 Województwo

menu -> konfiguracja -> najważniejsze tabele ->Stałe tabele firmy -> Tabele adresowe -> województwa

 

uwaga, nie ustawiająć województwa domyślnego nie będzie wyświetlało się domyślne województwo podczas dodawania np. klienta

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 12.01.2011 - 16:39:41.png224.27 KB

Konfiguracja kuriera

1 Dodanie kuriera

Aby zmienić dane kurierów należy:

menu -> konfiguracja -> najważniejsze tabele ->Stałe tabele firmy -> Sklep detal www -> Kurier / Transport

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 12.01.2011 - 16:48:23.png154.31 KB

2 dodanie zakresu wagowego lub cenowego dla kuriera

Aby zmienić strefy należy:

menu -> konfiguracja -> najważniejsze tabele ->Stałe tabele firmy -> Sklep detal www -> Kurier / Transport zakres cenowy lub wagowy

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 12.01.2011 - 16:53:52.png151.79 KB

3 Określenie cen i prowizji dla kuriera

Aby zmienić strefy należy:

menu -> konfiguracja -> najważniejsze tabele ->Stałe tabele firmy -> Sklep detal www-> Kurier / Transport prowizje kuriera

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 12.01.2011 - 16:58:13.png164.42 KB

5. Struktura indeksów w sklepie

Strukturę indeksów (drzewo)  i indeksy w sklepie Prestashop ustala się w systemie elaboro w magazynie

menu -> magazyn -> struktura

http://elaboro.pl/ksiazka/magazyn/struktura%20towaru

Uwaga, indeksy dodane poprzez panel administracyjny sklepu zostaną skasowane ! Nie powinno się dodawać indeksów poprzez panel administracyjny sklepu.

aby opisać, ukryć lub wyświetlić daną kategorię lub indeks należy :

menu ->magazyn -> struktura magazynu -> ( wybieramy kartką z ołówkiem ) -> do sklepu www -> wyświetl Kategorię w sklepie:

 

zmiany cen, opisów i dodawanie obrazków do indeksów powinny odbywać się za pomocą systemu elaboro

menu->magazyn->zawartość magazynu->wybór indeksu

i zakładek opis, ceny, zdjęcia

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-5.png237.93 KB
Zrzut ekranu-5.png254.09 KB

czy istnieje możliwość "spłycenia" kategorii w sklepie ?

czy istnieje możliwość spłycenia kategorii tzn mam kategorie/podkategorie/coś tam/produkt do formatu: kategoria/produkt ?

Napierw fakty :

1) indeks MUSI być w strukurze sztywnej czyli:  kategoria=> grupa => podgrupa => indeks

2) indeks można podczepić w każdym miejscu do wizualizacji w sklepie

aby podczepić indeks w innym miejscu należy:

menu->magazyn->zawartość magazynu->szukamy indeksu->indeks-> zakładka w drzewie

 

Aby indeks pojawiał się tylko w "spłyconej" strukturze należy zabronić wizualizacji struktury w której jest.

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu-1.png100.1 KB

dodałem opis produktu ale wyświtalją mi się brzydkie czcionki

dodałem opis produktu ale wyświtalją mi się brzydkie czcionki

na 99% winne temu jest wyklej i wklej ze źródła w którym zdefiniowana jest czcionka ( word, pdf, strona www) , wyjścia są 2:

1) wpisać  z "ręki" cały opis

2) wyczyścić opisy czcionek:

- skopowiać wpis do notatnika
- wyczyścić wpis ( i zapisac czysty )

- skopiować z nottnika ( doda się już bez opsiu czcionek )

 

6. Opis produktu

aby opisać indeks naży wejść

menu -> magazyn -> zawartość magazyn -> wejść do indeksu

AttachmentSize
zrzut6.jpeg82.24 KB

Miejsce indeksu w sklepie

aby "podczepić" indeks pod konkretne "gałęzie" w sklepie należy ustawić:

menu -> magazyn -> zawartośc magazynu -> indeks -> drzewo

AttachmentSize
zrzut11.jpeg44.43 KB

Atrybuty

Do każdego towaru można dodać atrybut, wybierany przez klienta podczas zamówienia

np. Chcielibyśmy aby klient miał możliwość wyboru sposóbu porcjowania wędliny.  zamawianej w sklepie. aby umożliwić taką funkcjonalność należy

1) Dodać grupę atrybutów

2) Dodać atrybuty

3) Przypisać produktowi grupę i atrybuty

 

AttachmentSize
zrzut4.jpeg59.88 KB

1. Grupa atrybutów

Aby dodać grupę atrybutów należy:

menu->admin sklep->katalog->grypy atrybutów

i następnie dodaj grupę atrybutów

AttachmentSize
zrzut2.jpeg63.83 KB

2. Dodanie atrybutu

Gdy dodamy grupę atrybutów możemy dodać do grupy atrybut:

menu -> admin sklep->katalog->grupi i atrybuty->dodaj atrybut

AttachmentSize
zrzut3.jpeg47.52 KB

3. Dodanie atrybuto do produktu

aby przypisać atrybut do produktu należy

 

menu->admin sklep -> katalog -> szukamy indeksu -> zakładka kombinacja atrybutów

1) wybieramy dodany atrybut

2) dodaj

3) dodaj atrybut

AttachmentSize
zrzut5.jpeg89.42 KB

Cena promocyjna

Aby zrobić cenę promocyjną na dany indeks nalezy wejść:

menu->magazyn->zawartość magazynu-> wyszukać indeks ( i wejść do niego ) -> następnie zakładka ceny i tak w pozycji Promocje sklep internetowy

AttachmentSize
zrzut3.jpeg80.8 KB

Cena, opis produktu, vat

Cenę, opis produktu fotki itp ustawia się w elaboro

 

menu -> magazyn -> zawartość magazynu -> szukanie indeksu -> indeks -> zakładki cena, opis itp

 

AttachmentSize
zrzut10.jpeg80.47 KB

7. CMS zmiana regulaminu, o nas i innych informacji z belki

Pojawiają mi sie informacje o jakiejś firmie brzęczyszczykiwicz , lub inne rzeczy "dziwne" infrormacje jak to zmienić ?

menu->amin sklep->narzędzia->CMS

 

 

wchodzimy w edycję rekordów i wpisujemy swoja dane

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 20.01.2011 - 10:20:46.png107.17 KB

banery reklamowe i informacyjne

opis tworzenia "banerów promocyjnych"

1) instalujemy moduły baner

menu ->  admin -> moduły -> w sekcji Blocks -> Block Banner v0.1 ( lub Block Banner2 v0.1 lub Block Banner3 v0.1) -> instal

2) utworzenie "strony promocyjnej"

menu -> admin -> narzędzia -> CMS -> dodaj nowy ( lub edytuj )

3) zmiana banera:

menu ->  admin -> moduły -> w sekcji Blocks -> Block Banner v0.1 ( lub Block Banner2 v0.1 lub Block Banner3 v0.1)

i  tutaj można zmienić obrazek, lub podajemy adres pobrany z CMS

8. Przykładowe sklepy internetowe

Poniżej przedstawiamy listę przykładowych sklepów internetowych opartych o prestashop by elaboro, proszę zauważyć że nie przedstawiamy ich dlatego że są wyrafinowane technicznie, iskrzące nowoczesną grafikę, czy posiagające zapierające dech animacje.  Przytaczamy je dlatego że zrobili sami użytkownicy  w ciągu kilku dni i już mogli prowadzić swój własny interenetowy biznes. Do czego serdecznie zapraszamy.

http://elaboro.pl/przykladowe_sklepy

9. Import zamówień do Elaboro Online System

Zamówienia ze sklepu internetowego automatycznie przechodzą do Elaboro Online System

menu -> sprzedaż -> sprzedaż -> import zamówień

nastepnie:

 

importujemy interesujące nas zamówienie :

 

na podstawie zamówienia internetowego powstanie w sytemie elaboro faktura proforma, którą jeśli potrzeba poprawiamy i zamykamy.

Po zamknięciu proformy staje się ona automatycznie zamówieniem do realizacji i pojawia się w systemie zaopatrzenia:

 

menu -> zakup ->zaopatrzenie

AttachmentSize
zrzut19.jpeg2.7 KB
zrzut18.jpeg16.06 KB
zrzut17.jpeg4.95 KB

10. problemy i pytania

Blok producenci, źle wyświetla

Blok producenci  jest widoczny na stronie, włączony i skonfigurowany. Mimo tego nie pokazuje żadnego z producentów. Nie pokazuje się także lista rozwijana. Co ciekawe po kliknięciu w nagłówek bloku na środku wyświetla się ładna lista producentów.

odpowiedź

Aby pojawiły się wpisy w tym bloku należy przypisać jakiemuś produktowi producenta

 

Chcę dać dostęp do sklepu designerowi, co mam zrobić ?

Chciałbym aby ktoś ( designer) zrobił mi skórkę sklepu, skonfigurował moduły i generalnie ustawił sklep tak aby wszystko działało. co mam zrobić ?

 

Odpowiedź

aby designer swobodni mógł pracować, należy udostępnić mu  dostęp do systemu , oraz dostęp do ftp.

1) Aby dodać użytkownika do systemu  (tak aby mógł dostać się do panelu administracyjnego prestashop )

należy :

 http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/dodanie

uwaga, z przyczyn bezpieczeństwa należy takiemu użytkownikowi ograniczyć prawa do dostepu do niezbędnego minimum ( praktycznie do wszystkich modułów ), przed przekazaniem należy samemu się zalogować i sprawdzić czy nie będzie miał dostepu do ważnych tajemnic firmy.

mając login i hasło do systemu designer będzie mógł się zalogować do administracji ( back office ) sklepu prestashop

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/panel/logowanie

w przypadku problemów z logowaniem :

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/problemy/logowanie

2) Uzyskać login i hasło do serwera ftp ( aby mógł wgrać skórkę na serwer )

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/panel/login_ftp

domyślnie dostęp do tego modułu jest ograniczony prawem: ftp_dane

więcej o prawach :

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/problemy/nie_moge_uruchomic

http://elaboro.pl/ksiazka/uzytkownicy/problemy/zmiana%20prawa

należy sobie to prawo dodać oraz wejść do modułu opisanego:

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/panel/login_ftp

bedzie tam login i hasło do serwera ftp.

 prawo: ftp_reset  pozwoli na zresetowanie (zmienę) tego hasła w tym module

uwaga, z przyczyn bezpieczeństwa zalecamy po skonfigurowaniu sklepu i utworzeniu skórki usunięcie konta designera z systemu oraz zmianę hasła ftp.

Dodałem indeks do elaboro a nie widzę go w sklepie dlaczego ?

aby indekst pojawił się w sklpie internetowym MUSI mieć zaznaczony atrybut WWW

menu -> magazyn -> wybór indeksu -> www ( na niebieskim tle )

 

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 26.01.2011 - 20:28:07.png119 KB

Gdzie można zmienić dane kontaktowe w sklepie te wyświetlane na stronie głównej (obecnie jest jakiś adres na Kościuszki we Wrocławiu)

aby zmienić dane kontaktowe należy wejść do opcji:

menu -> admin sklep -> ustawienia -> kontakt

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 16.12.2010 - 09:54:58.png49.75 KB

Gdzie wstawić kod śledzenia z google analytics

aby uruchomoć usługę google Analitycs nalezy zainstalować i uruchomić moduł PrestaSop

menu -> admin sklep -> moduły -> google

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 16.12.2010 - 09:58:57.png60.71 KB

Jak dodadać meta tagi i keywords do sklepu

 Meta tagi i keywords to bardzo wazne informacje czytane przez przeglądarkę google pozwalające szybko wyszukac naszą stronę za pomoca wyszukiwarki np. google

 

men -> admin sklep- >ustawienia -> meta tagi -> index.php ->

 

AttachmentSize
zrzut1.jpeg74.47 KB

Nie dochodzą do mnie wiadomości z zakładki kontakt

Wysyłam wiadomości z zakładki kontakt i nie dochodzą do mnie lub zgłasza jakieś błędy podczas wysyłania ( groźne ;-) komunikaty na różowym tle )

 

aby zadziałała zakładka kontak muszą być wypełnione poprawnie 2 adresy mailowe i dane serwera SMTP

1) mail wysyłkowy w zakładce kontakt ( z tego adresu będą wysyłane maile )

menu->administracja sklep->ustawienia->kontakt

 

2) mail docelowy ( można ustalić różne do różnych form kontaktu ):

menu -> admin sklep -> pracownicy -> kontakty

 

obydwa adresy mogą być takie same ( choć nie muszą ), ważne aby były poprawne bo inaczej system będzie zgłaszał błędy.

3) Ustawienie serwera SMTP

menu->administracja sklepem-> ustawienia -> E-mail

a następnie wypełnić dane serwera SMTP :

 

wg schematu swojego serwera SMTP , lub można skożystać z naszych ustawień

serwer :  identyfikator.elaboro.pl

użytkownik:  login@identyfikator.elaboro.pl

hasło : jak w programie

szyfrowanie : brak

port : 25

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 30.11.2010 - 18:20:16.png50.87 KB
17.png52.97 KB
Zrzut ekranu - 03.01.2011 - 11:17:46.png36.44 KB
Zrzut ekranu - 03.01.2011 - 11:18:15.png46.67 KB

Pozycjonowania strony sklepowej

Firma Elaboro formalnie nie oferuje takiej usługi,  jednak pomaga w tym procesie.

Sposoby na promocję i pozycionowanie w googlach własnej strony sklepowej są zasadnieczo 4:

1) Firma zewnętrzna

można skorzystać z profesjonalnej firmy pozycjonującej,  to daje super efekt
  w krótkim okresie

Z naszej strony polecamy firmę współpracującą z nami zajmującą się promocją:

Ewelina Grabowska

Web Lider s.c.
ul. Ostatnia 35
60-102 Poznań
tel. 881 530 091
tel./fax 61 830 70 15

www.weblider.pl
ewelina@weblider.pl

na hasło Elaboro nasi klienci mają lepsze warunki

2) Reklama Google

można samemu wykupić reklamy w google ( to chyba daje najlepsze efekty
dopóki się płaci i nie daje negatywnych skutków ubocznych), warto poszukać wśród znajomych lub na allegro darmowych bonów promocyjnych, co pozwoli na początku oszczędzić około 250zł ( uwaga takie bony można zastosować tylko 1 raz ).

Taka forma ma bardzo konkretny wymiar, w statystykach google można precyzyjnie określić bardzo dużo parametrów.

uwaga, często firmy zajmujące się pozycionowaniem mogą zaproponować znacznie lepsze warunki, niż kupując reklamę w googlach samodzielnie.

3) Reklama "szeptana"

To najtrudniejsza forma, ale przy rozsądnej polityce najtańsza i przynosząca długotrwałe korzyści,  można i powinno się umieszczać regularnie linki i opisy do strony na "normalnych" portalach i tematycznych forach internetowych, co ważne zawsze z unikatową treścią, czyli inteligentnie i bez natrętnego spamowania piszemy po forach, zakładamy profile na goldelline, facebooku itp itd. robić to powinniśmy bez zbędnych mechanicznych powtórzeń ( bo będzie baan ),czyli za każdym razem powinno być napisane coś innego aby nie wyłapały tego automaty ( trzeba oszukać booty google ). Promowane są linki do różnych podstron sklepu ( więc warto też promować konkretny produkt )

czyli na początku 1,2 linki dziennie ( one się potem same rozchodzą ), ważna jest zasada linki przybywają mało ale systematycznie, nie ma sensu przesadzać bo google da bana, powinno to wyglądać na naturalny proces .... nie powinno się umieszczać linków na portalach linkowych, bo jak się przestanie płacić i linki znikną to wskaźnik
w googlach spadnie dramatycznie.

4) Umieszczenie w naszym dziale realizacje

mamy zoptymalizowane wejście do tego działy, i roboty googli bardzo wysoko oceniają nasze linki, i daje to naprawde dobry efekt

Wskaźnik w googlach ustawiany jest co 3 miesiące, więc popłaca tylko systematyczna praca, lub reklama rozłożona na długi okres, żadne krótkotrwałe i szybkie efekty niestety nie są możliwe.

Przeniesienie danych z innej presty

w jaki sposób mogę przenieść kategorie, producentów i towary z posiadanej przeze mnie Presty na innym serwerze do bazy Prestashop w nowo założonym koncie na Elaboro ?

odpowiedź

Nie jest to wbrew pozorą takie baardzo oczywiste, prawdopodobnie możemy to zrobić  "ręcznie" korzystając z procedur przeniesienia, ale  aby mieć całkowitą pewność czy jest to wykonalne, proszę wysłać nam mailem:

- adres istniejącego sklepu ( abyśmy mogli spojrzeć na niego i ocenić stopień trudności)
- taka operacja jest bezpłatna, ale wymaga podpisania i zapłacenia abonament za system z góry za okes 1 roku ( czyli korzystając z promocji za 10 miesięcy ), w przypadku dużych trudności może wchodzić w rachubę dłuższy okres.

jeśli potwierdzimy że technicznie jest to wykonalne  ( nie będzie np. "dziwnych modułów" ), i warunki finansowe będą Panu odpowiadać, proszę o:

backup bazy mysql, i dostęp ftp do sklepu w celu przegrania skórki , fotek itp itd.

pry rozbudowanej strukturze katalogów ( głębiej niż 4 ) operacja taka będzie także skutkowała spłyceniem struktury ( w elaboro to max 4 )

o przeniesieni danych z innych systemów można poczytać:

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/migracja

Stany

W sklepie www towar jest dostępny a fizycznie na magazynie jest zero!!! Zamówienie przechodzi i klient myśli ze cały towar zostanie zrealizowany co jest nieprawda !!! Jak mam skonfigurowac www.sklep aby stany magazynowe umożliwiały dodanie do koszyka towar tylko będacy na magazynie

odpowiedź:

aby to ustawić należy zmienić:

menu->admin sklep->ustawienia->produkty->Pozwalaj na zamówienia produktów, których nie ma na stanie

AttachmentSize
loga20.jpg89.07 KB

W cenach produktów widać tylko cenę netto

W sklepie produkty mają tylko cenę netto co mam zrobić ?

aby prestashop pokazywało ceny brutto należy:

menu -> admin sklep -> platnosci -> podatki

 

wybrać podatek i zaznaczyć wszystkie strefy:

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 01.06.2011 - 13:53:51.png43.25 KB
Zrzut ekranu - 01.06.2011 - 13:54:14.png35.75 KB

W opisie produktu pojawiła mi sie zakładka extras , do czego służy ?

Wyświetla jedną statyczną stronę html dla wszystkich przedmiotów.

Do definicji zakładki extras służy moduł :

Dodatkowa Zakładka v1.0

ten moduł umożliwia wyświetlenie wgranych stron html w katalogu

modules/extratab

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 01.12.2010 - 13:07:56.png28.76 KB

złe obrazki lub znak wodny

Proszę o usunięcie obecnych znaków wodnych i ustawienie znalu wodnego w postaci loga sklepu ze strony głównej (o dużej przeźroczystości) jedynie na powiększonym zdjęciu produktu lub napisanie mi krok po kroku jak to zrobić.

 

aby wygenerować powtórnie znak wodny należy wygenerować miniatury

menu -> admin sklep -> ustawienia -> obrazek -> wygeneruj miniatury:

 

AttachmentSize
miniatury.jpg93.64 KB

Zmiana skórki sklepu Prestashop

aby zmienić skórkę sklepu należy się zalogować do panelu zarządzania sklepem

menu -> Admin sklep -> ustawienia -> wygląd

i tam wybrać jedną z 30 dostepnych skórek

AttachmentSize
Zrzut ekranu-1.png224.07 KB
Zrzut ekranu-2.png585.48 KB

Własna skórka sklepu

Aby dodać skórkę sklepu należy wygenerować login ftp :

menu->konfiguracja->najważniejsze tabele->stałe tabele firmy->sklep detal www->konto ftp

 

 

prawa :

ftp_dane

ftp_reset

A następnie za pomocą np. programu total commander edytować skórki.

http://elaboro.pl/ksiazka/presta/panel/ftp/total_commander

możliwe pliki do wgrania :

jpg jpeg part tpl txt gif png js pdf doc ico css xml doc xls ppt pps

skórki napisane są w systemie smarty w internecie można znaleść bardzo dużo poradników i  instrukcji do tego systemu.

AttachmentSize
Zrzut ekranu-6.png232.94 KB

Konfiguracja programu total commander

Program Total commander :

http://elaboro.pl/sites/default/files/tcmd755a.exe

Na konfiguracje polaczenia z serwerem FTP są 2 sposoby. Pierwszy z nich prostszy ale nie zapamietujący wprowadzonych danych i drugi nieco bardziej skomplikowany ale zapamietujący nowe połączenie na liście.

Sposób pierwszy:

 • Klikamy na przycisk URL (lub menu Sieć->FTP Nowe połączenie).

  Konfiguracja FTP

 • Wpisujemy nazwę hosta (np. demo.elaboro.pl)
 •  
 • Po wpisaniu klikamy na "ok" a system zapyta o login i hasło

  Konfiguracja FTP

 • Po zatwierdzeniu w aktywnym panelu powinno otworzyć się połączenie z serwerem ftp. 

Sposób drugi:

 • Klikamy na przycisk FTP (lub menu Sieć->FTP Połączenie).

  Konfiguracja FTP

 • Po otwarciu okna widoczna jest lista z zapisanymi połączeniami.
 • Klikamy na "Nowe połączenie" i otwiera sie okno.

  Konfiguracja FTP

 • Jako nazwę sesji wpisujemy dowolną nazwę (później będzie widoczna na liście zapisanych połączeń).
 • Jako nazwę hosta (podobnie jak poprzednio wpisujemy np. demo.elaboro.pl)
 • Wpisujemy użytkownik i hasło (jesli nie podamy go tutaj program będzie każdorazowo pytał się o te dane przy połączeniu)
 • Możemy dodatkowo ustawić "zdalny katalog" czyli katalog jaki będzie ustawiany samoczynnie zaraz po połązeniu oraz "lokalny katalog" czyli to samo co powyżej ale na lokalnym komputerze.
 • Możemy dopisać "wyślij polecenie" co spowoduje wykonanie polecenia zaraz po połączeniu a takąe moąemy sami ustawic typ serwera (domyslnie jest on wykrywany automatycznie i takie ustawienie lepiej pozostawic)
 • Możemy ustawić serwer proxy (podajśc ewentualny login i hasło) a także tryb pasywny (który często się przydaje jeśli występują problemy np. z pobraniem listy plików)
 • Dodatkowo możemy ustawic opcje "wyślij komendę aby utrzymać połączenie" i podac interwał takiego polecenia ale z doświadzczenia wiem ze zazwyczaj opcja ta nie działa skutecznie ze względu na brak wspomagania tego typu poleceń ze strony serwera ftp.

  Konfiguracja FTP

 • Po powyższych krokach klikamy na "ok" i nasze nowe połączenie powinno sie pojawić na liście pod nazwą jaką wpisaliśmy w polu "sesja".
 • Teraz wystarczy kliknąć na liście albo 2 razy na nazwe sesji albo wybrać ją i nacisnąć "połącz" i uzyskamy efekt taki jak w sposobie poprzednim.

 

AttachmentSize
ftp3.gif21.74 KB
ftp2.gif34.64 KB
ftp1.gif20.86 KB
ftp4.gif4.91 KB
ftp5.gif11.45 KB
tcmd755a.exe3.11 MB

Podział prestashop - przydatne do edycji css

AttachmentSize
css-layout.jpg421.76 KB

Zmiana logo

Logo można zmienić na 2 sposobny

 

1) poprzez Panel administracyjny presty

menu->admin sklep->ustawienia -> wygląd ->

 

2) poprzez modyfikację plików tpl, i zmienę plików w katalogu img :

pliki : logo.jpg  ,  favicon.jpg

 

AttachmentSize
Screenshot.png36.73 KB

Rejestry VAT

Drukuje pusty rejestr

System generuje mi pusty raport,  co mam zrobić ?
 
odpowiedź:
 
W rejestrze VAT pokazują się dokumenty tylko z punktów skierowanych do uwzględniebnia:
 
menu -> konfiguracja -> edytuj punkt :
  punkt w raportach całościowych
AttachmentSize
zrzut32.jpeg84.77 KB

KPIR

Książka Przychodów i Rozchodów

Jak dodać wpis do KPiR niepowiązany ze sprzedażą i zakupem

Jak dodać wpis do KPiR niepowiązany ze sprzedażą i zakupem

odpowiedź

Wpisy z zakupu, sprzedaży, korekr wchodzą do księżki automatycznie. O tym do której kolumny wejdą decyduje dekret wybrany przypisany do dokumentu.

Wpis który nie dodają się automatycznie należy dodać do KPiR poprzez notę  (np koszt składek zusowskich , jeśli nie prowadzimy płac w elaboro)

menu->księgowość->wystawienie noty KPiR

i dodać notę :

 

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 22.02.2011 - 10:33:24.png117.42 KB
Zrzut ekranu - 22.02.2011 - 10:34:32.png81.13 KB

Jak wybrać do której kolumny KPiR ma się wpisać dokument

Jak wybrać do której kolumny KPiR ma się wpisać dokument ?

odpowiedź

Każdemu dokumentowi można przypisać dekret, a dekretowi numer kolumny KPiR.

dekrety można edytować:

menu -> księgowość -> Dekrety - schematy księgowania

AttachmentSize
Zrzut ekranu - 22.02.2011 - 10:44:01.png168.51 KB

Remanent Początkowy

Renament początkowy, jest zarazem remamentem końcowym roku poprzedniego.

menu->księgowość->sekcja KPIR->Remanen

miejsce do wprowadzenia początkowego remanentu

prawo: zapisy_kpir

AttachmentSize
Screenshot.png56.57 KB

problemy i pytania

Nie pojawia się wpis w KPiR

zauważyłam problem, że robiłam zakup, wprowadzałam na magazyn ten zakup , podając numer faktury i kwote netto, ale obecnie po wygenerowaniu KPiR kwota tam jest zerowa... dlaczego?

odpowiedź:

aby pojawił się wpis w KPIR muszą być spełniowne warunki

1) dokument ( np. faktura zakupu ) musi mieć wybrany dekret, a te dekret musi mieć przypisaną kolumnę w KPIR

http://elaboro.pl/ksiazka/fik/schematy%20dekretowania

2) punkt musi być uwzględniony w raportowaniu

http://elaboro.pl/ksiazka/konfiguracja/dane_punktu

Księga Handlowa (pełna księgowość)

Edycja dekretów

Edytować schematy dekretowania można

 

Menu -> księgowość -> edycja schematów dekretowania

Księgowanie Kosztów - zakupu

Każde przyjęcie faktury zakupowej wiąże się z wystawieniem 3 dokumentów:

1) dokumentu finansowego FZ

2) dokumentu magazynowego PZ

3) dokumentu Kasowego KW

 

Księgowanie Kosztów - zakupu FZ

Księgowanie kosztów FZ

podczas wyprowadzania do systemu faktury zakupowej wybiera się dekret:

 

aby zobaczyć te okno w programie należy wcisnąć:

 

domyślny dekret dla zakupu można zdefiniować

menu -> księgowość -> Operacja schematy księgowania

 w tej opcji można podpiąć dekret, aby go zedytować lub dodać inny

menu -> księgowość -> edycja dekretów

prawidłowa definicja dekretu faktury zakupu powinna wygladać :

 

 

 

AttachmentSize
zam_zak.jpg71.12 KB
zam_zak1.jpg1.56 KB
zam_zak2.jpg121.77 KB

Księgowanie Kosztów - zakupu KW

jeśli na wprowadziliśmy dane do pola przjęta gotówka w dokumencie zakupu, automatycznie zostanie wystawiony dokument KW

mozna do niego przypisac dekret w :

menu - > księgowość -> operacje schematy księgowania

 

prawidłowowo wypełniony dekret KW

 

AttachmentSize
zam_zak6.jpg117.93 KB
zam_zak7.jpg17.29 KB

Księgowanie Kosztów - zakupu PZ

Księgowanie dokumentu zakupu, przyjęcie na magazyn

podczas księgowania dokumentu zakupu automatycznie tworzy się dokument magazynowy PZ

Aby przypisać dekret do operacji wystawienia dokumentu magazynowego nalezy wejść

menu -> księgowość -> Operacje schematy księgowania

 

 

należy przypisać odpowiedni dekret:

 

 

domyslna definicja dekretu:

 

AttachmentSize
zam_zak3.jpg121.39 KB
zam_zak4.jpg23.33 KB
zam_zak5.jpg37.51 KB

Księgowanie Rozchodu

Rozchód RW

Rozchód RW

1) Przykład dekret RW

przykładowy dekret:

 

 

jak widac rodzaj:

 

 

TG to grupy towarowe definiowane w strukturze magazynu:

AttachmentSize
zam_zak8.jpg120.83 KB
zam_zak10.jpg62.75 KB
zam_zak9.jpg30.98 KB

Zestawienie obrotów i sald

zestawienia obrotów i sald

 

menu -> księgowość -> konta syntetyczne

AttachmentSize
zrzut29.jpeg140.31 KB

problemy i pytania

Jak usunąć zapisy dotyczące konkretnego dokumentu z FIK

Jak usunąć zapisy dotyczące konkretnego dokumentu z FIK, np zapisy dotyczące faktury zakupu

1) generalnie usuwać wprost zapisów z FIK w myśl ustawy nie wolno ( będzie dziura w numeracji ), a powinna być ciągłość numeracji.

2) aby "usunąć" zapisy z FIK należy cofniąć dokument źrółowy ( w tym wypadku fakturę zakupu) co zpowoduje:

- dodanie literki U przed numerem dokumentu zaksięgowanego
- wyzerowanie wpisów winien i ma w księdze handlowej

zrealizowanie cofniętej faktury spowoduje dodanie kolejnych wpisów do FIK

Środki trwałe i wyposażenie

Moduł pozwalający zarządzać, ewidencionować środki trwałe i wyposażenie

 

menu -> księgowość ->

AttachmentSize
zrzut12.jpeg22.28 KB

Nadawanie numeru inwentarzowego

Podczas dodawnia indeksu środka trwałego / wyposażenia

można zdefiniować sposób nadawania numeru inwentarzowego

 

są 2 metody

1) wypełnia po zamknieciu dokumentu.

pozwala na wypełnienie danych środka trwałego, i system na podstawie tych danych nadaje wg zdefiniowanego wzroru numer inwentarzowy

 

2) wypełnia przed zamknięciem, pozwala na wpisanie "z ręki" numeru , system na podstawie danych "domyslnych" zdefiniowanych w indeksie nadaje numer który można później edytować

 

AttachmentSize
zrzut21.jpeg88.14 KB
zrzut20.jpeg6.28 KB

Struktura wyposażenia i środków trwałych

najważniejsze prawa:

p_struktura_st- wejście do modułu struktury

p_struktura_st_usun - Usuwanie wpisu do struktury Wyposażenie i środki trwale
p_struktura_st_dodaj- Dodawanie nowego wpisu do struktury Wyposażenie i środki trwałe
p_struktura_st_edycja- Prawo do edycji struktury Wyposażenie i środki trwałe
p_kasuj_st- Prawo do kasowania indeksu Wyposażenia lub środka trwałego